Bluszcz pospolity 'Ivalace'

Bluszcz pospolity to wartościowe zimozielone pnącze uprawiane w ogrodach od starożytności. Cenione jest za długowieczność, wytrzymałość, małe wymagania, zdolność do rozwijania się w cieniu oraz elegancję. Odmiana 'Ivalace' może się pochwalić niezwykle oryginalnymi, kędzierzawymi liśćmi nadającymi jej egzotyczny wygląd.

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Bluszcz pospolity (Hedera helix) odmiana 'Ivalace' pochodzi z USA, gdzie została odkryta w 1955 roku. To efektowne pnącze wspina się na wysokość 5-10 m po chropowatych powierzchniach, wykorzystując czepne korzenie przybyszowe. Jeśli nie napotyka podpór, płoży się szeroko po ziemi i łatwo się ukorzenia. Ta jego cecha pozwala wykorzystywać ją jako efektowną i odporną roślinę okrywową. Rośnie umiarkowanie szybko - rocznie przyrasta od 0,5 do 1 m.

Ozdobą bluszczu pospolitego są zimozielone, małe (3-4 cm średnicy), skórzaste i ciemnozielone liście. U odmiany 'Ivalace' są one nietypowe, bo bardzo mocno pofałdowane na brzegach, wręcz kędzierzawe. Są głęboko powcinane, mają 3 lub 5 klap i jasne unerwienie.

bluszcz pospolity Ivalace fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski

Kwiaty pojawiają się na starszych, kilkunastoletnich egzemplarzach, są drobne, białawe, zielonożółte lub zielonobiałe, pachnące, zebrane w kuliste baldaszki. Są półpełne, bezpłatkowe, z żółtymi pylnikami. Rozwijają się we wrześniu i w październiku, ożywiając zielony parawan liści i przyciągając ostanie owady w sezonie.

Owoce to małe, trudno dostrzegalne ciemnofioletowe pestkowce. Rozwijają się jesienią, a dojrzewają w kwietniu i maju następnego roku. Są trujące, podobnie jak pozostałe części rośliny. Kwiaty i owoce pojawiają się dopiero, gdy roślina osiągnie dojrzałość, czyli po kilkunastu, kilkudziesięciu latach uprawy, i raczej w wyżej położonych, górnych partiach rośliny.

Wymagania i uprawa

Stanowisko dla bluszczu powinno być półcieniste lub cieniste, najlepiej pod drzewami, przy północnej lub północno-zachodniej ścianie budynku. Pnącze może także rosnąć w słońcu, jeśli gleba nie jest zbyt sucha, jednak w takich miejscach łatwo przemarza.

Bluszcz nie kaprysi jeżeli chodzi o glebę, bo potrafi dostosować do niesprzyjających warunków. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie od obojętnego do zasadowego. Najlepiej jednak czuje się na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych.

Nie lubi jedynie gleb suchych i kwaśnych. Pnącze dobrze znosi nasze zimy (strefa 6a) i tylko na wschód od Wisły może podmarzać. Wiosną jednak szybko się regeneruje.

Gdzie posadzić?

Bluszcz 'Ivalace' jest dekoracyjny przez cały rok. Jako roślina okrywowa i osłaniająca sprawdzi się w ogrodzie przydomowym i w parku.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bluszcz pospolity Hederia helix

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści