Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) odmiana HOKEY POKEY® to wspaniałe pnącze z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). 

Odmiana ta dorasta do 4 m wysokości. Wyróżnia się dwubarwnymi liśćmi. Są one zielone z nieregularną, żółtocytrynową obwódką. Mają kształt lancetowaty. Blaszka liściowa ma długość 5-10 cm i szerokość 2-4 cm. Jesienią aktinidia ta przebarwiają się na żółto.

Oprócz tego odmiana 'Hokey Pokey' posiada smaczne owoce (łączy cechy rośliny ozdobnej i użytkowej!). Nadają się do jedzenia wraz ze skórką, mają cytrynowy posmak. Dojrzewają pod koniec września i w październiku, po dojrzeniu utrzymują się na pędach.

Wymagania i uprawa

Tak jak wszystkie aktinidie, roślina ta wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych.

Roślina wytrzymuje zimą spadki temperatury do około -22°C (strefa 6b), ale jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.

Warto mieć na uwadze, że rozpoczyna owocowanie w 2 lub 3 roku po posadzeniu.

Zastosowanie

Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.

Ciekawostki

Aktinidia ostrolistna 'HOKEY POKEY'® wygrała złoty medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2020 na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Została zgłoszona przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy.

Zdjęcia: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, tekst: na podstawie mateiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie

logo - CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy