Logo
Logo

Aktinidia pstrolistna 'Adam'

Aktinidia pstrolistna to silnie rosnące pnącze o wijących się pędach. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Szybki wzrost, atrakcyjne, ozdobne liście zmieniające na krótko swoją barwę oraz niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że warto bliżej zainteresować się tym ciągle jeszcze mało znanym gatunkiem.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Actinidia kolomikta (Actinidia kolomikta) 'Adam' to odmiana męska, wyselekcjonowana w Polsce, nazwana i wprowadzona do sprzedaży przez Szczepana Marczyńskiego w 2001 roku. Pnącze rośnie silnie, osiąga 3-4 metry wysokości, przy czym długość rocznych przyrostów wynosi od 1 do 2 metrów. Roślina szczególnie efektownie prezentuje się w maju i na początku czerwca, gdy młode, soczyście zielone liście częściowo przebarwiają się na biało i różowo, tworząc trójkolorową mozaikę.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych aktinidii

Najwięcej pstrych liści pojawia się w miejscach dobrze naświetlonych. Po zakończeniu kwitnienia barwne plamy powoli zielenieją i zanikają. Pojedyncze liście są cienkie, jajowate, długości około 10 cm. Latem są ciemnozielone i błyszczące, a jesienią, przed opadnięciem, stają się intensywnie żółte. Nieduże i wyłącznie męskie kwiaty rozwijają się w maju, są białe i pachną cytryną. Odmiana 'Adam', oprócz walorów dekoracyjnych, jest dobrym zapylaczem owocowych odmian żeńskich i obupłciowych aktinidii pstrolistnej.

Uprawa i wymagania

Aktinidia pstrolistna preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnych. Roślina jest odporna na mróz – wytrzymuje zimowe spadki temperatur do -40 ºC, ale młode wiosenne przyrosty są podatne na uszkodzenia spowodowane późnymi przymrozkami. Cięcie nadmiernie rozrośniętych egzemplarzy należy wykonywać zimą, w lutym, przed rozpoczęciem ruchu soków. Rośliny cięte wiosną bardzo silnie „płaczą”. Pędy można też skracać latem.

Gdzie posadzić?

Aktinidię należy sadzić przy mocnych podporach: płotach, pergolach, altanach, kratkach mocowanych do ścian budynków itp. Jest to gatunek długowieczny, może być z powodzeniem uprawiany przez kilkadziesiąt lat.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Aktinidia pstrolistna 'Adam'
Aktinidia pstrolistna 'Adam'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz