Kopytnik pospolity Asarum europaeum

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
65
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: próchniczna
Odczyn gleby: zasadowa
Pokrój: kobierce
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: do 10 cm
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina okrywowa, pod koronami drzew, w grupie, duże ogrody, parki, roślina lecznicza, skalniaki

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) to bylina zimozielona należąca do rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Kopytnik porasta wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji i Europy. Tylko gatunek kopytnika pospolitego występuje w Europie. Można go spotkać w wilgotnych, liściastych lasach. Jest pod ochroną gatunkową.

Jego zielonkawobrunatne kwiaty pojawiają się już w marcu i kwitną do kwietnia, czasami maja. Dzbaneczkowate, niepozorne kwiaty tworzą się poniżej liści, przy samej ziemi. Gęste, błyszczące liście (średnica 10 cm) sprawiają, że jest to idealna roślina okrywowa do zacienionych miejsc w ogrodzie. Jest to roślina niska dorastająca do 10 cm. Warto zaznaczyć, że jego sztywne okrągłe liście, przypominają kształtem kopyto.

Zaletą kopytnika pospolitego jest wyrównany rozwój - przy nasadzeniach w grupie istotny staje się równomierny wzrost rośliny - wprowadzi ona ład przestrzenny oraz będzie doskonałym tłem dla gatunków o zróżnicowanym pokroju.

Warunki uprawy kopytnika pospolitego

Kopytnik pospolity lubi stanowisko zacienione, najlepiej wilgotne, glebę próchniczną o odczynie obojętnym. Jest rośliną odporną na przemarzanie.

W środowisku naturalnym kopytnik rozmnaża się za pomocą nasion, które roznoszą mrówki. W ogrodach rozmnaża się przez podział kłączy w marcu i w kwietniu.

Zastosowanie

Kopytnik pospolity to roślina polecana na zacienione skalniaki. Ma zastosowanie jako roślina zadarniająca, okrywowa na miejsca zacienione. Często jest sadzony pod koronami drzew w parkach i dużych ogrodach.

Ważne: Jest to roślina lecznicza. Kłącze kopytnika ma działanie wykrztuśne i moczopędne. Natomiast jego liście są trujące! W większych ilościach mogą doprowadzić np. do silnych wymiotów i biegunki.

fot. wikipedia.org

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści