Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
6
Do góry

Nawozy do kwiatów balkonowych

Kwiaty balkonowe pozwalają na niewielkiej przestrzeni stworzyć piękny miniogród. Jeśli jednak mają dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć, muszą być troskliwie pielęgnowane, a w tym właściwie nawożone.

Obecnie na rynku możemy spotkać bardzo wiele firm oferujących nawozy przeznaczone niemal do każdego rodzaju kwiatów balkonowych. Dowiedz się czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze.

Dlaczego kwiaty balkonowe potrzebują nawozów

Nawożenie roślin balkonowych to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za ich prawidłowy rozwój. Powodem jest niewielka przestrzeń, jaką rośliny mają do dyspozycji oraz ich szybki wzrost i obfite kwitnienie. Rosnąc w pojemnikach, szybko wyczerpują znajdujące się podłożu składniki odżywcze i zaczynają "głodować".

Brak dostatecznej ilości pożywienia powoduje ich karlenie i powstawanie przebarwień na liściach, a także ogranicza kwitnienie, dlatego rośliny należy nawozić systematycznie przez cały sezon.

Jakie nawozy wybrać?

Do nawożenia kwiatów balkonowych najlepiej wybrać mieszanki nawozowe lub specjalne nawozy dedykowane konkretnym gatunkom (np. pelargonii, petunii). Ich przewaga nad nawozami uniwersalnymi polega na zbilansowanym składzie, dopasowanym do potrzeb tej grupy roślin.

Nawozy do kwitnących roślin balkonowych zawierają dużo potasu i fosforu, które wpływają na obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów oraz niewiele azotu, który odpowiada za bujny wzrost części zielonych (liści i pędów), na czym w przypadku roślin kwitnących zwykle nam nie zależy (z wyjątkiem surrfinii, tworzących długie pędy). W ich składzie znajdziemy też cenne mikroelementy (min. miedź, żelazo, cynk), wpływające min. na wygląd liści oraz przyswajanie składników odżywczych.

Do nawożenia roślin balkonowych możemy wybrać nawozy mineralne (płynne, granulowane, w pałeczkach) lub organiczne, a także nawozy domowe.

Nawozy mineralne

  • Najbardziej popularnym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy mineralne w postaci płynu lub żelu, które w odpowiedniej ilości dodaje się do wody i podlewa rośliny 1-2 razy w tygodniu (zgodnie z zleceniami producenta).

  • Nawozy płynne szybko się jednak wypłukują z podłoża i łatwo je przedawkować, dlatego często lepszym rozwiązaniem są nawozy w postaci pałeczek, które umieszcza się w podłożu zwykle raz na 1-2 m-ce.

  • Równie popularne i łatwe w dawkowaniu są nawozy w formie granulek, które miesza się z wierzchnią warstwą podłoża (raz na ok. 1-2 m-ce).

Warto też przemyśleć użycie nawozów długodziałających (np. Substral, Osmocote, Florovit), którymi zasila się rośliny jedynie raz w sezonie (wiosną), gdyż stopniowo uwalniają składniki odżywcze przez kilka miesięcy.

Nawozy naturalne

Bezpieczniejszym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy naturalne (np. Biohumus). Nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają jakość podłoża, wzbogacając je w cenną materię organiczną. Trudno też jest je przedawkować, dlatego są idealne również dla ziół i warzyw, uprawianych w pojemnikach.

Rośliny możemy też zasilać domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest podlewanie kwiatów niegazowaną wodą mineralną, ale możemy też podlewać je roztworem przygotowanym z wody i drożdży piekarskich, które są bogatym źródłem witamin i minerałów (ok. ok. 100 g. świeżych drożdży rozpuszcza się w 10 l. letniej wody i odstawić na ok. 1 godzinę, nie wymaga rozcieńczenia przed użyciem).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: photographee.eu/Depositphotos


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu