Logo
Logo

Mały trójkątny ogród przy szeregowcu

Ogród w zabudowie szeregowej często jest niewielki i podzielony na części. Na tej posesji projektantka musiała urządzić trzy wnętrza o różnych funkcjach i dostosować nasadzenia do roślin już rosnących na posesji. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin i elementów małej architektury, powstała przestrzeń reprezentacyjna, do relaksu i do zabaw dla dzieci.

Spis treści
Jak urządzona jest część reprezentacyjna ogrodu przy szeregowcu? Co znajduje się w strefie przejściowej? Jak urządzono zaciszne miejsce do wypoczynku?

Ten niewielki ogród przy budynku w zabudowie szeregowej położony jest na działce przypominającej trójkąt. Od północno-zachodniej, częściowo zacienionej strony domu znajduje się część frontowa z głównym wejściem do domu. Od południowej strony domu, pomiędzy wysoką ścianą domu a ogrodzeniem zlokalizowany jest teren przejściowy, który prowadzi do najbardziej zacisznej części ogrodu, służącej właścicielom do wypoczynku.

Zadaniem projektantki było stworzenie w ogrodzie miejsca do zabaw dla dzieci oraz miejsca do wypoczynku, zasłoniętego od blisko znajdujących się sąsiednich bloków. Trzeba było również znaleźć odpowiednią lokalizację dla domku ogrodnika. Dodatki i detale miały być lekkie i tworzyć nastrój tropikalnych wysp.

Część reprezentacyjna – przedogródek

W częściowo zacienionej części ogrodu, w tzw. przedogródku od strony ulicy projektantka zastała duży okaz perukowca (Cotinus) o purpurowych liściach. Aby wprowadzić do tej części ogrodu ciekawy element dosadziła blisko furtki formowane lipy, poprowadzone w formie palmet, a obok perukowca zaplanowała podwyższoną rabatę z cienioznośnymi krzewami i bylinami.

Ponieważ jest to reprezentacyjna część ogrodu, projektantka wybrała wiele zimozielonych gatunków roślin. Pod oknami znajdują się kwitnące na biało różaneczniki (Rhododendron), a pod nimi rośliny okrywowe – zimozielony bluszcz, runianka japońska (Pachysandra terminalis) oraz dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) i barwinek pospolity (Vinca minor). Dosadzono klony palmowe o bardzo dekoracyjnych liściach. Na rogu budynku pozostawiono kwitnący na fioletowo duży okaz lilaka pospolitego, którego zapach w maju roznosi się na cały ogród.

Najniższe piętro na rabatach stanowią funkie (Hosta) o biało obrzeżonych liściach, kępy paproci oraz kwitnący na niebiesko zimozielony, płożący się barwinek pospolity.

Duże, jasnoszare betonowe płyty rozjaśniają tę zacienioną część posesji i są doskonałym tłem dla zielonych kęp bylin. W rogu widać duży domek ogrodnika, w którym zmieszczą się nie tylko narzędzia przydatne podczas pielęgnacji ogrodu, ale też rowery. Obok, od strony ulicy projektantka zlokalizowała wiatę śmietnikową, którą zasłania przez cały rok szeroki iglasty krzew.

Część przejściowa i miejsce do zabaw dla dzieci

Znajduje się od południowej strony budynku i została osłonięta, na prośbę właścicieli, gęstym żywopłotem. Urządzono tu miejsce do zabaw dla dzieci, ponieważ tę, dość szeroką część ogrodu dobrze widać z kuchennych okien. Wysoka, do tej pory mało atrakcyjna ściana budynku została obsadzona pnączami – wspinają się po niej bluszcz oraz kwitnące na niebiesko powojniki (Clematis). Pod ścianą widać bukszpany formowane w kule oraz kępy traw ozdobnych – wysokie miskanty, na których od późnego lata aż do wiosny utrzymują się delikatne, ozdobne kwiatostany.

Ścieżka prowadząca na tył posesji została wykonana z dużych betonowych płyt. Pomiędzy nimi posadzono kępy niskich, ścielących się, kwitnących na różowo macierzanek i innych drobnych, mało wymagających roślin okrywowych.

Na trawniku, widocznym z kuchennego okna postawiono domek do zabaw dla dzieci. Aby z ogrodu można było korzystać również po zmroku, w nawierzchni zamontowane zostało punktowe oświetlenie. Postawiono również ażurowe lampiony, które dodają lekkości i nawiązują do tropikalnych klimatów, wśród których właściciele lubią wypoczywać.

Część rekreacyjna ogrodu

Od południowo-wschodniej strony domu znajduje się wyjście z salonu i część rekreacyjna ogrodu. Zbudowano tu duży, drewniany taras osłonięty pergolą, pod którą można się schronić w czasie upałów. Ponieważ właściciele lubią klimat Bali, meble oraz dodatki są lekkie, by jak najbardziej nawiązywały do tropikalnego klimatu wyspy.

Z tarasu widać czerwonolistne buki (Fagus) 'Purple Fountain', pasy kwitnących na biało, łatwych w uprawie hortensji oraz łany kwitnących na fioletowo szałwii omszonych (Salvia nemorosa). 

Parasolowata brzoza brodawkowata (Betula) 'Youngii' wiosną i latem daje trochę cienia, a jesienią przybiera złoty kolor. Lekkie pufy, plecione maty i podwieszany hamak tworzą swobodny nastrój. Zależnie od potrzeby można je przenosić z miejsca na miejsca. 

Pod żywopłotem na wysokości tarasu posadzono pas wysokich miskantów, a wzdłuż trawnika kwitnących na biało tawułek Arendsa (Astilbe arendsii). Po zmroku pod pergolą zapalają się żarówki tworzące girlandę oraz białe kuliste lampy umieszczone pomiędzy roślinami.

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Mały trójkątny ogród przy szeregowcu
Mały trójkątny ogród przy szeregowcu
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl