Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
18
Okazje

8 cieniolubnych bylin do ogrodu

Jeżeli ogród jest zacieniony, może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie założenie w nim patio wybrukowanego kamieniem lub kostką. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie w takim miejscu zakątka z wykorzystaniem roślin lubiących cień. Doskonale w tej roli sprawdzają się byliny, które raz posadzone, będą zdobić ogród przez wiele lat i staną się doskonałą kryjówką dla owadów, małych ssaków, gadów czy płazów.

Poznaj 8 cieniolubnych bylin do ogrodu!

 

Jeżeli ogród jest nasłoneczniony przez dwie godziny dziennie, można powiedzieć, że jest to ogród cienisty. Ogrody nasłonecznione przez około cztery dziennie, nazywane są półcienistymi. Niektóre rośliny najlepiej czują się w najciemniejszych częściach ogrodu i giną, jeśli zostaną posadzone na stanowisku słonecznym. Większość z nich ma przede wszystkim efektowne liście, np. kopytnik pospolity (Asarum europaeum), runianka japońska (Pachysandra terminalis) czy paprocie, takie jak pióropusznik strusi. Ale nie brakuje tych, które kwitną. W cieniu doskonale poradzi sobie brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) i kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma).

Gatunki, które są tolerancyjne w stosunku do nasłonecznienia i mogą rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i w cieniu to omieg wschodni (Doronicum orientale), serduszka okazałe (Dicentra) i bodziszek (Geranium).

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – bodziszek fot. iVerde

Bodziszek czeski (Geranium bohemicum) 'Brookside'

Roślina kwitnąca na niebiesko i osiągająca ok. 50 cm wysokości. Tworzy gęste kępy jasnych, pierzastych liści. Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jest rośliną łatwą uprawie, ale trzeba pamiętać, że nie lubi zbyt mokrego podłoża. Bodziszki potrafią być ekspansywne, więc nadają się przede wszystkim do większych ogrodów. Kwitną w maju i czerwcu.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – ciemiernik fot. iVerde

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)

Ten gatunek ciemiernika charakteryzuje się jasnozielonymi kwiatami, które rozwijają się już w lutym. Ma zimozielone liście i najlepiej prezentuje się na rabatach w ogrodach naturalistycznych. Dorasta do 50 cm wysokości.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – runianka fot. iVerde

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

To świetna bylina zadarniająca o zimozielonych liściach. Osiąga wysokość 20-30 cm. Kwitnie na biało w maju. Lubi próchniczne, żyzne podłoże. Runiankę najczęściej wykorzystuje się do sadzenia pod drzewami i krzewami.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – serduszka fot. iVerde

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis)

Oryginalna roślina, która w maju i czerwcu zdobi ogród kwiatami w kształcie serduszek. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć kolor biały, czerwony lub różowy. Ta bylina osiąga ok. 80 cm wysokości. Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym, próchnicznym podłożu. Po kwitnieniu jej liście zamierają, dlatego obok warto sadzić takie gatunki, które rozwijają się latem i wypełnią pozostałe puste miejsce na rabacie.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – kopytnik fot. iVerde

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)

To bardzo niska bylina (10 cm wysokości) o charakterystycznych, ciemnozielonych skórzastych liściach kształtem przypominających końskie kopyto. Może rosnąć w najciemniejszym kącie ogrodu. Tworzy zwarte kobierce. Kwiaty kopytnika rozwijają się w kątach liści, mają ciemnopurpurową barwę i są bardzo mało widoczne. Roślina lubi próchniczne, wilgotne podłoże.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – brunnera fot. iVerde

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

Efektowna bylina, której kwiaty są podobne do kwiatów niezapominajki. Kwitnie na niebiesko od kwietnia do czerwca. Potem ozdobą tej rośliny są duże, nieraz pokryte wzorkami, liście. Najlepiej rośnie na próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Osiąga ok. 50 cm wysokości.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – kirengeszoma fot. iVerde

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)

Mało znana roślina osiągająca ok. 90 cm wysokości. Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy w Japonii. Kirengeszoma ma efektowne, klapowane, dłoniaste liście. Kwitnie na żółto od sierpnia do września. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym na zasobnym, przepuszczalnym podłożu o kwaśnym odczynie.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu 0 pióropusznik strusi fot. iVerde

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris)

To paproć osiągająca nawet 150 cm wysokości. Lubi półcieniste stanowiska i umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne podłoże. Doskonale sprawdza się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Ładnie komponuje się z funkiamiżurawkami.

Warto wiedzieć

  • Rośliny o białych kwiatach lub jasno zabarwionych liściach rozjaśnią zacieniony ogród lub rabatę, ponieważ odbijają światło, docierające do tych miejsc w małych ilościach. Warto więc wykorzystać to zjawisko.
  • W cieniu doskonale rośnie wiele ziół i roślin jadalnych, np. klajtonia przeszyta, czosnek niedźwiedzi i chrzan japoński (wasabi).

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT