Jakie byliny posadzić w półcieniu?
Opisaną przez Panią rabatę można obsadzić kilkoma gatunkami bylin, dobierając rośliny różnej wysokości. Poniżej podaję gatunki, które lubią półcień. Poniżej opisujemy je krótko, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - kliknij w link!
Niskie, okrywowe byliny do półcienia
-
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Niska, częściowo zimozielona, okrywowa bylina o niebiesko-fioletowych kwiatach (dorasta do 15cm) -
Żurawka drżączkowata (Heuchera x brizoides)
Bylina słońca i półcienia, kolor drobnych, kwitnących latem kwiatów zależy od odmiany, kępki liści osiągają wysokość 20 cm. Na zdjęciu głównym żurawka w odmianie 'Gracillima'. -
Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia)
Dorastająca do 20 cm bylina, tworzy gęste kobierce, dodatkową ozdobą są białe kwiaty, które pojawiają się w maju.
Wysokie byliny do półcienia
-
Parzydło leśne (Aruncus dioicus)
Atrakcyjne złożone liście tej byliny i jej białe kwiatostany dorastają do 1,5-2 m wysokości -
Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)
Charakteryzują ją duże okrągłe liście (1,2 m) i żółto-pomarańczowe kwiaty, które pojawiają się pod koniec lata
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Największa bylina do półcienia
Innym pomysłem jest zastosowanie jednego tylko gatunku, który pokryje całą powierzchnię półcienistej rabaty. Tak ekspansywną byliną jest np. gunnera olbrzymia (Gunnera manicata), która w sprzyjających warunkach może dorastać do 2 m wysokości.
Urodą tej rośliny są jej olbrzymie, żywo zielone liście wyrastające na kolczastych ogonkach. Skryte pod masą liści zielono-brązowe, maczugowate kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca, osiągając ok. 1 m wysokości.
Fot. Dezidor/Wikimedia Commons ↓ |
Gunnera dobrze rośnie na umiarkowanie żyznej i wilgotnej glebie, którą należy regularnie nawozić (nie znosi suszy). Najlepszym stanowiskiem są miejsca osłonięte, słoneczne lub pół cieniste.
Na jesieni po przycięciu liści nie można zapomnieć o przykryciu karpy na zimę. Zaletą tej byliny jest jej wyjątkowo duża siła wzrostu, dzięki której młoda sadzonka osiąga dojrzałość i pełne wymiary po ok. 2 sezonach.
Zdjęcia w tekście: Dezidor/CC BY 2.5/Wikimedia Commons, zdjęcia tytułowe: kolaż – iVerde, Pixabay oraz Małgorzata Palczyńska