Przywarka japońska Schizophragma hydrangeoides

Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
37
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: kremowe
Kwiaty: drobne
Pokrój: pnącze
Wysokość: do 6m
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, na altany, balkony

Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). W środowisku naturalnym występuje na górzystych terenach Japonii.

To stosunkowo wolno rosnące pnącze osiągające wysokość do 6 m. Liście są owalne i ząbkowane. Kwitnienie przypada na okres czerwiec-lipiec. Kwiaty są drobne, baldachogroniaste, zwisające. Mają kremową barwę i przyjemny, miodowy zapach. Największą ozdobę są działki kwiatów płonnych o barwie białej, zebrane wokół kwiatostanu.

Jej zdrewniałe pędy wytwarzają korzenie przybyszowe.

Wymagania i uprawa

Pnącze wymaga stanowisk osłoniętych – półcienistych lub cienistych, gdyż źle reaguje na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lubi próchnicze, żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej.

Roślina uznana jest za mrozoodporną, ale w chłodniejszych regionach Polski w ostre zimy może podmarzać. Warto więc okrywać ją na zimę. Z reguły przywarka japońska nie wymaga cięcia, ale można je wykonać wiosną dla lepszego efektu wizualnego i uzyskania pożądanego wzrostu.

Zastosowanie

W ogrodzie przywarka japońska nadaje się jako ozdoba altan, tarasów i ścian. Może jednak z powodzeniem rosnąć bez podpór jako roślina okrywowa.

Interesujące odmiany

  • 'Moonlight'
  • 'Rosaeum'
  • 'Rubra'


Zdjęcia: Peganum, Wallygrom; źródło flickr.com

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści