Piękne pnącza do cienia, na północną ścianę – 4 ciekawe gatunki

4 pnacza do cienia na północna sciane

W ogrodach może okazać się problematyczne zagospodarowanie roślinami północnej ściany naszego domu. Panuje tam cień i chłodniejsze temperatury, dlatego wiele popularnych roślin kwitnących traci tu swoje walory. Okazuje się, że możemy postawić na piękne pnącza! Podpowiadamy, jakie 4 gatunki można posadzić przy północnej ścianie domu, by pięknie zazieleniły i wypełniły przestrzeń.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Bluszcz Hortensja Przywarka Kokornak

Najpopularniejsze pnącze do cienia: Bluszcz

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix)
To wyjątkowo uniwersalne pnącze stosowane często jako roślina okrywająca, które może osiągać 20–30 m wysokości przy ok. jednometrowych przyrostach rocznych. Bluszcz pospolity bez problemu pokryje powierzchnię muru, przyczepiając się do niej za pomocą drobnych korzeni przybyszowych. Preferuje wilgotniejsze, próchniczne podłoże. Liście bluszczu pospolitego są ciemnozielone, skórzaste i zimozielone.
Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu

Kwitnące pnącze do cienia: Hortensja

Hortensja pnąca (łac. Hydrangea petiolaris)
Osiąga 20 m wysokości. Największą ozdobą tej rośliny są białe kwiaty zebrane w talerzowatych kwiatostanach, które rozwijają się w lipcu i sierpniu. Podobnie jak bluszcz, hortensja pnąca ma korzenie czepne, którymi przytwierdza się do podpory. Rozwija się dobrze na wilgotnych i kwaśnych glebach. Jesienią jej liście przebarwiają się na żółty kolor.
►  Dowiedz się więcej o pielęgnacji hortensji pnącej

Malo znane pnącze do cienia: Przywarka

Przywarka japońska (łac. Schizophragma hydrangeoides)
To pnącze przypomina swoimi płaskimi kwiatostanami hortensję pnącą. Podobnie jak poprzednia roślina lubi zasobne, wilgotne i kwaśne gleby. Może dorosnąć do 6 m wysokości przy półmetrowych przyrostach rocznych.
Dowiedz się więcej o przywarce japońskiej

Oryginalne pnącze do cienia: Kokornak

Kokornak wielkolistny (łac. Aristolochia durior)
Dorasta do 10 m wysokości przy imponujących przyrostach rocznych 1–2 m. Niezwykłe sercowate liście kokornaka potrafią osiągnąć 30 cm średnicy i są największą atrakcją rośliny. Fajkowate, brązowe kwiaty ukryte są zazwyczaj w gąszczu liści. Kokornak lubi gleby żyzne i wilgotne. Jeśli pnącze będzie sadzone przy murze, warto zamocować dodatkowe linki lub żyłki, o które będzie się zawijać pędami, ponieważ samo nie wytwarza dodatkowych korzeni czepnych.
Dowiedz się więcej o kokornaku wielkolistnym

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom; tekst: Małgorzata Palczyńska; zdjęcie tytułowe: Gromovataya / Pixabay, M. Palczyńska, Katarzyna Jeziorska i 阿橋 HQ / Flickr
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Przywarka japońska Schizophragma hydrangeoides

Bluszcz pospolity Hederia helix

Hortensja pnąca 'Silver Lining' Hydrangea petiolaris 'Silver Lining'

Kokornak wielkolistny Aristolochia macrophylla syn. durior

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość może komuś się przyda
27-06-2021 14:09
@Gość Beata Nie zaszkodzi spróbować z jakąś cieniolubną odmianą powojnika (np. tangucki, alpejski, włoski), wiciokrzewem pomorskim albo akebią.
Gość Beata
30-04-2020 08:20
Dzień dobry, chciałabym zasadzić na balkonie, na którym dominuje półcień lub cień (słońce dociera na ok. 3h między 11-14), zimozielone pnącze. Czy coś poza bluszczem pospolitym mogłoby się sprawdzić? Najchętniej roślina kwitnąca. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści