Opis rośliny
Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) 'Purpurna Sadowa' to prawdopodobnie mieszaniec aktinidii ostrolistnej i aktinidii purpurowej, wyhodowany na Ukrainie.
To silne pnącze dorasta do ponad 8 m wysokości, jego roczne przyrosty mogą mieć do 2-3 m długości. Pędy rośliny owiją się wokół podpór. Liście są pojedyncze, piłkowane, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są drobne, białe, o miłym cytrynowym zapachu, pojawiają się w końcu maja.
Owocem jest owalna jagoda, do 4 cm długości i masie do 9 g. Mini-kiwi są zabarwione purpurowo (w cieniu są zielonkawe), dojrzewają na przełomie września i października. Zawierają wiele wartościowych składników odżywczych i prozdrowotnych. Szczególnie bogate są w witaminę C, PP, A, i B oraz niektóre mikroelementy np. cynk i potas. Można spożywać je na surowo (w całości) lub w formie przetworów – galaretek, nalewek, czy jako dodatek do ciast.
'Purpurna Sadowa' to odmiana żeńska, bardzo plenna. Do właściwego owocowania wymaga zapylacza – np. męskiej odmiany ‘Weiki’. Krzewy owocują od 3-4 roku po posadzeniu.
Wymagania i uprawa
Aktinidia dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, ale preferuje gleby przepuszczalne, stale umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie (na glebach zasadowych na roślinach występuje chloroza liści). Ze względu na silny wzrost rośliny warto corocznie nawozić. W przypadku konieczności cięcia powinno się je robić bardzo wcześnie – styczeń/luty ze względu na bardzo silny „płacz” roślin.
Odmiana 'Purpurna Sadowa' jest odporna na choroby i szkodniki. W miejscach bardzo ciepłych i słonecznych może być czasami atakowana przez przędziorki. Ma dobrą mrozoodporność, wytrzymuje mróz do -28oC, jest natomiast wrażliwa na wiosenne przymrozki!
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Purpurna Sadowa' to pnącze świetnie łącząca w sobie funkcje rośliny ozdobnej i owocowej. Może być wykorzystywana do obsadzania wszelkiego rodzaju konstrukcji ogrodowych np. altan, bramek czy trejaży. Ponieważ wytwarza dużą masę zieloną, podpory dla tego pnącza powinny być solidne, słabe konstrukcje mogą łatwo ulec zniszczeniu.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |