Czy doniczkowy bluszcz może rosnąć na zewnątrz?

Pytanie czytelnika: Proszę o informację, czy bluszcz pospolity można uprawiać w doniczce na zewnątrz, jeśli tak, jaki jest roczny przyrost rośliny i jak zapewnić jej najlepsze warunki wzrostu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
34
Spis treści
Jaki bluszcz może rosnąć na zewnątrz? Co zrobić, by bluszcz rósł przez wiele lat?

Które bluszcze są wieloletnie i mrozoodporne?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to jedno z najpopularniejszych pnączy. Roślina w Polsce dziko rośnie w środowisku naturalnym oraz w ogrodach. Niektóre odmiany doskonale nadają się także do uprawy w mieszkaniu, a inne świetnie sprawdza się na tarasie i balkonie.

Doniczkowe bluszcze (niektóre odmiany H. helix i H. canariensis) mają słabsza mrozoodporność, niż ich ogrodowi kuzyni, dlatego też najlepiej czują się w bezmroźnym pomieszczeniu. Można w sezonie (od połowy maja do końca września) trzymać je na zewnątrz, ale zimę muszą spędzić w ogrzewanym wnętrzu, bo inaczej zmarzną.

Za to typowe wieloletnie odmiany ogrodowe bluszczu można bez obaw uprawiać w doniczkach na balkonie, ale tylko w miejscu lekko zacienionym - im ciemniejsze mają liście, tym mniej światła potrzebują. Wśród ogrodowych bluszczy najczęściej uprawiany jest wspomniany wcześniej bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz liczne jego odmiany, bluszcz kolchidzki (H. colchica), bluszcz himalajski (H. nepalensis).

Wieloletnie bluszcze pospolite mogą osiągać nawet ponad 20 m długości, jednak w doniczce będą przyrastać maksymalnie 1 m rocznie, jednak szybkość wzrostu jest zmienna i uzależniona przede wszystkim od odmiany, ale też stanowiska i warunków! Nieco wolniej rośnie bluszcz kolchidzki (do 10 m) i himalajski.

ogród na co dzień / YouTube


Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak dbać o bluszcze rosnące na zewnątrz?

Podlewanie powinno być oszczędne, ale ziemia nie powinna przeschnąć. Nawożenie warto stosować raz na 2 tygodnie wieloskładnikowym nawozem uniwersalnym lub nawozem do roślin o dekoracyjnych liściach.

Dobrze znoszą zimowe mrozy, nawet jeśli końcówki pędów trochę zmarzną zimą, to wiosną szybko się zregenerują. Na zimę doniczkę warto jednak przestawić w miejsce osłonięte od silnych wiatrów i ocieplić styropianem.

Zdjęcie: Flora Dania


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bluszcz pospolity Hederia helix

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści