Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem?

Rośliny balkonowe w okresie letnim wymagają szczególnej troski – zwłaszcza przy upalnej pogodzie. Dowiedz się, jak je odpowiednio pielęgnować.

Posłuchaj
00:00
11
  • Rośliny balkonowe w okresie letnim trzeba regularnie podlewać – czasem nawet dwa razy dziennie. Zabieg najlepiej wykonywać rano i wieczorem (wtedy korzenie wchłoną najwięcej wody – zanim wyparuje). Czasem – kiedy jest taka konieczność (np.: widzimy więdnące liście i „oklapłe” pędy), podlewanie trzeba wykonać nawet południową porą (chociaż oczywiście lepiej tego unikać). Wtedy jednocześnie trzeba uważać, aby nie moczyć liści.

  • Zieleń uprawianą na balkonie należy regularnie, co 1-2 tygodnie dokarmiać nawozami. Można używać do tego nawozów w płynie dla roślin pokojowych. U większości gatunków sprawdzą się nawozy dla roślin kwitnących (ze zwiększoną dawką fosforu). Dobrą jakością cechują się także nawozy humusowe (zwłaszcza te bez dodatku chemii).

  • Ponadto roślinom warto usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia. Duże znaczenie ma także ochrona roślin przed niekorzystnymi czynnikami.

  • O ile w uprawie na balkonach zachwaszczenie niemal nie istnieje (a razie potrzeby szybko można wypielić niepożądane gatunki), o tyle może wystąpić problem ze szkodnikami oraz chorobami. W tym okresie szczególnie doskwierają przędziorki (lubią suche powietrze i przesuszone rośliny) oraz mszyce (to wszędobylska grupa). Na potrzeby uprawy hobbystycznej warto je zwalczać z użyciem ekologicznych preparatów (np. na bazie oleju rzepakowego, szarego mydła, czosnku, itp.). Podobnie postępuje się przy zwalczaniu chorób.

  • Czasem rośliny mogą wymagać fizycznej ochrony – przeniesienia do wnętrza lub chociaż osłonięcia, w przypadku zapowiadanych burz z silnym wiatrami czy gradu. W okresie urlopowym rośliny zaleca się przenieść w chłodniejsze miejsce, np. do łazienki (nawet jeśli ktoś dorywczo będzie je podlewał).

  • Można postawić także na różnorodne rozwiązania, które pomogą przetrwać zieleni i balkonowej, i domowej. Sprawdzone sposoby to automatyczne systemy podlewania i różnego rodzaju dozowniki wody umieszczane w podłożu. Droższa technologia, często dedykowana nowoczesnej architekturze to donice i skrzynie z wbudowanym systemem nawadniania.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Pelargonium For Europe

To się przyda
Skrzynka balkonowa Bona 50 cm – antracyt – Lamela
Skrzynka balkonowa Bona 50 cm – antracyt – Lamela
Donica balustradowa Lobelia 45 cm – kremowy – Lamela
Donica balustradowa Lobelia 45 cm – kremowy – Lamela
Odżywka do kwiatów balkonowych, Balkon Energy - 35 ml
Odżywka do kwiatów balkonowych, Balkon Energy - 35 ml
Osłonka doniczka misa Ø400 mm Roma – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø400 mm Roma – biała – Lamela
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Franek Golas
24-07-2019 12:52
Ja swoje balkonówki podlewam i nawożę jednocześnie! Od lat robię tak samo: raz w tygodniu dodaję do konewki połowę dawki nawozu (pół nakrętki). Nie podam nazwy, by nie robić reklamy, ale kupicie go w każdym sklepie ogrodniczym, bo firma jest wszędzie. To chyba jedyny nawóz ...
Gość
24-07-2019 11:24
Przy tych upałach, które były trzeba naprawdę pilnować podlewania kwiatów na balkonie, bo one najbardziej narażone są wysuszenie. Ale oprócz tego miesiąc temu przy okazji większych zakupów zamówiłam świetne nawozy do pelargonii i begonii, teraz widzę efekt, wszystkie pięknie ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści