Logo
Logo

Najlepsze kwiaty do ogrodu | Jakie posadzić, żeby kwitły cały rok?

Drzewa i krzewy stanowią trzon ogrodu, ale jego dopełnieniem są kwitnące byliny. Kolor ich kwiatów nadaje ogrodowym kompozycjom charakteru i przykuwa uwagę. Jeśli lubisz kwiaty, posadź na rabatach takie gatunki, aby od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków wokół domu było kolorowo. Zobacz, jakie są najlepsze kwiaty do ogrodu!

Spis treści
Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie, aby kwitły od wiosny do jesieni? Jakie są najpiękniejsze wiosenne kwiaty? Które kwiaty kwitną latem? Jakimi kwiatami ozdobić ogród jesienią?

Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie, aby kwitły od wiosny do jesieni?

Kolorem na rabatach bylinowych można cieszyć się już od marca, gdy rozwijają się pierwsze rośliny cebulowe. Najwięcej kwitnących bylin kwitnie w okresie letnim. Ale znajdą się też takie, których kwiaty rozwijają się dopiero pod koniec sezonu wegetacyjnego i są ozdobą ogrodu jesienią.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iBulb, Caranfinwen/Pixabay

1 – szafirek, 2 – tulipan, 3 – serduszka okazałe, 4 – chaber górski, 5 – floks szydlasty i tulipany, 6 – czosnek ozdobny, 7 – bratek, 8 – szachownica cesarska

Najlepsze wiosenne kwiaty

Jeśli zadbaliśmy o to, by jesienią posadzić wiosenne rośliny cebulowe, już wczesną wiosną na rabatach zakwitną kolorowe krokusy, a potem pojawiają się wesołe niebieskie lub białe szafirki, pachnące hiacynty, zjawiskowe tulipany czosnki ozdobne czy imponujące szachownice cesarskie. Rośliny cebulowe najlepiej kwitną posadzone w słonecznym miejscu, i najciekawiej prezentują się w dużych grupach.

Od połowy marca, jeszcze przed przymrozkami, można sadzić w donicach na balkonach i tarasach różnokolorowe bratki oraz wesołe, kolorowe stokrotki. 

Na półcienistej rabacie wczesną wiosną zakwitnąć może zimozielony barwinek pospolity. Ciekawy element kompozycji stanowią serduszka (białe lub różowe), które rozwijają się na początku maja i przy sprzyjających warunkach (jeśli nie jest zbyt upalnie) mogą utrzymywać się na roślinach nawet przez miesiąc.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – kuklik chilijski 'Dolly North', 2 – kuklik szkarłatny 'Borisii', 3 – piwonia, 4 – skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Na skalniakach między wysokimi bylinami i na obrzeżach rabat doskonale sprawdzają się niskie gatunki, takie jak dąbrówka rozłogowa (ozdobna przez cały sezon z liści i kwitnąca wiosną na niebiesko), floks szydlasty, skalnica Arendsa oraz kwitnąca na biało rogownica kutnerowata, która poza białymi kwiatami ma ładne pokryte szarym filcem liście.

W środkowej części rabaty warto posadzić kępę chabrów górskich o niebieskich kwiatach, pachnących piwonii, oryginalnie wyglądających orlików lub ogniście pomarańczowych kuklików.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – szałwia omszona 'Rügen, 2 – szałwia omszona 'Schneehügel', 3 – lawenda wąskolistna 'Munstead', 4 – liliowiec 'Frans Hals', 5 – tawułka 'Bressingham Beauty', 6 – bodziszek wspaniały, 7 – bodziszek korzeniasty, 8 – floks wiechowaty floks 'Bright Eyes'

Najlepsze letnie kwiaty

Latem kwitnie najwięcej gatunków, dlatego wybór gatunków roślin jest ogromny. Warto jednak wybierać takie, które nie sprawiają kłopotów w czasie pielęgnacji, nie rozrastają się zbyt mocno i poza atrakcyjnymi kwiatami mają również efektowne liście i ładny pokrój.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde, iBulb

1 – naparstnica purpurowa 'Alba', 2 – kosmos podwójnie pierzasty i werbena patagońska, 3 – przetacznik kłosowy 'Pink Damast', 4 – pluskwica gałęziasta 'Chocoholic', 5 – ostróżka ogrodowa, 6 – jeżówka jeżówka Orange Passion

Istotne jest również sadzenie w o ogrodzie roślin, które będą przyciągać do ogrodu pożyteczne owady; w tej roli  na słonecznych miejscach doskonale sprawdzają się szałwie, lawenda wąskolistna oraz kocimiętka. Dużo kolorowych kwiatów zapewnią również liliowce. Długo kwitnącymi bylinami kochającymi słoneczne stanowiska są również jeżówki purpurowe. Mają wiele ciekawych różnokolorowych odmian o pojedynczych i pełnych kwiatach.

Wśród kępiastych bylin warto też sadzić gatunki, które mają wysokie, wąskie kwiatostany, np. przetaczniki, ostróżki ogrodowe lub pluskwice

 

Na półcienistym stanowisku sprawdzi się tworzące szerokie kępy i kwitnące na biało parzydło leśne. Kolorowymi kwiatostanami wyróżniają się tawułki Arendsa lub doskonale komponujące się z paprociami i funkiami bodziszki, które doskonale zasłaniają podłoże pod krzewami dzięki ozdobnym liściom. Pod koronami drzew na rabacie ładnie prezentować się będą naparstnice o różowych, białych lub żółtych dzwonkowatych kwiatach.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iBulb, iVerde

1 – dalia, 2 – wrzos i chryzantema, 3 – zimowit jesienny, 4 – paciorecznik, 5 – paciorczniki i niecierpki, 6 – dzielżan ogrodowy

Najlepsze jesienne kwiaty

Jesienią ogrodowe rabaty mogą być pełne kolorów aż do pierwszych przymrozków, dzięki różnorodnym kwiatom dalii, egzotycznie prezentującym się paciorecznikom lub astrom (tzw. marcinkom) o drobnych fioletowych bądź białych kwiatach. Mniej znane, ale warte uwagi są również pomarańczowe lub żółte dzielżany oraz fioletowe zimowity, które do złudzenia przypominają wiosenne krokusy i mogą rosnąć na obrzeżu rabaty lub w ogrodach skalnych.

najlepsze kwiaty do ogrodu

Fot. iVerde

1 – aster, 2 – rozchodnik okazały

Zakwitające pod koniec lata wrzosy rozchodniki okazałe to rośliny, które zachowują ładny wygląd nawet po nadejściu jesiennych chłodów. Warto je sadzić w suchych i słonecznych miejscach; ładnie prezentują się między krzewami iglastymi i liściastymi, a do tego przyciągają do ogrodu pożyteczne owady.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Najlepsze kwiaty do ogrodu | Jakie posadzić, żeby kwitły cały rok?
Najlepsze kwiaty do ogrodu | Jakie posadzić, żeby kwitły cały rok?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl