Aktinidia ostrolistna Vitikwi (Actinidia arguta Vitikwi) to szybko rosnące pnącze o wijących się pędach i ostro zakończonych liściach (od nazwy "ostrolistna"). Pochodzi z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Jest to bardzo plenna odmiana, która nie potrzebuje zapylenia do zawiązywania owoców. Kwitnie w maju, czerwcu - kwiat w kolorze białokremowym. Liście pięknie przebarwiają się jesienią.

Aktinidia ostrolistna Vitikwi samo owocowanie rozpoczyna w 1-2 roku po posadzeniu. Plony można zbierać we wrześniu i październiku. Owoce aktinidii ostrolistnej to takie mini kiwi - są zielone i bardzo smaczne, można jej spożywać razem ze skórką.

Warunki uprawy aktinidii ostrolistnej

Jest to odmiana mrozoodporna. Rośnie na każdej glebie ogrodowej, pod warunkiem, że będzie lekko kwaśna i wilgotna. Lubi stanowiska słoneczne.

Zastosowanie aktinidii

Aktinidia ostrolistna Vitikwi jako pnącze musi być sadzona przy podporach. Do tego celu świetnie nadadzą się pergole, altany, ażurowe ogrodzenia. Może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych, jak i na plantacjach.

Owoce aktinidii (kiwi) są bardzo smaczne - deserowe, polecane są na przetwory.

fot. Ewa Jankowska