Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
78
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa aktinidii (kiwi) w ogrodzie

Kiwi z Polski? Tak! Roślina rodząca kiwi nazywana jest aktinidią i istnieje obecnie wiele gatunków oraz odmian uprawnych tego pnącza. Niektóre z nich, z powodzeniem możemy sadzić w naszych ogrodach, a ich nazwa zwyczajowa to pysznie brzmiące "minikiwi".

Poznaj aktinidię i zdecyduj się na posadzenie tego owocowego pnącza w swoim ogrodzie.

 

Powszechnie znane owoce kiwi pochodzą od aktinidii chińskiej (Actinidia deliciosa), która nie występuje u nas ze względu na zbyt chłodny klimat. Naturalnie rośnie ona w Chinach, a uprawiana jest w Nowej Zelandii, we Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Francji.

W Polsce można natomiast swobodnie uprawiać dwa gatunki kiwi – aktinidię ostrolistną (Actinidia arguta) oraz aktinidię pstrolistną (Actinidia colomicta).

Obydwa gatunki są bardzo podobne w uprawie. Różnią się jedynie zabarwieniem liści i siłą wzrostu:

  • Liście aktinidii pstrolistnej są trójbarwne – zielono-biało-różowe, a ostrolistnej – zielone.
  • Aktinidia pstrolistna dorasta tylko do 5 m, podczas gdy gatunek ostrolistny osiąga długość 15 m.

Uprawa aktinidii

Aktinidia jest rośliną dwupienną, zatem warunkiem ukazania się owoców na osobnikach żeńskich jest posadzenie w pobliżu przynajmniej jednego egzemplarza męskiego.

Najlepsze stanowisko dla obydwu rosnących w Polsce aktinidii to miejsce słoneczne o żyznej i dość wilgotnej glebie. W celu wzbogacenia podłoża należy przed posadzeniem wykopać obszerny dół o głębokości pół metra i wypełnić go torfem lub kompostem zmieszanym z gliną.

Ze względu na dużą siłę wzrostu potrzebują one dość dużo miejsca do rozpostarcia pędów. Cięcia ograniczające rozrost pnącza najlepiej wykonywać latem lub pod koniec zimy (luty/marzec). Podpory powinny być ażurowe (siatka, drewniane sztachety, metalowe pręty), aby roślina mogła się wokół nich owijać.

Co 3-4 lata powinno się wykonywać cięcie odmładzające, które dobrze wpływa na kwitnienie i owocowanie rośliny.

Aktinidia ostrolistna 'Bingo'
Fot. SGGW

Aktinidia ostrolistna 'Bingo'

Kiwi to owoce aktinidii

Jeśli zależy nam na kwiatach i owocach, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż sadzonki aktinidii zakwitają dopiero po około 3 latach po posadzeniu. Dekoracyjne, niewielkie białe kwiaty rozwijają się na początku maja. Zapylone kwiaty żeńskie szybko przekształcają się w owoce, które przypominają agrest wielkości 3-4 cm o równie zielonej i jadalnej skórce.

Dojrzałe owoce kiwi można zrywać z krzewów w październiku. Można jeść je na surowo, dodawać do ciast, suszyć lub robić z nich różnego rodzaju przetwory, konfitury, wina, nalewki. Surowe owoce zawierają dużo witaminy C.

xxx

Odmiany aktinidii do uprawy w ogrodzie

Powszechnie uprawiane odmiany aktinidii ostrolistnej to:

  • żeńskie – 'Bingo' (na zdjęciu powyżej), 'Genewa', 'Rogów', 'Rumbo'
  • męskie, nieowocujące – 'Adam' (doskonały zapylacz), 'Gabriel M'
  • obupłciowe (samopylne) – 'Issai', 'Dr Szymanowski'
  • nowa odmiana – Aktinidia ostrolistna Vitikwi (mini kiwi)

Źródło: Czas na polskie superowoce / Youtube


Polskie Minikiwi

Polskie Minikiwi to jest owoc sezonu wczesno-jesiennego (lub późno-letniego). Owoce zbierane są na początku września. Można je spotkać od połowy września do końca października. 

W sklepach często spotykamy owoce nie do końca dojrzałe (twarde) – należy je po prostu odstawić na jakiś czas i poczekać aż zmiękną – mają wtedy najwyższe walory smakowe. 

Najpowszechniej spotykane w polskich sklepach są odmiany: 'Weiki' oraz 'Geneva'.

Choroby i szkodniki aktinidii

Aktinidia nie jest podatna na choroby grzybowe, mszyce czy gąsienice, jednak pnącze to upodobały sobie koty, którym smakują szczególnie młode pędy. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kociego sąsiedztwa będzie osłonięcie młodych sadzonek plastikową siatką.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: materiały prasowe

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu