Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Pomysł na grill, palenisko i ognisko – z betonu!

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania posiłków na świeżym powietrzu. Jeśli w Waszym ogrodzie nie ma jeszcze grilla, paleniska lub miejsca na ognisko, podpowiadamy, jak szybko je wybudować z gotowych elementów betonowych. Zobaczcie nasze pomysły!

Spis treści
Grill, czyli kuchnia na tarasie Palenisko, czyli jedyna taka dekoracja Ognisko, czyli klimatyczne miejsce spotkań Grill, palenisko i ognisko z betonu

Ogień od wieków łączył ludzi, czego widocznym do dziś wyrazem jest chęć wspólnego przygotowania i spożywania posiłków przy ognisku, grillu czy palenisku. Polacy kochają grillować i najczęściej robią to w ogrodzie. Zgodnie z najnowszymi trendami grill jest coraz częściej podstawowym elementem wyposażenia tarasu – na wzór domowego salonu, który łączy w sobie przestrzeń do wypoczynku z kuchnią.

Czasem w obrębie tarasu umiejscawiane są również paleniska o wyjątkowo dekoracyjnym charakterze.

Natomiast najbardziej klimatyczne ogniska, ze względów stricte pożarowych, są umieszczane w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w ogrodzie. Właśnie ze względów pożarowych warto również pomyśleć o doborze odpowiednich mebli. One także mogą powstać z elementów betonowych.

Grill, czyli kuchnia na tarasie

Najnowsze trendy mówią, że grill na tarasie to modne, a z drugiej strony wygodnie rozwiązanie, gdyż przestrzeń przeznaczona na przygotowanie posiłków jest tuż pod ręką. Oczywiście możemy kupić gotowego grilla, ale równie łatwo wybudujemy go z elementów betonowych. To tani, szybki i prosty sposób.

Najprościej wznieść grill o otwartej konstrukcji, którą zbudujemy z pustaków.

  1. Pierwszym krokiem jest wytyczenie miejsca, gdzie ma stanąć grill, a następnie wyrównanie podłoża i budowa fundamentu w postaci 15 cm warstwy betonu. Będzie ona stanowić podstawę, na której wzniesiemy ściany grilla w kształcie litery "U".
  2. Palenisko, czyli miejsce, gdzie będziemy wsypywać opał, jak na przykład drewno lub węgiel drzewny, należy umieścić na wysokości około 60-70 cm nad podłożem. Dla przykładu przyjmijmy, że powinno ono mieć szerokość około 70 cm i głębokość 40 cm. Dobrym pomysłem jest wykonanie go z metalu, dzięki czemu będzie łatwiej utrzymać je w czystości i w dobrym stanie technicznym.
  3. Powyżej paleniska, na wysokości około 1 m, umiejscawiamy metalowy ruszt. Możemy go zamontować na specjalnej podkonstrukcji, płozach lub po prostu wmurować pomiędzy dwie ostatnie warstwy elementów betonowych.

Pomysł na grill z betonu (fot. Polbruk)
Oczywiście grill otwarty nie jest jedyną możliwością. Można również wykonać nad rusztem konstrukcję pełniącą funkcję komina, dzięki czemu nadmierna ilość dymu będzie odprowadzana w górę, nie przeszkadzając osobom odpoczywającym na tarasie. Oczywiście im wyższa konstrukcja, tym lepiej musimy ją wzmocnić. Do wykonania grilla z elementów betonowych idealne nadają się pustaki betonowe, takie jak Neo. Posiadają geometryczny kształt i występują w neutralnych szarościach (grafitowy, stalowy), dzięki czemu pasują do praktycznie każdej aranżacji. W przypadku większych konstrukcji można je dodatkowo wzmocnić zbrojeniem.

Palenisko, czyli jedyna taka dekoracja

Alternatywą dla grilla jest palenisko, które niekoniecznie musi pełnić funkcje związane z przygotowaniem posiłków, a stanowić jedynie dekorację tarasu. Jego budowa z betonowych elementów jest jeszcze prostsza niż w przypadku grilla.

