Logo
Logo
16
Okazje

Aktinidia pstrolistna ‘Dr Szymanowski’

Pochodząca z krajów Dalekiego Wschodu aktinidia pstrolistna jest przykładem pnącza ozdobnego i owocowego. Szybki wzrost, bardzo ciekawe, trójkolorowe liście i przede wszystkim smaczne owoce sprawiają, że warto bliżej zainteresować się tym łatwym w uprawie, ale ciągle jeszcze mało znanym gatunkiem.

Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) 'Dr Szymanowski' została wyselekcjonowana przez polskiego dendrologa Tadeusza Szymanowskiego. Pnącze rośnie umiarkowanie silnie, rocznie przyrasta o 1-2 metry.

Roślina szczególnie efektownie prezentuje się w maju, gdy jej młode, soczyście zielone liście częściowo wybarwiają się na biało, a później na różowo, tworząc trójkolorową mozaikę. Najwięcej pstrych liści pojawia się w częściach roślin dobrze oświetlonych. Po zakończeniu kwitnienia barwne plamy powoli zielenieją i zanikają. Pojedyncze liście są cienkie, jajowate, długości około 10 cm, w okresie lata ciemnozielone, błyszczące, jesienią, przed opadaniem, intensywnie żółte.

Kwiaty aktinidii pstrolistnej 'Dr Szymanowski' pojawiają się w połowie maja trzeciego lub czwartego roku po posadzeniu, są stosunkowo małe, średnicy 1,5 cm, białe. Aktinidia 'Dr Szymanowski' jest odmianą żeńską z cechami obupłciowości, a więc oprócz kwiatów żeńskich tworzy nieliczne kwiaty męskie.

W celu poprawy zapylenia i uzyskania wyższego plonu w sąsiedztwie odmian żeńskich zaleca się sadzenie klonów męskich. Jeden osobnik męski wystarczy do zapylenia 6-8 osobników żeńskich. Dobrym zapylaczem aktinidii pstrolistnej jest aktinidia 'Adam', odmiana polskiej hodowli o dekoracyjnych liściach.

aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta Dr Szymanowski Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Owoce aktinidii 'Dr Szymanowski' są owalne, lekko spłaszczone, niezbyt duże, mierzą 2-2,5 cm długości oraz 1-1,3 cm szerokości, dojrzewają w sierpniu, a po dojrzeniu opadają. Masa pojedynczych owoców waha się w granicach 2,5–3 g. Mają cienką, gładką, zielonożółtą skórkę, od strony nasłonecznionej pokrytą lekkim rumieńcem; są soczyste, słodko winne, aromatyczne, kwaskowe i bardzo smaczne.

Dobrze wiedzieć, że owoce aktinidii 'Dr Szymanowski' zawierają szereg cennych substancji odżywczych i minerałów (potas, cynk) oraz witamin: C, PP, A1, B1, B2. Spożywa się je na surowo, ale można z nich przyrządzać różne przetwory: galaretki, nalewki, wina, doskonałe dżemy i marmolady oraz susz. Warto jeszcze wspomnieć, że aktinidia pstrolistna jest bliską krewniaczką aktinidii smakowitej, której owoce to popularne i znane kiwi.

Uprawa i wymagania

Aktinidię pstrolistną 'Dr Szymanowski' należy sadzić na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru, na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych do obojętnych. W okresach suszy rośliny trzeba podlewać.

Nawożenie rośliny najlepiej rozpocząć dopiero w drugim roku po posadzeniu, stosując 2-3 krotnie, od połowy maja do końca czerwca, wieloskładnikowy nawóz mineralny w dawce od 10 g pod młode rośliny, do 20 g pod starsze. Nie warto przyspieszać terminu nawożenia, bowiem zabieg pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, narażając młode pędy na uszkodzenia spowodowane późnymi przymrozkami.

Aktinidia 'Dr Szymanowski' jest odmianą odporną na mróz, wytrzymuje zimowe spadki temperatur do -40ºC.

Aktinidia owocuje na pędach 2 i 3 letnich, które po wydaniu owoców należy usuwać przez cięcie zimowe, pozostawiając pędy następcze. Aktinidia pstrolistna jest gatunkiem długowiecznym, może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie lub na działce przez kilkadziesiąt lat.

Gdzie posadzić?

Rośliny przeznaczone do celów dekoracyjnych należy sadzić przy mocnych podporach: płotach, pergolach, altanach, kratkach mocowanych do ścian budynków itp. W celu uzyskania licznych owoców aktinidię najlepiej posadzić przy konstrukcji z drutu rozpiętego między słupkami lub przy ażurowym ogrodzeniu (np. przy siatce) oraz odpowiednio ciąć, tak aby uzyskać pionowy przewodnik i odchodzące od niego poziomo silne pędy.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu