Bluszcz i winobluszcz
Te popularne pnącza ozdobne, które często spotykamy w ogrodach, parkach oraz w naturze, mają kilka znaczących różnic pozwalających na szybkie ich rozpoznanie. Na początek należy jednak zaznaczyć, że wśród bluszczów, w polskich warunkach uprawiany jest jeden gatunek – bluszcz pospolity. Winobluszczy są natomiast dwa gatunki – pięciolistkowy oraz trójklapowy. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy tych roślin.
Bluszcz pospolity Doskonale rośnie w cieniu lub półcieniu na wilgotniejszych stanowiskach, jego roczne przyrosty mają ok. 0,5-1 m długości. Roślina wspina się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych. Może porastać powierzchnie pod drzewami, tam gdzie nie utrzymają się trawniki. Młode sadzonki pnące się po ścianach mogą zimą przemarzać (na wiosnę odbijają bez większych problemów od korzenia).
|
Winobluszcz pięciolistkowy Jest silnie rosnącym pnączem o rocznych przyrostach do 1-2 m długości. Dobrze czuje się w pełnym słońcu i półcieniu, nie jest wymagający w stosunku do podłoża. Liście jesienią stają się intensywnie czerwone. Roślina w zależności od odmiany może wspinać się za pomocą wąsów czepnych (owijając je wokół ażurowych ogrodzeń) lub przylg, przywierając do litych murów (odmiana 'Murorum').
|
Winobluszcz trójklapowy Ma te same cechy, co winobluszcz pięciolistkowy, różni się jedynie wyglądem. Obydwa winobluszcze nadają się do przykrywania różnego rodzaju ogrodzeń, murów, ale i pokrywania powierzchni poziomych. Z biegiem lat tworzą zwarte kępy, uniemożliwiając rozrost chwastom.
|
Czym się różnią?
Zielone zimą?
- Bluszcz jest rośliną zimozieloną co oznacza, że nie gubi liści na zimę.
- Winobluszcz ładnie przebarwia się jesienią i traci liście przed zimą.
Budowa liści?
- Winobluszcz pięciolistkowy to jedyny z tych gatunków, który ma liście złożone – z pięciu małych, ząbkowanych listków.
- Liście bluszczu posiadają pięć klap w budowie blaszki liściowej, a winobluszcz trójklapowy – jak nazwa wskazuje – posiada ich trzy.
- Liście bluszczu są też skórzaste i ciemniejsze niż winobluszczów.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Szymańska zdjęcie tytułowe: Katrin Baustmann / Pixabay |