Jakie pnącza wybrać na żywopłot?
Bluszcz pospolity
Jednym z gatunków, który idealnie nadaje się na zimozielone, piękne żywopłoty jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Roślina ładnie się rozrasta, toleruje ciecie i nie jest wymagająca, ale nie zawsze dobrze znosi silne mrozy, dlatego lepiej uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju, sadząc w miejscach wilgotnych i zacienionych.
Winobluszcz pięciolistkowy
Większy wybór pnączy będziemy mieć wtedy, gdy zadowoli nas żywopłot sezonowy, utworzony z gatunków zrzucających liście na zimę. Absolutnym klasykiem w tej grupie roślin jest winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), którego duże, zielone liście w sezonie stworzą szczelną zasłonę, a jesienią dadzą niezwykły, barwny spektakl. Pnącze szybko rośnie, jest mało wymagające (znosi różne gleby i stanowiska) i podatne na cięcie, dlatego z pewnością zasługuje na swoją popularność.
Chmiel zwyczajny
Ciekawym pnączem na żywopłoty jest też chmiel zwyczajny (Humulus lupulus). W sezonie raczej nas nie zwiedzie, gdyż szybko rośnie i jest bardzo atrakcyjny, ale jesienią, kiedy obsypie się szyszkami, może zacząć sprawiać problemy, gdyż łatwo się rozsiewa i kolonizuje ogród (wymaga kontroli).
Rdest Auberta
Równie inwazyjnym, ale też niezwykle atrakcyjnym i pięknie kwitnącym pnączem jest rdest, rdestówka Auberta (Fallopia baldschuanica). Jeśli jednak mamy sporo wolnego miejsca, będziemy zachwyceni, kiedy pokryje nasze ogrodzenie gęstymi liśćmi i uroczymi, białymi kwiatami.
Hortensja pnąca i przywarka japońska
Na cienistych i wilgotnych stanowiskach w roli żywopłotu sprawdzi się też mniej inwazyjna, za to bardzo okazała i pięknie kwitnąca hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Jej długimi pędami możemy osłonić nie tylko ogrodzenie, ale też front budynku lub pień wysokiego drzewa. Podobne wymagania i zastosowanie ma również znacznie od niej mniejsza i bardziej uniwersalna przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Powojniki (klematisy)
Na żywopłoty znakomicie nadają się też botaniczne powojniki. Mają wprawdzie dużo mniejsze kwiaty niż odmiany wielkokwiatowe, ale są bardziej odporne na choroby i mniej wymagające, a do tego ładnie się rozrastają i dobrze znoszą mrozy – np. powojnik pnący (Clematis vitalba), powojnik tangucki (C. tangutica), powojnik południowy (C. flammula), powojnik prosty (C. recta).
Mało popularne pnącza
Wspaniały żywopłot stworzy nam również aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta), u której część liści ma bardzo atrakcyjne, zielono-biało-różowe zabarwienie (ładniejsze u roślin męskich, posadzonych na słonecznym stanowisku), a także kilka innych gatunków pnączy np.: winnik wielkolistny (Ampelopsis megalophylla), cytryniec chiński (Schisandra chinensis), akebia pięciolistkowa (Akebia quinata), wiciokrzew Henry'ego (Lonicera henryi) oraz milin amerykański (Campsis radicans) – na miejsca ciepłe i osłonięte.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Pixabay