Logo
Logo

TOP 8 cieniolubnych bylin do ogrodu | Musisz mieć je wszystkie!

Jeżeli ogród jest zacieniony, może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie założenie w nim patio wybrukowanego kamieniem lub kostką. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie w takim miejscu zakątka z wykorzystaniem roślin lubiących cień. Doskonale w tej roli sprawdzają się byliny, które raz posadzone, będą zdobić ogród przez wiele lat i staną się doskonałą kryjówką dla owadów, małych ssaków, gadów czy płazów.

Poznaj 8 cieniolubnych bylin do ogrodu!

Spis treści
Jakie rośliny dobrze rosną w cieniu? Bodziszek czeski Ciemiernik cuchnący Runianka japońska Serduszka okazałe Kopytnik pospolity Brunnera wielkolistna Kirengeszoma dłoniasta Pióropusznik strusi Co warto wiedzieć o bylinach cieniolubnych? Galeria inspiracji: 20 pomysłów na ogród z bylinami

Jeżeli ogród jest nasłoneczniony przez dwie godziny dziennie, można powiedzieć, że jest to ogród cienisty. Ogrody nasłonecznione przez około cztery dziennie, nazywane są półcienistymi. Niektóre rośliny najlepiej czują się w najciemniejszych częściach ogrodu i giną, jeśli zostaną posadzone na stanowisku słonecznym. Większość z nich ma przede wszystkim efektowne liście, np. kopytnik pospolity (Asarum europaeum), runianka japońska (Pachysandra terminalis) czy paprocie, takie jak pióropusznik strusi. Ale nie brakuje tych, które kwitną. W cieniu doskonale poradzi sobie brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) i kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma).

Gatunki, które są tolerancyjne w stosunku do nasłonecznienia i mogą rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i w cieniu to omieg wschodni (Doronicum orientale), serduszka okazałe (Dicentra) i bodziszek (Geranium).

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – bodziszek fot. iVerde

Bodziszek czeski (Geranium bohemicum) 'Brookside'

Roślina kwitnąca na niebiesko i osiągająca ok. 50 cm wysokości. Tworzy gęste kępy jasnych, pierzastych liści. Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jest rośliną łatwą uprawie, ale trzeba pamiętać, że nie lubi zbyt mokrego podłoża. Bodziszki potrafią być ekspansywne, więc nadają się przede wszystkim do większych ogrodów. Kwitną w maju i czerwcu.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – ciemiernik fot. iVerde

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)

Ten gatunek ciemiernika charakteryzuje się jasnozielonymi kwiatami, które rozwijają się już w lutym. Ma zimozielone liście i najlepiej prezentuje się na rabatach w ogrodach naturalistycznych. Dorasta do 50 cm wysokości.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – runianka fot. iVerde

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

To świetna bylina zadarniająca o zimozielonych liściach. Osiąga wysokość 20-30 cm. Kwitnie na biało w maju. Lubi próchniczne, żyzne podłoże. Runiankę najczęściej wykorzystuje się do sadzenia pod drzewami i krzewami.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – serduszka fot. iVerde

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis)

Oryginalna roślina, która w maju i czerwcu zdobi ogród kwiatami w kształcie serduszek. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć kolor biały, czerwony lub różowy. Ta bylina osiąga ok. 80 cm wysokości. Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym, próchnicznym podłożu. Po kwitnieniu jej liście zamierają, dlatego obok warto sadzić takie gatunki, które rozwijają się latem i wypełnią pozostałe puste miejsce na rabacie.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – kopytnik fot. iVerde

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)

To bardzo niska bylina (10 cm wysokości) o charakterystycznych, ciemnozielonych skórzastych liściach kształtem przypominających końskie kopyto. Może rosnąć w najciemniejszym kącie ogrodu. Tworzy zwarte kobierce. Kwiaty kopytnika rozwijają się w kątach liści, mają ciemnopurpurową barwę i są bardzo mało widoczne. Roślina lubi próchniczne, wilgotne podłoże.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – brunnera fot. iVerde

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

Efektowna bylina, której kwiaty są podobne do kwiatów niezapominajki. Kwitnie na niebiesko od kwietnia do czerwca. Potem ozdobą tej rośliny są duże, nieraz pokryte wzorkami, liście. Najlepiej rośnie na próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Osiąga ok. 50 cm wysokości.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu – kirengeszoma fot. iVerde

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)

Mało znana roślina osiągająca ok. 90 cm wysokości. Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy w Japonii. Kirengeszoma ma efektowne, klapowane, dłoniaste liście. Kwitnie na żółto od sierpnia do września. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym na zasobnym, przepuszczalnym podłożu o kwaśnym odczynie.

8 cieniolubnych bylin do ogrodu 0 pióropusznik strusi fot. iVerde

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris)

To paproć osiągająca nawet 150 cm wysokości. Lubi półcieniste stanowiska i umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne podłoże. Doskonale sprawdza się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Ładnie komponuje się z funkiamiżurawkami.

Warto wiedzieć

  • Rośliny o białych kwiatach lub jasno zabarwionych liściach rozjaśnią zacieniony ogród lub rabatę, ponieważ odbijają światło, docierające do tych miejsc w małych ilościach. Warto więc wykorzystać to zjawisko.
  • W cieniu doskonale rośnie wiele ziół i roślin jadalnych, np. klajtonia przeszyta, czosnek niedźwiedzi i chrzan japoński (wasabi).

Źródło: iVerde

Autor
TOP 8 cieniolubnych bylin do ogrodu | Musisz mieć je wszystkie!
TOP 8 cieniolubnych bylin do ogrodu | Musisz mieć je wszystkie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl