Actinidia kolomikta (Actinidia kolomikta) 'Adam' to odmiana męska, wyselekcjonowana w Polsce, nazwana i wprowadzona do sprzedaży przez Szczepana Marczyńskiego w 2001 roku. Pnącze rośnie silnie, osiąga 3-4 metry wysokości, przy czym długość rocznych przyrostów wynosi od 1 do 2 metrów. Roślina szczególnie efektownie prezentuje się w maju i na początku czerwca, gdy młode, soczyście zielone liście częściowo przebarwiają się na biało i różowo, tworząc trójkolorową mozaikę.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Najwięcej pstrych liści pojawia się w miejscach dobrze naświetlonych. Po zakończeniu kwitnienia barwne plamy powoli zielenieją i zanikają. Pojedyncze liście są cienkie, jajowate, długości około 10 cm. Latem są ciemnozielone i błyszczące, a jesienią, przed opadnięciem, stają się intensywnie żółte. Nieduże i wyłącznie męskie kwiaty rozwijają się w maju, są białe i pachną cytryną. Odmiana 'Adam', oprócz walorów dekoracyjnych, jest dobrym zapylaczem owocowych odmian żeńskich i obupłciowych aktinidii pstrolistnej.
Uprawa i wymagania
Aktinidia pstrolistna preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnych. Roślina jest odporna na mróz – wytrzymuje zimowe spadki temperatur do -40 ºC, ale młode wiosenne przyrosty są podatne na uszkodzenia spowodowane późnymi przymrozkami. Cięcie nadmiernie rozrośniętych egzemplarzy należy wykonywać zimą, w lutym, przed rozpoczęciem ruchu soków. Rośliny cięte wiosną bardzo silnie „płaczą”. Pędy można też skracać latem.
Gdzie posadzić?
Aktinidię należy sadzić przy mocnych podporach: płotach, pergolach, altanach, kratkach mocowanych do ścian budynków itp. Jest to gatunek długowieczny, może być z powodzeniem uprawiany przez kilkadziesiąt lat.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |