Sadziec (Eupatorium) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunki do niego zaliczane możemy znaleźć w klimacie umiarkowanym Ameryk Północnej i Południowej, w Europie jak i w Azji.

Do rodziny tej należą zarówno rośliny jednoroczne i byliny, jak i niewielkie krzewy. W ogrodach najczęściej uprawia się gatunki bylinowe.

Są to wysokie rośliny o wyprostowanych, cylindrycznych, grubych i omszonych łodygach. Liście wyrastają w okółkach lub naprzeciwlegle. Są zróżnicowanej, zwykle średniej wielkości i mogą mieć kształty lancetowaty, równowąski, jajowaty lub jajowatotrójkątny. Zawsze posiadają zaostrzony koniec i są całobrzegie lub ząbkowane.

Koszyczki kwiatowe sadźców są zebrane w baldachogrona lub stożkowe wiechy. Kwiaty są drobne, barwy od białej do purpurowej i zazwyczaj mają szczecinkowatą, nitkowatą budowę. Kwitną w sierpniu i wrześniu.

roślinami miododajnymi niezwykle gromadnie odwiedzanymi przez owady zapylającemotyle i pszczoły.

Wymagania i uprawa

Rośliny te są łatwe w uprawie. Rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. To silne i bardzo tolerancyjne rośliny względem podłoża, jednak najlepsza jest gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna i wapienna.

W upalne suche dni rośliny powinniśmy je regularnie podlewać. Są to rośliny mrozoodporne.

Byliny te rozmnaża się głównie wegetatywnie przez podział, który wykonujemy wczesną wiosną lub poprzez wysiew nasion.

Po kwitnieniu kwiatostany obcinamy, by roślina nie traciła sił na wytwarzanie nasion.

Zastosowanie

Rośliny te są doskonałe na wysokie partie rabat bylinowych. Z racji tego, że nie mają tendencji do przechylania się (nie wymagają podpór) nadają się też do sadzenia na obrzeżach by tworzyć naturalne odgrodzenie od innych partii ogrodu. Sadźce bardzo dobrze sadzić przy zbiornikach wodnych.

Świetnie wyglądają w zestawieniu ze srebrzystymi liśćmi kocimiętek czy też szałwii. Bardzo ładnie wygląda też w sąsiedztwie traw ozdobnych.

Są doskonałym elementem jesiennych bukietów i jako kwiat cięty długo zachowują świeżość.

Polecane gatunki

  • Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) (zdj. 1)
  • Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) (zdj. 2)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: DEZALB, Emilian Robert Vicol, Hans Braxmeier/Pixabay; Katarzyna Jeziorska