Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Piękne pnącza do cienia, na północną ścianę – 4 ciekawe gatunki

W ogrodach może okazać się problematyczne zagospodarowanie roślinami północnej ściany naszego domu. Panuje tam cień i chłodniejsze temperatury, dlatego wiele popularnych roślin kwitnących traci tu swoje walory. Okazuje się, że możemy postawić na piękne pnącza! Podpowiadamy, jakie 4 gatunki można posadzić przy północnej ścianie domu, by pięknie zazieleniły i wypełniły przestrzeń.

Spis treści
Bluszcz Hortensja Przywarka Kokornak

Najpopularniejsze pnącze do cienia: Bluszcz

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix)
To wyjątkowo uniwersalne pnącze stosowane często jako roślina okrywająca, które może osiągać 20–30 m wysokości przy ok. jednometrowych przyrostach rocznych. Bluszcz pospolity bez problemu pokryje powierzchnię muru, przyczepiając się do niej za pomocą drobnych korzeni przybyszowych. Preferuje wilgotniejsze, próchniczne podłoże. Liście bluszczu pospolitego są ciemnozielone, skórzaste i zimozielone.
Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu

Kwitnące pnącze do cienia: Hortensja

Hortensja pnąca (łac. Hydrangea petiolaris)
Osiąga 20 m wysokości. Największą ozdobą tej rośliny są białe kwiaty zebrane w talerzowatych kwiatostanach, które rozwijają się w lipcu i sierpniu. Podobnie jak bluszcz, hortensja pnąca ma korzenie czepne, którymi przytwierdza się do podpory. Rozwija się dobrze na wilgotnych i kwaśnych glebach. Jesienią jej liście przebarwiają się na żółty kolor.
►  Dowiedz się więcej o pielęgnacji hortensji pnącej

Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

Malo znane pnącze do cienia: Przywarka

Przywarka japońska (łac. Schizophragma hydrangeoides)
To pnącze przypomina swoimi płaskimi kwiatostanami hortensję pnącą. Podobnie jak poprzednia roślina lubi zasobne, wilgotne i kwaśne gleby. Może dorosnąć do 6 m wysokości przy półmetrowych przyrostach rocznych.
Dowiedz się więcej o przywarce japońskiej

Oryginalne pnącze do cienia: Kokornak

Kokornak wielkolistny (łac. Aristolochia durior)
Dorasta do 10 m wysokości przy imponujących przyrostach rocznych 1–2 m. Niezwykłe sercowate liście kokornaka potrafią osiągnąć 30 cm średnicy i są największą atrakcją rośliny. Fajkowate, brązowe kwiaty ukryte są zazwyczaj w gąszczu liści. Kokornak lubi gleby żyzne i wilgotne. Jeśli pnącze będzie sadzone przy murze, warto zamocować dodatkowe linki lub żyłki, o które będzie się zawijać pędami, ponieważ samo nie wytwarza dodatkowych korzeni czepnych.
Dowiedz się więcej o kokornaku wielkolistnym

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom; tekst: Małgorzata Palczyńska; zdjęcie tytułowe: Gromovataya / Pixabay, M. Palczyńska, Katarzyna Jeziorska i 阿橋 HQ / Flickr
Autor
Piękne pnącza do cienia, na północną ścianę – 4 ciekawe gatunki
Piękne pnącza do cienia, na północną ścianę – 4 ciekawe gatunki
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny