Logo
Logo

Ogród w leśnym stylu | Harmonijna prostota i naturalność

Ogród w stylu leśnym to naturalność, prostota i harmonia z istniejącym drzewostanem czy otoczeniem, dotknięta ręką architekta. Odniesienie do tego stylu nawiązuje do ogrodów permakulturowych, które opierają się na braku nadmiernej ingerencji człowieka, a samo ogrodnictwo w tym duchu stara się odwzorowywać naturalny rytm i cykl życia przyrody. Zatem to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne środowisko. 

Projekt ogrodu w stylu leśnym

Styl leśny nawiązuje do klimatu lasu, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy styczność z bujną roślinnością, która w przypadku tej istniejącej lub tej planowanej jest pod kontrolą. To sprawia, że w całej przestrzeni panuje wrażenie ładu i harmonii. Dodatkowej spójności dodają właściwie zaproponowane gatunki oraz użyte w projekcie materiały.

Rozpoczynając projekt należy pamiętać, że nie zawsze teren, będący naszym obszarem opracowania jest tzw. „czystą kartą”.

Przy planowaniu należy brać pod uwagę istniejące rodzime gatunki drzew, posiadające rozległe korzenie w glebie, które mogą się stać głównym atutem tego miejsca lub jego przekleństwem pod względem głębokości sadzenia roślin. Na szczęście w tym przypadku, wiekowe drzewa okazały się wyłącznie atutem, zdobiącym ten teren.

Ogród podzielony na wnętrza z naturalistycznymi nasadzeniami

Omawiany obszar to 15m2 drewnianego tarasu, przy samym budynku mieszkalnym oraz 48m2 powierzchni ogrodu. Projekt ten zakłada stworzenie naturalistycznych nasadzeń, rozsianych pośród istniejących wysokich sosen i świerków, z miejscem przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji, a także specjalnie wydzieloną przestrzenią do przechowywania.

Swobodna kompozycja stworzona za pomocą krętej ścieżki 

Wskazane przez inwestora wytyczne, w ciekawy sposób dzielą przestrzeń, za pomocą krętej ścieżki, ułożonej z nieregularnych, kamiennych, płaskich płyt, która meandruje pośród wysokich drzew. Ścieżka ta przebiega przez cały obszar działki i kończy swój bieg po lewej stronie, w miejscu zlokalizowania ogrodowej szafy, która pomieści wyposażenie niezbędne do pielęgnacji ogrodu. Pozostałe miejsca to przestrzeń do zagospodarowania strefy rekreacyjnej oraz posadzenia roślinności.

Strefa rekreacyjna z klimatycznym paleniskiem

Strefa rekreacyjna to niewielkiej wielkości palenisko, w postaci żeliwnej misy, która jest osadzona na podłożu ze żwiru różnofrakcyjnego, zabezpieczonego drewnianymi listwami, w otoczeniu siedzisk. Należy pamiętać, że odpowiednio osadzone palenisko zapewni nam bezpieczne rozpalenie ognia w ogrodzie, bez zniszczeń podłoża czy też roślin. Siedziska natomiast to niewielkie pnie drzew, które swoją surowością i prostą formą, nieprzypadkowo znalazły się w projekcie. Takie miejsce dobrze prezentuje się w ogrodzie, ale także świetnie sprawdzi się w zarówno ciepłe, jak i chłodne wieczory. Przyjemne światło i ciepło z paleniska zapewni nam moc wrażeń i stworzy możliwość do przygotowania smacznych potraw.

Należy pamiętać, że odpowiednio osadzone palenisko zapewni nam bezpieczne rozpalenie ognia w ogrodzie, bez zniszczeń podłoża czy też roślin.

Rośliny wykorzystane w projekcie

Pozostałe miejsca w ogrodzie są przeznaczone pod naturalistyczne nasadzenia w leśnym stylu. Do gatunków istniejącego drzewostanu dobrano rośliny wieloletnie, które dobrze sprawdzą się w stanowisku cienistym czy półcienistym oraz spróbują odtworzyć klimat lasu.

Bogactwo gatunków wieloletnich

Kwitnąca na jasny kolor jarzmianka większa 'Alba' (Astrantia major), w połączeniu z efektownymi z liśćmi gatunkami tj. konwalnik płasko pędowy 'Niger' (Ophiogon planiscapus), funkia 'Twilight' (Hosta), narecznica samcza (Dryopteris filix-mas) czy żurawka 'Grape soda' (Heuchera), ma zadanie tworzyć atrakcyjne grupy roślin, wpisujące się w otaczający je nastrój. Warto wspomnieć, że gatunki ozdobne z liści będą głównym atutem rabat, przed porą kwitnienia pozostałych roślin, czy zaraz po ich przekwitnięciu. Natomiast tył ogrodu uatrakcyjni, kwitnący obfito kwiatami w kolorze purpurowo-fioletowym sadziec plamisty 'Red dwarf' (Eupatorium maculatum), w towarzystwie dwóch okazów cyprysika groszkowego 'Boulevard' (Chamaecyparis pisifera). Gatunkiem, który wprowadza dodatkową zieleń w przestrzeń ogrodu, jest bluszcz pospolity (Hedera helix), posadzony punktowo wzdłuż drewnianych przęseł ogrodzenia. Zielone plamy bluszczu stwarzają wyraziste tło dla pozostałych elementów ogrodu.

Warto wspomnieć, że gatunki ozdobne z liści będą głównym atutem rabat, przed porą kwitnienia pozostałych roślin, czy zaraz po ich przekwitnięciu.

Uprawa leśnych grzybów i budki lęgowe dla ptaków

Dodatkową atrakcją, dla właścicieli ogrodu może być uprawa leśnych grzybów kapeluszowych na kwaśnym podłożu, w specjalnie wydzielonym miejscu w pobliżu drzew. Taką uprawę można rozpocząć, od wyrzucenia, uprzednio zebranych w lesie, resztek grzybów, które mogą zasilić glebę swoją grzybnią. Jednak bardziej sprawdzoną metodą będzie zastosowanie mieszanki gotowej grzybni w postaci preparatu z mikoryzą. W ten sposób uzyskamy znacznie lepsze rezultaty, a w efekcie, z takiej mieszanki możemy uzyskać gatunki tj. borowik szlachetny czy sosnowy, mleczaj rydz, koźlarz babka, maślak zwyczajny czy gąska zielona. Kolejną atrakcją, a także zaletą może być zamontowanie budek lęgowych dla ptaków czy hoteli dla owadów. Takie zastosowanie wzbogaci ekosystem naszego ogrodu, zapewni śpiew ptaków oraz pomoże przeżyć pożytecznym owadom.

Co zadecydowało o sukcesie projektu?

  • Roślinność utrzymana w naturalistycznej konwencji, która nakreśliła charakter całej przestrzeni. 
  • Naturalne materiały wykończeniowe: kora sosnowa i kamienne płyty, a także klimatyczne palenisko z drewnianymi siedziskami, dzięki którym udało się stworzyć funkcjonalne miejsce do wypoczynku i rekreacji. 

Zaproponowana aranżacja stwarza ogród atrakcyjny przez cały rok, z prywatną leśną oazą, w której możemy się wyciszyć i odpocząć, z dala od miejskiego zgiełku…

ann projektuje

ann projektuje

inż.arch.kraj. ANNA KUCHTA
537 509 724

Zobacz więcej projektów na Instagramie

 
Autor
Ogród w leśnym stylu | Harmonijna prostota i naturalność
Ogród w leśnym stylu | Harmonijna prostota i naturalność
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl