Logo
Logo

Bluszcz to idealna roślina zadarniająca do cienistych zakątków ogrodu


Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie jest kilka zacienionych zakątków, gdzie rosną jedynie krzewy i drzewa. Czym najlepiej obsadzić te obszary i nie przejmować się zbytnio pielęgnacją? Szukam odpornej rośliny, która szybko się rozrośnie.

Odpowiedź eksperta: Uniwersalną rośliną i do tego zimozieloną jest długowieczne drewniejące pnącze – bluszcz pospolity (Hedera helix).

Wymagania i zastosowanie

Bluszcz najlepiej rośnie na wilgotnym i żyznym podłożu, w miejscach cienistych lub półcienistych. Osiąga 20–30 m przy rocznych przyrostach 0,5–1 m. Łatwo pokrywa większe powierzchnie i wspina się za pomocą korzeni przybyszowych. Tworzy zwarte kobierce z ciemnozielonych, skórzastych liści.

Zimą może przemarzać (szczególnie gdy pnie się po ścianach), ale zazwyczaj silnie odbija na wiosnę. Należy pilnować, aby ten krzew nie wspinał się po żywych roślinach, gdyż z łatwością będzie zagłuszać ich liście i gałęzie. Dobrze też wiedzieć, że wszystkie części bluszczu są trujące.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016
tekst: Małgorzata Szymańska
zdjęcia: Flower Council Holland, Małgorzata Szymańska 

Autor
Bluszcz to idealna roślina zadarniająca do cienistych zakątków ogrodu
Bluszcz to idealna roślina zadarniająca do cienistych zakątków ogrodu
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl