Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to roślina zielna z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w pasie od Europy do wschodniej Syberii oraz w Ameryce Północnej.

To efektowna bylina osiągająca wysokość do 160-200 cm i szerokość do 1,2 m. Tworzy kępy, które rok po roku stają się coraz większe i bardziej okazałe. Łodygi są proste i wzniesione, czasem przewieszające się. Liście są duże (do 1 m dł), zielone, kilkukrotnie pierzasto podzielone (najczęściej 2-pierzastodzielne), ząbkowane i delikatnie owłosione. 

Parzydło leśne kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest to roślina dwupienna. Kwiaty męskie mają mają  kolor kremowo-biały, a żeńskie biało-zielonkawy i są bardziej zwisające. Są zebrane w luźne wiechy o piramidalnym kształcie i mogą osiągać 50 cm długości. 

Wymagania i uprawa

Parzydło leśne jest rośliną wtrzymała i ma niewielkie wymagania życiowe. Najlepiej rośnie na glebach przeciętnych, wilgotnych i dostatecznie żyznych. Preferuje stanowiska półcieniste i cieniste (znosi miejsca słoneczne) oraz miejsca osłonięte od wiatru. Jest całkowicie mrozoodporna, bez okrywy śnieżnej znosi dobrze mrozy.

Roślina powinna być systematycznie podlewana ale nie przelewana. Dobrze reaguje na nawożenie.

Zastosowanie

Parzydło leśne doskonale nadaje się półcienistych rabat, do sadzenia po wschodniej stronie budynków i w aranżacjach z wysokimi krzewami. Do jedna z podstawowych roślin do ogrodów leśnych. Może być sadzone pojedynczo jak i w grupach.

Ścięte kwiatostany parzydła to ładny dodatek do letnich bukietów – zwykle stanowią wypełnienie kompozycji.

Odmiany

  • 'Kneiffii' – 1,2 m wys., łukowate pędy, kremowe kwiaty
  • 'Pearl White' – 1,3 m wys., śnieżnobiałe kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Aruncus dioicus"/MeganEHansen/CC BY-SA 2.0.; egam51/konkurs Home Sweet Home 2; Hans, monikasmigielska/Pixabay