Logo
Logo

Sadzenie bluszczu pospolitego | Sposób i termin sadzenia

Pytanie czytelnika: Marzę o tym, żeby ogród był dekoracyjny nie tylko wiosną i latem, ale też zimą, gdy z drzew opadną liście. Myślę o posadzeniu zimozielonego bluszczu. Kiedy się do tego zabrać? W jakim okresie sadzi się bluszcz w ogrodzie?

Spis treści
W jakim terminie sadzić bluszcz? Jakie miejsce wybrać? W jaki sposób sadzić? Jakie podłoże wybrać dla bluszczu?

Kiedy sadzić bluszcz?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) i wiele innych pnączy (sprzedawanych w doniczkach) można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od kwietnia (najlepiej po ostatnich przymrozkach), do końca października (przed nadejściem mrozów). Najlepsze terminy to: maj i wrzesień.

Wprawdzie bluszcz jest bardzo odporny na mróz, jednak w trakcie sadzenia jego korzenie mogą ulec naruszeniu, dlatego najlepiej wybrać okres bezmroźny, aby roślina nie przemarzła (co zdarza się rzadko – bluszcz prawie zawsze doskonale się przyjmuje).

W bardzo srogie zimy bluszcz może przemarzać (głównie części narażone na mroźne wiatry), dlatego warto okryć podstawę pędów kopczykiem z kory lub torfu, aby na wiosnę przemarznięta roślina mogła się zregenerować od "korzeni".

bluszcz – pnącze przy murze fot. Laurette Chapuis Pixabay

Fot. Laurette Chapuis / Pixabay

Bluszcz pospolity to doskonałe pnącze i roślina okrywowa. Jeśli napotka na swojej drodze podporę, będzie się piął do góry, jeśli nie - będzie się wił po powierzchni ziemi.

Gdzie posadzić bluszcz?

Bluszcz jest bardzo tolerancyjny, łatwy w pielęgnacji i mało wymagający. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Roślina lubi glebę żyzną i próchniczą, dlatego jeśli nie mamy takiej w ogrodzie, musimy ją wymienić.

To zimozielone pnącze doskonale sprawdza się jako roślina pnąca, porastająca mury i pnie dużych drzew. Warto je też wykorzystywać jako roślinę zadarniającą i sadzić w miejscach zacienionych pod krzewami iglastymi i liściastymi.

Jak sadzić bluszcz?

Przed sadzeniem sadzonki bluszczu w gruncie należy wykopać dołek – około 50 cm głębokości i szerokości. Następnie dołek trzeba wypełniamy odpowiednim podłożem, po czym umieszczamy sadzonkę na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w pojemniku

Podłoże dla bluszczu

Najlepszym podłożem dla bluszczu będzie samodzielnie wykonana ziemia liściowa lub dobrze rozłożony kompost. Można także kupić gotowe podłoże – np. uniwersalną ziemię ogrodową o 5,5-6,5.

Zdjęcia tytułowe: MicEnin / Depositphotos, Alexas_Fotos / Pixabay

Kiedy sadzi się bluszcz? w jakim  okresie?
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Rafal

07-03-2021 09:52

dziekuje, widze, ze mam miesiac na przygotowanie do sadzenia.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl