Logo
Logo
16
Okazje

Nawozy do kwiatów balkonowych

Kwiaty balkonowe pozwalają na niewielkiej przestrzeni stworzyć piękny miniogród. Jeśli jednak mają dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć, muszą być troskliwie pielęgnowane, a w tym właściwie nawożone.

Obecnie na rynku możemy spotkać bardzo wiele firm oferujących nawozy przeznaczone niemal do każdego rodzaju kwiatów balkonowych. Dowiedz się czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze.

 

Dlaczego kwiaty balkonowe potrzebują nawozów

Nawożenie roślin balkonowych to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za ich prawidłowy rozwój. Powodem jest niewielka przestrzeń, jaką rośliny mają do dyspozycji oraz ich szybki wzrost i obfite kwitnienie. Rosnąc w pojemnikach, szybko wyczerpują znajdujące się podłożu składniki odżywcze i zaczynają "głodować".

Brak dostatecznej ilości pożywienia powoduje ich karlenie i powstawanie przebarwień na liściach, a także ogranicza kwitnienie, dlatego rośliny należy nawozić systematycznie przez cały sezon.

Jakie nawozy wybrać?

Do nawożenia kwiatów balkonowych najlepiej wybrać mieszanki nawozowe lub specjalne nawozy dedykowane konkretnym gatunkom (np. pelargonii, petunii). Ich przewaga nad nawozami uniwersalnymi polega na zbilansowanym składzie, dopasowanym do potrzeb tej grupy roślin.

Nawozy do kwitnących roślin balkonowych zawierają dużo potasu i fosforu, które wpływają na obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów oraz niewiele azotu, który odpowiada za bujny wzrost części zielonych (liści i pędów), na czym w przypadku roślin kwitnących zwykle nam nie zależy (z wyjątkiem surrfinii, tworzących długie pędy). W ich składzie znajdziemy też cenne mikroelementy (min. miedź, żelazo, cynk), wpływające min. na wygląd liści oraz przyswajanie składników odżywczych.

Do nawożenia roślin balkonowych możemy wybrać nawozy mineralne (płynne, granulowane, w pałeczkach) lub organiczne, a także nawozy domowe.

Nawozy mineralne

  • Najbardziej popularnym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy mineralne w postaci płynu lub żelu, które w odpowiedniej ilości dodaje się do wody i podlewa rośliny 1-2 razy w tygodniu (zgodnie z zleceniami producenta).

  • Nawozy płynne szybko się jednak wypłukują z podłoża i łatwo je przedawkować, dlatego często lepszym rozwiązaniem są nawozy w postaci pałeczek, które umieszcza się w podłożu zwykle raz na 1-2 m-ce.

  • Równie popularne i łatwe w dawkowaniu są nawozy w formie granulek, które miesza się z wierzchnią warstwą podłoża (raz na ok. 1-2 m-ce).

Warto też przemyśleć użycie nawozów długodziałających (np. Substral, Osmocote, Florovit), którymi zasila się rośliny jedynie raz w sezonie (wiosną), gdyż stopniowo uwalniają składniki odżywcze przez kilka miesięcy.

Nawozy naturalne

Bezpieczniejszym sposobem zasilania kwiatów balkonowych są nawozy naturalne (np. Biohumus). Nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają jakość podłoża, wzbogacając je w cenną materię organiczną. Trudno też jest je przedawkować, dlatego są idealne również dla ziół i warzyw, uprawianych w pojemnikach.

Rośliny możemy też zasilać domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest podlewanie kwiatów niegazowaną wodą mineralną, ale możemy też podlewać je roztworem przygotowanym z wody i drożdży piekarskich, które są bogatym źródłem witamin i minerałów (ok. ok. 100 g. świeżych drożdży rozpuszcza się w 10 l. letniej wody i odstawić na ok. 1 godzinę, nie wymaga rozcieńczenia przed użyciem).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: photographee.eu/Depositphotos

Tagi
 
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość mammka

23-11-2020 08:45

DO kwiatów balkonowych ale i też tych w domu używam nawozu fructus, po nim kwiaty rosną bujne , kwitną obficie.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu