Logo
Logo

Leszczyna pospolita 'Contorta'

Leszczyna pospolita w Polsce rośnie dziko na stanowiskach naturalnych. Jej ozdobna odmiana ‘Contorta’ cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników niezwykłych krzewów ozdobnych oraz florystów. Wyjątkowe walory dekoracyjne odmiana zawdzięcza silnie pogiętym pędom, które w pełnej krasie ujawniają się w okresie bezlistnym.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Contorta' została znaleziona w hrabstwie Gloucester w Wielkiej Brytanii około 1863 roku.

Odmiana charakteryzuje się pogiętymi w różne strony lub spiralnie skręconymi pędami. Pędy rosną we wszystkich kierunkach, część z nich zwiesza się. Roślina osiąga 3-4 mety wysokości, tworzy gęste krzewy.

Liście są pęcherzykowate, pomarszczone, poskręcane i pozwijane, na spodzie pokryte miękkimi włoskami, zielone. Krzewy najpiękniej prezentują się w okresie bezlistnym, a szczególnie ciekawie wyglądają w czasie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, w lutym – marcu.

 

Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek. Pylące na żółto kotki w połączeniu z pogiętymi pędami tworzą efektowną kompozycję.

Po zapyleniu i zapłodnieniu dochodzi do zawiązywania nielicznych owoców. Owocem jest jadalny, dobrze wszystkim znany orzech, otoczony postrzępionymi listkami okrywy owocowej. Orzechy dojrzewają we wrześniu-październiku, jednak odmianę uprawia się przede wszystkim ze względów na walory dekoracyjne.

leszczyna Contorta fot. Grzegorz Falkowski
leszczyna Contorta fot. Grzegorz Falkowski leszczyna Contorta fot. Grzegorz Falkowski
leszczyna Contorta fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Leszczyna pospolita toleruje przeważającą większość gleb uprawnych, najlepiej jednak rośnie na glebach zawierających wapń, żyznych i umiarkowanie wilgotnych, najgorzej zaś na jałowych, suchych lub podmokłych. Leszczyna jest gatunkiem mało wymagającym w stosunku do światła, jednak sadzona w miejscach słonecznych lub tylko częściowo ocienionych kwitnie intensywniej i lepiej owocuje.

Odmiana 'Contorta' cechuje się dobrą mrozoodpornością, jednak w bardzo surowe zimy mogą przemarzać wykształcone na jesieni kotki. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do wycinania odrostów wyrastających z podkładki oraz interwencyjnych zabiegów ochronnych w razie pojawienia się szkodników (najczęściej mszyc i przędziorków).

Gdzie posadzić?

Leszczyna 'Contorta' najefektowniej prezentuje się sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach. Ten elegancki krzew ogrodowy przyciąga uwagę szczególnie w okresie kwitnienia, stając się zwiastunem przedwiośnia. Egzemplarze zaszczepione wysoko na podkładce mogą być uprawiane w formie małych drzewek. Pędy stosuje się do rozmaitych kompozycji kwiatowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Leszczyna pospolita 'Contorta'
Leszczyna pospolita 'Contorta'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)