Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów

Do ciepłych miesięcy jeszcze daleko, więc to idealny moment na planowanie wiosennych zmian w ogrodzie i przygotowanie ciekawego projektu komfortowego kącika wypoczynkowego w ogrodowej przestrzeni. Szukasz niesztampowych pomysłów na stworzenie takiego miejsca? Do gry wchodzi nowy zawodnik! Sprawdź jak może wyglądać strefa relaksu wykończona meblami z prefabrykatów betonowych! 

Meble ogrodowe z betonu mogą wydawać się bardzo ekstrawaganckim pomysłem, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią czy też tarasem. Z prefabrykatów betonowych można jednak stworzyć prawdziwą strefę relaksu, w której znajdzie się miejsce na dużo zieleni, fontannę, oczko wodne czy nawet grill lub palenisko. Liczba aranżacji jest praktycznie nieograniczona, bo w dużej mierze zależy tylko od naszej pomysłowości.

Betonowe meble – sofa i fotele w ogrodzie

Do stworzenia betonowych mebli w ogrodzie najlepiej nadają się elementy wykorzystywane tradycyjnie do budowy murków, ogrodzeń czy obrzeży. Posiadają one regularne kształty, co sprawia, że można z nich zbudować betonową sofę wraz z oparciem, układając elementy kolejno na sobie, a jeden z boków wznosząc nieco wyżej. W przypadku budowy oparcia, jego górną część można zakończyć daszkiem, ale ostatnią warstwę pustaków można też alternatywnie wypełnić ziemią i posadzić tam kwiaty czy ozdobną trawę. W ten sposób stworzymy multifunkcyjny obiekt, pełniący rolę mebla, donicy, a nawet przegrody chroniącej przez spojrzeniami. Tak zbudowaną sofę należy wyposażyć w wygodne i duże poduchy, które nadadzą jej przytulnego charakteru i sprawią, że wypoczynek stanie się naprawdę komfortowy. Do sofy tej doskonale pasują gotowe poduszki na meble budowane z palet. Poduchy te są łatwo dostępne i bez problemu można kupić je w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Alternatywnym sposobem na wykończenie siedziska jest ułożenie drewnianych desek.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów - strefa wypoczynku

Interesujące zastosowanie przy "projektowaniu" ogrodowych mebli mogą znaleźć elementy najczęściej wykorzystywane do budowy donic – można z nich stworzyć np. ławkę! Przepis na nią jest prosty. Dwa elementy należy ułożyć w pewnej odległości od siebie tak, żeby każdy z nich przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża. Następnie pomiędzy krótszymi pionowymi bokami, na ich szczycie, należy zamocować drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. W podobny sposób można zbudować również stolik kawowy do ogrodu, z tym że wtedy musimy ułożyć po co najmniej dwa prefabrykaty z każdej ze stron, a następnie na nich zamontować jeden wspólny drewniany blat.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów - kompozycja weekendowa

Niewątpliwym atutem budowy mebli ogrodowych z prefabrykatów betonowych jest ich trwałość, w odróżnieniu od mebli drewnianych czy wykonanych z tworzyw sztucznych, a także minimalna uwaga i czas, które należy poświęcić ich konserwacji. Korzystne jest również to, że w ten sposób wykonane kompozycje można twórczo rozwijać o kolejne elementy tworzące kącik wypoczynkowy.

Ogród, aranżacje i meble z betonu

  • Meble powstałe dzięki nieoczywistym sposobom wykorzystania prefabrykatów betonowych można łączyć w spójne, wieloelementowe kompozycje. Dla przykładu po obydwu stronach betonowej sofy można umieścić kwietniki i posadzić w nich ozdobną zieleń, tak potrzebną do prawdziwego relaksu.
  • Aby zachować modernistyczny charakter aranżacji, a zarazem ukoić zmysły, do stworzonego już wcześniej "kompletu wypoczynkowego" można dołączyć oczko wodne lub mini fontannę. Pozwoli to wprowadzić do otoczenia szum wody, który działa uspokajająco i skłania do relaksu.

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
  • Innym ciekawym i możliwym do uzyskania efektem, jest woda tryskająca z kamieni. W tej wersji nad zbiornikiem mini fontanny umiejscawia się ruszt i po jego osadzeniu układa na nim kamienie, na przykład otoczaki.
  • Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również kaskada. Sposób wykonania i osadzenia niecki jest identyczny jak w przypadku mini fontanny, z tym wyjątkiem, że jedna ze ścian musi być wyższa. To właśnie w niej ukrywa się rurę prowadzącą od pompy w niecce do wylewki zlokalizowanej w górnej części ściany. Spływająca po ścianie woda stworzy kaskadę.
  • Miłośnicy grilla lub fani ognisk z pomocą prefabrykatów betonowych mogą wymurować także palenisko. Osadza się je nieco niżej powierzchni, tak aby górna krawędź zrównywała się z płaszczyzną nawierzchni. W przypadku budowy grilla konieczne jest natomiast wzniesienie wyższej, wyrastającej ponad ziemię konstrukcji. Należy zaprojektować obiekt tak, by miał pustą przestrzeń w środku (miejsce na opał) oraz ruszt umiejscowiony w górnej części.


Przykładowe projekty strefy wypoczynku z betonowymi meblami

Stworzenie w ogrodzie strefy relaksu z niesztampowo wykorzystanych prefabrykatów betonowych nie jest niczym trudnym. Wymaga jedynie odrobiny wyobraźni i przemyślanego projektu. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość budowy indywidualnej aranżacji ogrodowej dopasowanej do możliwości przestrzennych oraz uwzględniającej potrzeby wszystkich domowników.

Tekst i zdjęcia: źródło – materiały prasowe Polbruk

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)