Opis rośliny
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Contorta' została znaleziona w hrabstwie Gloucester w Wielkiej Brytanii około 1863 roku.
Odmiana charakteryzuje się pogiętymi w różne strony lub spiralnie skręconymi pędami. Pędy rosną we wszystkich kierunkach, część z nich zwiesza się. Roślina osiąga 3-4 mety wysokości, tworzy gęste krzewy.
Liście są pęcherzykowate, pomarszczone, poskręcane i pozwijane, na spodzie pokryte miękkimi włoskami, zielone. Krzewy najpiękniej prezentują się w okresie bezlistnym, a szczególnie ciekawie wyglądają w czasie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, w lutym – marcu.
Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek. Pylące na żółto kotki w połączeniu z pogiętymi pędami tworzą efektowną kompozycję.
Po zapyleniu i zapłodnieniu dochodzi do zawiązywania nielicznych owoców. Owocem jest jadalny, dobrze wszystkim znany orzech, otoczony postrzępionymi listkami okrywy owocowej. Orzechy dojrzewają we wrześniu-październiku, jednak odmianę uprawia się przede wszystkim ze względów na walory dekoracyjne.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Leszczyna pospolita toleruje przeważającą większość gleb uprawnych, najlepiej jednak rośnie na glebach zawierających wapń, żyznych i umiarkowanie wilgotnych, najgorzej zaś na jałowych, suchych lub podmokłych. Leszczyna jest gatunkiem mało wymagającym w stosunku do światła, jednak sadzona w miejscach słonecznych lub tylko częściowo ocienionych kwitnie intensywniej i lepiej owocuje.
Odmiana 'Contorta' cechuje się dobrą mrozoodpornością, jednak w bardzo surowe zimy mogą przemarzać wykształcone na jesieni kotki. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do wycinania odrostów wyrastających z podkładki oraz interwencyjnych zabiegów ochronnych w razie pojawienia się szkodników (najczęściej mszyc i przędziorków).
Gdzie posadzić?
Leszczyna 'Contorta' najefektowniej prezentuje się sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach. Ten elegancki krzew ogrodowy przyciąga uwagę szczególnie w okresie kwitnienia, stając się zwiastunem przedwiośnia. Egzemplarze zaszczepione wysoko na podkładce mogą być uprawiane w formie małych drzewek. Pędy stosuje się do rozmaitych kompozycji kwiatowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |