Logo
Logo

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów

Do ciepłych miesięcy jeszcze daleko, więc to idealny moment na planowanie wiosennych zmian w ogrodzie i przygotowanie ciekawego projektu komfortowego kącika wypoczynkowego w ogrodowej przestrzeni. Szukasz niesztampowych pomysłów na stworzenie takiego miejsca? Do gry wchodzi nowy zawodnik! Sprawdź jak może wyglądać strefa relaksu wykończona meblami z prefabrykatów betonowych! 

Meble ogrodowe z betonu mogą wydawać się bardzo ekstrawaganckim pomysłem, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią czy też tarasem. Z prefabrykatów betonowych można jednak stworzyć prawdziwą strefę relaksu, w której znajdzie się miejsce na dużo zieleni, fontannę, oczko wodne czy nawet grill lub palenisko. Liczba aranżacji jest praktycznie nieograniczona, bo w dużej mierze zależy tylko od naszej pomysłowości.

Betonowe meble – sofa i fotele w ogrodzie

Do stworzenia betonowych mebli w ogrodzie najlepiej nadają się elementy wykorzystywane tradycyjnie do budowy murków, ogrodzeń czy obrzeży. Posiadają one regularne kształty, co sprawia, że można z nich zbudować betonową sofę wraz z oparciem, układając elementy kolejno na sobie, a jeden z boków wznosząc nieco wyżej. W przypadku budowy oparcia, jego górną część można zakończyć daszkiem, ale ostatnią warstwę pustaków można też alternatywnie wypełnić ziemią i posadzić tam kwiaty czy ozdobną trawę. W ten sposób stworzymy multifunkcyjny obiekt, pełniący rolę mebla, donicy, a nawet przegrody chroniącej przez spojrzeniami. Tak zbudowaną sofę należy wyposażyć w wygodne i duże poduchy, które nadadzą jej przytulnego charakteru i sprawią, że wypoczynek stanie się naprawdę komfortowy. Do sofy tej doskonale pasują gotowe poduszki na meble budowane z palet. Poduchy te są łatwo dostępne i bez problemu można kupić je w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Alternatywnym sposobem na wykończenie siedziska jest ułożenie drewnianych desek.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów - strefa wypoczynku

Interesujące zastosowanie przy "projektowaniu" ogrodowych mebli mogą znaleźć elementy najczęściej wykorzystywane do budowy donic – można z nich stworzyć np. ławkę! Przepis na nią jest prosty. Dwa elementy należy ułożyć w pewnej odległości od siebie tak, żeby każdy z nich przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża. Następnie pomiędzy krótszymi pionowymi bokami, na ich szczycie, należy zamocować drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. W podobny sposób można zbudować również stolik kawowy do ogrodu, z tym że wtedy musimy ułożyć po co najmniej dwa prefabrykaty z każdej ze stron, a następnie na nich zamontować jeden wspólny drewniany blat.

Meble ogrodowe z betonowych prefabrykatów - kompozycja weekendowa

Niewątpliwym atutem budowy mebli ogrodowych z prefabrykatów betonowych jest ich trwałość, w odróżnieniu od mebli drewnianych czy wykonanych z tworzyw sztucznych, a także minimalna uwaga i czas, które należy poświęcić ich konserwacji. Korzystne jest również to, że w ten sposób wykonane kompozycje można twórczo rozwijać o kolejne elementy tworzące kącik wypoczynkowy.

Ogród, aranżacje i meble z betonu

  • Meble powstałe dzięki nieoczywistym sposobom wykorzystania prefabrykatów betonowych można łączyć w spójne, wieloelementowe kompozycje. Dla przykładu po obydwu stronach betonowej sofy można umieścić kwietniki i posadzić w nich ozdobną zieleń, tak potrzebną do prawdziwego relaksu.
  • Aby zachować modernistyczny charakter aranżacji, a zarazem ukoić zmysły, do stworzonego już wcześniej "kompletu wypoczynkowego" można dołączyć oczko wodne lub mini fontannę. Pozwoli to wprowadzić do otoczenia szum wody, który działa uspokajająco i skłania do relaksu.

  • Innym ciekawym i możliwym do uzyskania efektem, jest woda tryskająca z kamieni. W tej wersji nad zbiornikiem mini fontanny umiejscawia się ruszt i po jego osadzeniu układa na nim kamienie, na przykład otoczaki.
  • Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również kaskada. Sposób wykonania i osadzenia niecki jest identyczny jak w przypadku mini fontanny, z tym wyjątkiem, że jedna ze ścian musi być wyższa. To właśnie w niej ukrywa się rurę prowadzącą od pompy w niecce do wylewki zlokalizowanej w górnej części ściany. Spływająca po ścianie woda stworzy kaskadę.
  • Miłośnicy grilla lub fani ognisk z pomocą prefabrykatów betonowych mogą wymurować także palenisko. Osadza się je nieco niżej powierzchni, tak aby górna krawędź zrównywała się z płaszczyzną nawierzchni. W przypadku budowy grilla konieczne jest natomiast wzniesienie wyższej, wyrastającej ponad ziemię konstrukcji. Należy zaprojektować obiekt tak, by miał pustą przestrzeń w środku (miejsce na opał) oraz ruszt umiejscowiony w górnej części.


Przykładowe projekty strefy wypoczynku z betonowymi meblami

Stworzenie w ogrodzie strefy relaksu z niesztampowo wykorzystanych prefabrykatów betonowych nie jest niczym trudnym. Wymaga jedynie odrobiny wyobraźni i przemyślanego projektu. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość budowy indywidualnej aranżacji ogrodowej dopasowanej do możliwości przestrzennych oraz uwzględniającej potrzeby wszystkich domowników.

Tekst i zdjęcia: źródło – materiały prasowe Polbruk

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Marek

17-02-2021 11:18

Podobają mi się pomysły jak wkomponować kostkę brukową w nowoczesny design, chociaż bardziej do gustu przypadł mi projekt kamal.pl, ale to pewnie kwestia tego co komu się podoba. Znacie jeszcze jakieś strony gdzie można podobnych inspiracji budowlanych szukać?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl