Logo
Logo

Przycinanie starej leszczyny: kiedy i jak ciąć?

Pytanie czytelnika: Mam w grodzie starą i rozrośniętą leszczynę. Jak ja przyciąć? Leszczyna jest na tyle wytrzymała, że znosi mocne przycinanie, które pozwala nam panować nad jej wielkością i otrzymywać co roku ładnie zabarwione młode pędy.

Spis treści
Czy leszczyna dobrze znosi cięcie?
Jak przycinać leszczynę?

Czy leszczynę można przycinać?

Leszczyna jest na tyle wytrzymała, że dobrze znosi nawet mocne przycinanie niezależnie od wieku. Pozwala ono panować nad wielkością krzewu i otrzymywać co roku ładnie zabarwione młode pędy.

Mocne cięcie wszystkich pędów nazywamy ogławianiem – jest to tradycyjna metoda wykorzystywana w leśnictwie do uzyskiwania silnych młodych pędów drzew gatunków używanych do budowy ogrodzeń, na opał, w budownictwie i do wyplatania. W ogrodzie stosujemy ją, aby uzyskać barwne pędy.

Jak przycinać leszczynę krok po kroku

  1. Oceń
    Obejrzyj roślinę i jej stan. Usuń pędy chore lub suche. Zdecyduj które pędy o gałęzie zostawić.

  2. Przytnij 
    1. Najpierw przytnij proste, długie pędy, które wyrastają od dołu rośliny. Możesz wyciąć je wszystkie lub zostawić kilka z nich do wysokości w jakiej chcesz uzyskać główny "szkielet" rośliny. Najlepiej używać do tego długich nożyc do gałęzi.
    2. Następnie wyczyść leszczynę z drobnych gałęzi, które zbytnio ją zagęszczają. Tutaj przyda się mały sekator ręczny.
    3. Na koniec wytnij główne pędy w nadmiernie zagęszczonych miejscach, co zapewni miejsce na nowe przyrosty. Rany po cięciu grubszych gałęzi warto zasmarować maścią ogrodniczą.


Zdjęcie tytułowe: oelbaum0 / Pixabay

Autor
Przycinanie starej leszczyny: kiedy i jak ciąć?
Przycinanie starej leszczyny: kiedy i jak ciąć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu