Logo
Logo

Chcesz, aby Twój ogród był dekoracyjny przez 365 dni w roku? Przestrzegaj tych wskazówek!

Ogród podległa ciągłym zmianom, zgodnie z naturalnymi cyklami przyrody. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu walorów poszczególnych gatunków w całej kompozycji, z łatwością ogród stanie się atrakcyjny przez 365 dni. Szeroka znajomość gatunków roślin oraz wiedza na temat ich cyklów życiowych zapewni estetyczną ciągłość w Twoim ogrodzie – wszystko za sprawą zmienności kolorystycznej kwiatostanów, ciekawych liści czy oryginalnych pędów. Jak zatem poprawnie zaprojektować rabaty, by cieszyły oko przez cały rok?

Spis treści
Przemyślana kompozycja Grupowanie roślin Kwiaty cebulowe Ozdobne kwiatostany Rośliny o atrakcyjnych liściach Oryginalna kora, pędy i barwne owoce

Jak założyć ogród dekoracyjny przez 365 dni w roku?

Planując nasadzenia roślin w ogrodzie warto zadbać o przemyślany dobór gatunkowy, który zapewni nam sezonową ciągłość – jednak nie jest to najłatwiejsze zadanie. Wystarczy dłuższa chwila zastanowienia i odpowiednie gatunki roślin, aby uniknąć sytuacji w naszych ogrodach, gdzie dekoracyjne elementy możemy zauważyć jedynie wiosną czy latem. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma niezawodnymi wskazówkami w tym temacie 🙂

1. Przemyślana kompozycja od samego początku 

Początkowo kompozycja nasadzeń w naszym ogrodzie zakłada posadzenie roślin tj. drzew i krzewów, które będą stanowić szkielet całego założenia. Duże egzemplarze roślin przeważnie stanowią statyczne i jednolite tło dla pozostałych roślin. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, ze względu na zbyt małą powierzchnię. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest ogrodzenie: żywopłot lub sąsiadująca ściana, a nawet panel ogrodowy, który będzie porośnięty pnączem. Takie tło zrównoważy dynamikę całej rabaty, która uwzględnia wiele charakterystycznych aspektów roślin. 

Aby kompozycja była w pełni przemyślana, należy zadbać o pozostałe rośliny. Warto, by było jak najbardziej zróżnicowane i atrakcyjne w różnych terminach. Podejście to zapewni nam o każdej porze roku świeży, zielony lub kolorowy element. Świetnym rozwiązaniem jest sadzenie roślin zimozielonych, które zachowują swoje liście poza okresem wegetacyjnym, a dzięki temu długotrwały ozdobny efekt. Całkowitym uzupełnieniem ogrodowych rabat będą barwne, kwitnące rośliny jednoroczne i wieloletnie, które zapewnią nam atrakcyjność przez większą część roku, jeśli umiejętnie wybierzemy gatunki, kwitnące naprzemiennie lub jeden po drugim.

Dowiedz się więcej

Jak samemu zaprojektować ogród? 10 wskazówek architekta krajobrazu
Darmowy program do samodzielnego projektowania ogrodu
Jak wybrać idealne rośliny do naszego ogrodu?

 
 

2. Sadzenie roślin w większych grupach 

Sadzenie poszczególnych gatunków roślin w większych grupach ma wiele zalet. Dzięki temu od razu zostaną zauważone w ogrodzie, a bujna, kolorowa plama zdecydowanie wyróżni się na jednolitym tle, niż pojedyncze okazy posadzone w chaotyczny sposób. Podczas sadzenia nie obawiajmy się zachodzenia na siebie wzajemnie gatunków – przenikanie doda głębi dla całego założenia. Stosujmy zasadę sadzenia niewielkich bylin w grupach kilku sztuk, a krzewy i drzewa w zależności od efektu końcowego jako grupa lub pojedyncze nasadzenie w formie solitera, które umożliwi dokładne zaprezentowanie pokroju konkretnego gatunku.

3. Rośliny cebulowe jako pierwsza oznaka wiosny 

Wczesną wiosną, zanim drzewa i krzewy w pełni się zazielenią, pierwszym barwnym akcentem, na neutralnym tle okazują się rośliny cebulowe.  Są one proste w uprawie, nie zawierają dużo miejsca, a przede wszystkim obficie kwitną i mają szeroką paletę barw.

Dowiedz się więcej

30 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną | Kalendarz uprawy
Komponowanie rabat z roślin cebulowych | Praktyczne wskazówki
Sadzenie cebulek kwiatowych. Poradnik krok po kroku

 
 

4. Ozdobne kwiatostany nie tylko podczas kwitnienia 

Poszukując roślin do naszego otoczenia, najczęściej zwracamy uwagę na estetyczne kwiatostany. Nie od dziś wiadomo, że kwiat to zazwyczaj najbardziej atrakcyjna część u większości roślin. Dzięki ciekawej formie, bogatej kolorystyce i często przyjemnym zapachu jako pierwszy zwraca uwagę i rozbudza nasze zmysły.

Panuje przekonanie, że kwiatostany niedługo po ich przekwitnięciu powinno się ogławiać, czyli usunąć ich suche, przekwitłe części. Ten prosty zabieg pielęgnacyjny poprawi ogólną kondycję rośliny, a dzięki temu pozostawione pokłady energii zostaną wykorzystane w przyszłym sezonie do prawidłowego wzrostu i ponownego obfitego kwitnienia. Jednak przy niektórych ozdobnych gatunkach bylin czy traw ozdobnych, możemy zrobić pewne ustępstwo. Pozostawione na okres późnej jesieni i zimy suche kwiatostany mogą okazać się niezwykle ciekawym detalem, kiedy to są oprószone białym puchem czy w całości pokryte szronem. Takie elementy będą stanowić podstawę jesiennego, a przede wszystkim zimowego krajobrazu, na tle gołych gałęzi czy zimozielonych okazów.