  1. Konstrukcję paleniska rozpoczynamy od wykonania dołu na głębokość około 40 cm poniżej gruntu. Następnie wyznaczamy środek i ściany.
  2. Następnie na dnie paleniska układamy żwir, w który następnie wkomponowujemy elementy betonowe połączone żaroodporną zaprawą cementową. Będą one tworzyć podstawę paleniska. W tym przypadku uzyska ono prostokątny kształt.
  3. Ostatnią czynnością, jaką musimy wykonać, jest wymurowanie ścianek paleniska nieco powyżej poziomu gruntu lub nawierzchni tarasu. Ścianki zapobiegają rozsypywaniu się popiołu. Oczywiście dodatkowo możemy zabezpieczyć dostęp do paleniska w jego górnej części przy pomocy szkła hartowanego. Dziś można bez problemu zakupić takie gotowe systemy. Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa najmłodszych członków rodziny, gdyż zapewnia im ochronę przed przypadkowym poparzeniem.

Pomysł na palenisko z betonu (fot. Polbruk)
Obudowę paleniska, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, można wznieść z elementów betonowych. Oprócz Neo nadaje się do tego na przykład murek Albero. Jest to murek, którego design łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, gdyż nawiązuje wyglądem do spotykanych dawniej murków granicznych budowanych w średniowiecznych Włoszech, Hiszpanii czy Anglii. Jego forma została oczywiście uwspółcześniona. Murek występuje w dwóch kolorach. Są to alpen – w odcieniach szarości i cieplejsza, z domieszką beżu - brenta, które znajdują uniwersalne zastosowanie zarówno w aranżacjach w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym.

Ognisko, czyli klimatyczne miejsce spotkań

Kolejnym miejscem spotkań w ogrodzie, które możemy stworzyć przy użyciu elementów betonowych, jest ognisko. Ze względów przeciwpożarowych, zwykle decydujemy się na jego budowę w pewnej odległości od domu. Miejsce na ognisko jest najprostszym w wykonaniu rozwiązaniem. Zasadniczo elementy betonowe są w tym przypadku jedynie barierą dla ewentualnego rozprzestrzeniania się ognia. Powinny być one więc połączone zaprawą żaroodporną.

  1. Z uwagi na bezpieczeństwo niezwykle istotne jest, aby otoczenie grilla, paleniska czy ogniska było jak najmniej łatwopalne. Stąd w ich pobliżu zaleca się wykonanie posadzki z płyt betonowych. Dotyczy to również ogniska, wokół którego dobrze jest ułożyć kilka rzędów kostki lub płyt.
  2. Kolejnym ciekawym sposobem, a ponadto modnym rozwiązaniem, jest budowa mebli ogrodowych z pustaków betonowych. Ich atutem jest niepalność i dodatkowo trwałość oraz ciekawy wygląd.

Pomysł na palenisko z betonu (fot. Polbruk)
Dla przykładu z Neo można w łatwy sposób zbudować sofę okalającą palenisko czy ognisko. Po wyznaczeniu granic naszej przyszłej sofy jako pierwsze budujemy siedzisko. Jedną z jego krawędzi wznosimy wyżej, gdyż będzie ona stanowiła oparcie betonowej sofy, a następnie wykonujemy podłokietniki. Na koniec całość wykańczamy daszkiem płaskim. Oczywiście, żeby było nam wygodnie, siedzisko najlepiej wykończyć drewnem i obłożyć wielkimi poduchami, które zapewnią nam wygodę i komfort siedzenia. W podobny sposób możemy wykonać pozostałe elementy kompletu ogrodowego, czyli fotele oraz stół.

Grill, palenisko i ognisko z betonu

Elementy betonowe, takie jak pustaki i murki, posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz ich nominalnego przeznaczenia możemy z nich zbudować nie tylko grill, palenisko czy obudowę ogniska, ale również meble tworząc kompletną aranżację miejsca spotkań w ogrodzie.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl