Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia) to niewielka bylina zaliczana do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Roślina pochodzi z lasów Północnej Ameryki, gdzie jest spotykana zarówno w stanie dzikim jak i uprawiana w ogrodach.

Dorasta do 35 cm i wyglądem bardzo przypomina żurawkę, gdyż posiada podobne, szerokie, sercowate, okrągłe w zarysie, lekko karbowane na brzegach, zielone liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach i tworzące ponad ziemią ładną, gęstą, rozłożystą kępę. Jesienią liście przebarwiają się na brązowo-czerwony kolor.

Roślina ma jednak zupełnie inne od żurawek kwiaty – białe, małe, gwiazdkowate i wytwarzają bardzo długie pręciki. Są zebrane na szczycie sztywnego, wzniesionego pędu w gęsty, kłosowy, puszysty kwiatostan. Bylina ta kwitnie od końca kwietnia (lub w maju) do czerwca.

Posiada nadziemne, ulistnione rozłogi, za pomocą których rozrasta się na boki, stając się znakomitą rośliną okrywową.

Wymagania i uprawa

Roślina ta oczekuje przede wszystkim półcienistego stanowiska oraz próchniczego, przepuszczalnego, świeżego, stale wilgotnego podłoża. Może rosnąć też w cieniu, ale wtedy słabiej kwitnie, a jej kwiatostany są krótsze. Jest dość wymagającą rośliną, która nie toleruje gleb ciężkich, zimnych i podmokłych, ale też nie znosi suszy i piaszczystego podłoża. Jest natomiast całkowicie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Tiarellę rozmnaża się przez sadzonki tworzące się na końcach rozłogów lub przez wysiew nasion (choć nie jest to metoda polecana przy rozmnażaniu odmian ozdobnych – potomstwo może nie powtórzyć cech rośliny matecznej).

Zastosowanie

Tiarella sercolistna to klasyczna roślina okrywowa i zadarniająca. Idealnie nadaje się do uprawy na zacienionych, wilgotnych stanowiskach pod drzewami i krzewami, na których ładnie się rozrasta, tworząc gęste, zielone kobierce. Może być też wykorzystywana do tworzenia obwódek rabat. Idealnie sprawdza się w ogrodach naturalistycznych i leśnych.

Nadaje się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wybrane odmiany

  • 'Eco Running Tapestry' – o zielonych liściach z brązową, nieregularną plamą po środku, kwiaty białe
  • 'Brandywine' – o zielonych liściach z bordowym przebarwieniem po środku, kwiaty różowe
  • 'Crow Feather' – zielonych, mocno klapowanych i powcinanych liściach z bordowym przebarwieniem na środku, kwiaty jasnoróżowe
  • 'Angel Wings' – zielonych, mocno powcinanych liściach z bordowymi przebarwieniami po środku, kwiaty jasnoróżowe, w pączkach ciemnoróżowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Sirpale79/CC BY 2.0/Flickr, Henryk Niestrój, Reija Hirvonen/Pixabay, "tiarella cordifolia"/M. Martin Vicente/CC BY 2.0