Należy pamiętać, że zasady przycinania przekwitniętych kwiatostanów należy traktować indywidualnie i rozpatrywać zgodnie z zasadami uprawy i pielęgnacji konkretnego gatunku.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

 

5.  Odmiany o atrakcyjnych liściach

Nie tylko wspomniane wcześniej kwiatostany stanowią dekoracje zaprojektowanych rabat w ogrodzie. Mimo tego, że rośliny o ozdobnych liściach są powszechnie znane i wykorzystane w projektach, są często niedoceniane. Zazwyczaj traktujemy ich obecność w ogrodzie jako wypełnienie lub dodatek do konkretnego miejsca, obok kwitnących roślin. Ich główną zaletą jest atrakcyjność przez niemalże cały sezon wegetacyjny – w przeciwności do gatunków kwitnących, to właśnie one mogą zachwycać nas przez długi czas. 

Wybór gatunków roślin atrakcyjnych z liści jest bardzo szeroki i różnorodny. Mogą się różnić m.in. się wielkością, kształtem, fakturą i kolorem liści. Wymienione atuty nie tylko mogą spełniać się jako aspekt wizualny – świetnie nadadzą się w ogrodach sensorycznych, gdzie oprócz reakcji na ich wygląd, pobudzony zostanie nasz dotyk dzięki kutnerowatej, skórzastej, gładkiej czy chropowatej strukturze blaszki liściowej. 

 
 

Oprócz wspomnianych cech, gatunki te bywają głównym atutem w projektach ogrodów półcienistych i cienistych, gdzie świetnie sprawdzają się na rabatach tradycyjnych czy pod koronami drzew i krzewów. Najbardziej znane gatunki bylin o ozdobnych liściach to : brunnera, funkia, gajowiec, gunnera, paproć, sadziec, trawy ozdobne czy żurawka. Królestwo roślin bogate jest w wiele przykładów takich gatunków, nie tylko z dziedziny roślin wieloletnich. Warto wspomnieć o większych okazach, które urozmaicą założenie projektowe tj.: barwne odmiany buka, klonu w tym wyjątkowe odmiany palmowego, leszczyny, śliwy czy wiśni, okazy berberysu, laurowiśni o skórzastych liściach, niezwykłego miłorzębu japońskiego, perukowca, trzmieliny czy tułacza pstrego

6. Oryginalna kora, pędy i barwne owoce 

Jak łatwo zauważyć rośliny kryją wiele dekoracyjnych atrybutów. Kolejne ich cechy tj. dekoracyjna kora lub pędy danego gatunku, a nawet ciekawa forma czy kolor owoców mogą stać się wyjątkowym i kolejnym atutem w naszych ogrodach. Większość gatunków zdobi nasze ogrody jedynie w sezonie wegetacyjnym, gdzie następnie traci wszelkie walory estetyczne. Podobnie jak rośliny o ozdobnych liściach, traktuje się je jako dodatek do całej kompozycji. W rzeczywistości roślina o oryginalnej korze, pędach czy barwnych owocach może się okazać piękną dominantą zwłaszcza w okresie późnojesiennym, zimowym czy przedwiosennym. Nie da się ukryć, że forma i kolor przykuje naszą uwagę, a przy tym nada ogrodowi swoistego uroku, a podczas białej zimy nie uda się jej zwyczajnie przegapić. 

Gatunki o których warto wspomnieć, ze względu na wymienione powyżej walory są to m.in.: dereń o wyrazistych pędach, brzoza pożyteczna 'Doorenbos' i 'Long Trunk' o kredowobiałej korze, odmiany klonów i platanów o łuszczącej się korze, wierzba mandżurska i leszczyna pospolita w odmianie 'Contorta' o charakterystycznie powykręcanych gałęziach.

Zdecydowanie mniej spotykanym efektem w postaci kontrastowych barw są dekoracyjne owoce, które mogą występować u roślin na przestrzeni całego roku, w zależności od gatunku. Wiele z nich wykorzystuje się np. w domowej czy tej na większą skalę produkcji przetworów, jednak nie wszystkie gatunki są bezpieczne do spożycia dla człowieka. Te niejadalne dla ludzi, są w większości przypadków cenionych pożywieniem dla ptaków czy małych ssaków. Pośród roślin o estetycznych owocach warto wyróżnić m.in.: dekoracyjne odmiany bzu czarnego, jarzębiny, ognik szkarłatny czy głóg szkarłatny, pałecznik chiński, pięknotkę Bodiniera o charakterystycznych fioletowych owocach, czy rokitnik wąskolistny bogaty w witaminę C.

Przy projektowaniu ogrodu zawsze należy uwzględniać własne potrzeby, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu zasad kompozycji, które zagwarantują nam nieskazitelny efekt końcowy. Podążając przez kolejne etapy projektowe nie zapominajmy o zdrowym rozsądku oraz o umiarkowanej ilości roślin o charakterystycznym wyglądzie.

Zdjęcie tytułowe: mashiki / Adobe Stock

Autor
Chcesz, aby Twój ogród był dekoracyjny przez 365 dni w roku? Przestrzegaj tych wskazówek!
Chcesz, aby Twój ogród był dekoracyjny przez 365 dni w roku? Przestrzegaj tych wskazówek!
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI