Logo
Logo
37
Okazje

Najlepsze kwiaty do ogrodu

Drzewa i krzewy stanowią trzon ogrodu, ale jego dopełnieniem są kwitnące byliny. Kolor ich kwiatów nadaje ogrodowym kompozycjom charakteru i przykuwa uwagę. Jeśli lubisz kwiaty, posadź na rabatach takie gatunki, aby od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków wokół domu było kolorowo. Zobacz, jakie są najlepsze kwiaty do ogrodu!

 

Kolorem na rabatach bylinowych można cieszyć się już od marca, gdy rozwijają się pierwsze rośliny cebulowe. Najwięcej kwitnących bylin kwitnie w okresie letnim. Ale znajdą się też takie, których kwiaty rozwijają się dopiero pod koniec sezonu wegetacyjnego i są ozdobą ogrodu jesienią.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iBulb, Caranfinwen/Pixabay

1 – szafirek, 2 – tulipan, 3 – serduszka okazałe, 4 – chaber górski, 5 – floks szydlasty i tulipany, 6 – czosnek ozdobny, 7 – bratek, 8 – szachownica cesarska

Najlepsze wiosenne kwiaty

Jeśli zadbaliśmy o to, by jesienią posadzić wiosenne rośliny cebulowe, już wczesną wiosną na rabatach zakwitną kolorowe krokusy, a potem pojawiają się wesołe niebieskie lub białe szafirki, pachnące hiacynty, zjawiskowe tulipany czosnki ozdobne czy imponujące szachownice cesarskie. Rośliny cebulowe najlepiej kwitną posadzone w słonecznym miejscu, i najciekawiej prezentują się w dużych grupach.

Od połowy marca, jeszcze przed przymrozkami, można sadzić w donicach na balkonach i tarasach różnokolorowe bratki oraz wesołe, kolorowe stokrotki. 

Na półcienistej rabacie wczesną wiosną zakwitnąć może zimozielony barwinek pospolity. Ciekawy element kompozycji stanowią serduszka (białe lub różowe), które rozwijają się na początku maja i przy sprzyjających warunkach (jeśli nie jest zbyt upalnie) mogą utrzymywać się na roślinach nawet przez miesiąc.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – kuklik chilijski 'Dolly North', 2 – kuklik szkarłatny 'Borisii', 3 – piwonia, 4 – skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Na skalniakach między wysokimi bylinami i na obrzeżach rabat doskonale sprawdzają się niskie gatunki, takie jak dąbrówka rozłogowa (ozdobna przez cały sezon z liści i kwitnąca wiosną na niebiesko), floks szydlasty, skalnica Arendsa oraz kwitnąca na biało rogownica kutnerowata, która poza białymi kwiatami ma ładne pokryte szarym filcem liście.

W środkowej części rabaty warto posadzić kępę chabrów górskich o niebieskich kwiatach, pachnących piwonii, oryginalnie wyglądających orlików lub ogniście pomarańczowych kuklików.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – szałwia omszona 'Rügen, 2 – szałwia omszona 'Schneehügel', 3 – lawenda wąskolistna 'Munstead', 4 – liliowiec 'Frans Hals', 5 – tawułka 'Bressingham Beauty', 6 – bodziszek wspaniały, 7 – bodziszek korzeniasty, 8 – floks wiechowaty floks 'Bright Eyes'

Najlepsze letnie kwiaty

Latem kwitnie najwięcej gatunków, dlatego wybór gatunków roślin jest ogromny. Warto jednak wybierać takie, które nie sprawiają kłopotów w czasie pielęgnacji, nie rozrastają się zbyt mocno i poza atrakcyjnymi kwiatami mają również efektowne liście i ładny pokrój.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde, iBulb

1 – naparstnica purpurowa 'Alba', 2 – kosmos podwójnie pierzasty i werbena patagońska, 3 – przetacznik kłosowy 'Pink Damast', 4 – pluskwica gałęziasta 'Chocoholic', 5 – ostróżka ogrodowa, 6 – jeżówka jeżówka Orange Passion

Istotne jest również sadzenie w o ogrodzie roślin, które będą przyciągać do ogrodu pożyteczne owady; w tej roli  na słonecznych miejscach doskonale sprawdzają się szałwie, lawenda wąskolistna oraz kocimiętka. Dużo kolorowych kwiatów zapewnią również liliowce. Długo kwitnącymi bylinami kochającymi słoneczne stanowiska są również jeżówki purpurowe. Mają wiele ciekawych różnokolorowych odmian o pojedynczych i pełnych kwiatach.

Wśród kępiastych bylin warto też sadzić gatunki, które mają wysokie, wąskie kwiatostany, np. przetaczniki, ostróżki ogrodowe lub pluskwice

Na półcienistym stanowisku sprawdzi się tworzące szerokie kępy i kwitnące na biało parzydło leśne. Kolorowymi kwiatostanami wyróżniają się tawułki Arendsa lub doskonale komponujące się z paprociami i funkiami bodziszki, które doskonale zasłaniają podłoże pod krzewami dzięki ozdobnym liściom. Pod koronami drzew na rabacie ładnie prezentować się będą naparstnice o różowych, białych lub żółtych dzwonkowatych kwiatach.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iBulb, iVerde

1 – dalia, 2 – wrzos i chryzantema, 3 – zimowit jesienny, 4 – paciorecznik, 5 – paciorczniki i niecierpki, 6 – dzielżan ogrodowy

Najlepsze jesienne kwiaty

Jesienią ogrodowe rabaty mogą być pełne kolorów aż do pierwszych przymrozków, dzięki różnorodnym kwiatom dalii, egzotycznie prezentującym się paciorecznikom lub astrom (tzw. marcinkom) o drobnych fioletowych bądź białych kwiatach. Mniej znane, ale warte uwagi są również pomarańczowe lub żółte dzielżany oraz fioletowe zimowity, które do złudzenia przypominają wiosenne krokusy i mogą rosnąć na obrzeżu rabaty lub w ogrodach skalnych.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – aster, 2 – rozchodnik okazały

Zakwitające pod koniec lata wrzosy rozchodniki okazałe to rośliny, które zachowują ładny wygląd nawet po nadejściu jesiennych chłodów. Warto je sadzić w suchych i słonecznych miejscach; ładnie prezentują się między krzewami iglastymi i liściastymi, a do tego przyciągają do ogrodu pożyteczne owady.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!