Logo
Logo

Bluszcz pospolity 'Profesor Seneta'

Bluszcz pospolity to ozdobne, zimozielone pnącze wykorzystywane w ogrodach do sadzenia w miejscach cienistych, przy murach lub pniach drzew, a także stosowane jako roślina okrywowa. Krajowe szkółki oferują od kilku do kilkunastu kultywarów bluszczu pospolitego, wśród których warto zwrócić na polską odmianę o marmurkowych liściach, wyselekcjonowaną przez Dariusza Wyrwickiego, nazwaną dla upamiętnienia polskiego dendrologa, prof. Włodzimierza Senetę.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) 'Profesor Seneta' tworzy duże, skórzaste, najczęściej pięcioklapowe liście z charakterystycznymi, białymi lub kremowymi plamkami, nieregularnie rozmieszczonymi na całej powierzchni blaszek liściowych.

Roślina płoży się po ziemi lub wspina się na mury albo pnie drzew za pomocą korzeni przybyszowych. Korzenie przybyszowe wrastają w drobne szpary lub zagłębienia powierzchni murów lub kory drzew, a następnie korkowacieją. Dzięki temu łodygi zostają silnie i trwale przymocowane do powierzchni, po których się wspinają. Część pędów, szczególnie w wyższych partiach rośliny, swobodnie zwisa.

W sprzyjających warunkach ta odmiana bluszczu dorasta nawet do 20 m wysokości, przyrastając około 1 m rocznie. Jeśli pędy nie napotkają na swojej drodze podpór do wspinania się, płożą się po ziemi tworząc wzorzysty, zimozielony dywan.

bluszcz pospolity Profesor Seneta Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych bluszczy

Uprawa i wymagania

Odmiana bluszczu pospolitego 'Profesor Seneta' jest łatwa w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb w Polsce, zwłaszcza w cieniu lub półcieniu. Wykazuje dużą tolerancję na zalegające jesienią i zimą opadłe liście. Rośliny sadzone na stanowiskach słonecznych wymagają bardziej wilgotnego podłoża, a w okresie silnych mrozów – osłaniania cieniówką.

Gdzie posadzić?

Bluszcz pospolity 'Profesor Seneta' jedną z najładniejszych okrywowych odmian bluszczu pospolitego. Tworzy zwarte kobierce w miejscach zacienionych, pod koronami drzew, rozjaśniając je i ożywiając swoimi pstrymi liśćmi. Nadaje się do zakrywania północnych fasad budynków, murów, ogrodzeń, różnorakich konstrukcji ogrodowych oraz pni drzew. Sadzony przy ścianach domów osusza fundamenty, zabezpieczając pomieszczenia piwniczne przed wilgocią.

Odmiana 'Profesor Seneta' odporna na zanieczyszczenia powietrza i gleby jest więc idealną rośliną do sadzenia w miastach, zarówno w gruncie, jak i we wszelkiego rodzaju pojemnikach. Wyjątkowo pięknie prezentuje się jako tło posągów lub rzeźb ogrodowych. Gęste pędy bluszczu stanowią schronienie oraz miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków.

Bluszcz pospolity 'Profesor Seneta' otrzymał srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w 2007 roku.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Bluszcz pospolity 'Profesor Seneta'
Bluszcz pospolity 'Profesor Seneta'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)