Logo
Logo

Pielęgnacja bluszczu w czasie zimy | Podlewaj i zapobiegnij opadaniu liści wiosną!

Jeżeli wiosną, gdy rośliny budzą się do życia bluszcz traci dużo liści i wygląda na ogólnie osłabiony, przyczyną może być niewłaściwa jego pielęgnacja, a dokładnie – brak podlewania. Sprawdź, na co zwracać uwagę i co robić, by to pnącze ogrodowe było silne i zdrowe po zimie.

Spis treści
Dlaczego bluszcz zrzuca liście po zimie? Jak dbać o bluszcz zimą?

Dlaczego bluszcz traci liście po zimie?

Jeśli bluszcz cierpi i traci liście wiosną, to najprawdopodobniej ucierpiał od suszy fizjologicznej. Zimozielone rośliny transpirują przez cały rok. Parują ich części naziemne podczas gdy korzenie z zamarzniętej ziemi nie są w stanie pobierać wody i czekają do wiosny na uzupełnienie braków.

Jak pielęgnować i podlewać bluszcz w zimie?

W razie odwilży zaleca się podlewanie starszych i nowo posadzonych roślin zimozielonych. Wody potrzebują zarówno rośliny iglaste (żywotniki, jałowce, cisy) oraz liściaste rośliny zimozielone – krzewy (bukszpany, mahonie, rododendrony) i rośliny okrywowe (barwinki, bluszcze, runianka).

Aby zapobiec nadmiernemu opadaniu liści bluszczu należy go obficie podlać jesienią i nie zapominać o podlaniu zimą, gdy plusowe temperatury utrzymują się dłuższy czas.


Zdjęcie tytułowe: Myri Roet/Pixabay

Autor
Pielęgnacja bluszczu w czasie zimy | Podlewaj i zapobiegnij opadaniu liści wiosną!
Pielęgnacja bluszczu w czasie zimy | Podlewaj i zapobiegnij opadaniu liści wiosną!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Endi

01-03-2020 16:53

Fajne

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl