Logo
Logo

Aranżacja ogrodu od zera | Od czego zacząć i jak pięknie wykończyć?

Kiedy stajemy się finalnie właścicielami naszego własnego domu w pierwszej kolejności zajmujemy się wykończeniem wnętrz. Wybranie odpowiedniego wyposażenia i dodatków przechodzi na pierwszy plan i pochłania większość naszego czasu, a przede wszystkim budżetu. Co jednak z ogrodem, który przynależy do naszej inwestycji? Od dawna uważa się, że ogród stanowi przedłużenie naszego domu. Atrakcyjny i zadbany ogród stanowi wizytówkę całej posesji, która znacznie podnosi wartość całości. 

Dobrze zaprojektowany i pięknie urządzony ogród to długi proces i szereg działań, które często okazują się nie lada wyzwaniem. Odpowiednie planowanie pozwoli nam uniknąć wielu błędów i rozczarowań i pomoże w stworzeniu wymarzonego ogrodu. Od czego w takim razie należy zacząć, kiedy podejmujemy się aranżacji ogrodu od zera?

1. Przygotowanie wstępnego planu

Określenie potrzeb to pierwszy etap aranżacji, który warunkuje ostateczny wygląd naszego ogrodu. Zatem w pierwszej kolejności należy ustalić konkretne, szczegółowe oczekiwania i wytyczne odnośnie projektu, które umożliwią nam przejście do kolejnych etapów. Przy planowaniu należy uwzględnić docelową grupę użytkowników – ich wiek, potrzeby oraz oczekiwania; rodzaj czynności najczęściej wykonywanych w ogrodzie oraz oczekiwane strefy i funkcje ogrodu.

Oprócz tego niezbędnym aspektem jest określenie konkretnego stylu ogrodu, w którym ogród będzie się rozwijał oraz elementy konstrukcyjne, które będą mu towarzyszyć. Konieczne jest także zdefiniowanie konkretnego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na realizację całego ogrodu. Na tym etapie warto się zastanowić nam formą realizacji ogrodowego założenia – czy planujemy wykonać je w całości, od razu czy może etapami, dzięki czemu rozłożymy wydatki, a ostateczny koszt nie stanie się takim strasznym. Bezpiecznym rozwiązaniem, jest przydział ewentualnej kwoty, która może zostać wykorzystana w ostateczności, w momencie kiedy ogólny koszt zmienia się, niezależnie od nas.

Przy projektowaniu jak najbardziej należy pamiętać o własnych potrzebach, jednak musimy podążać przez etap projektowy ze zdrowym rozsądkiem, a nasze oczekiwania zestawiać z rzeczywistością w odniesieniu zarówno do budżetu czy ogólnych możliwości.

 

2. Zakładanie ogrodu – samodzielnie czy z firmą?

Po ustaleniu niezbędnych wytycznych, czas na kolejną ważną decyzję, a mianowicie czy zaprojektowania, a następnie wykonania ogrodu podejmiemy się samodzielnie czy jednak zwrócimy się po fachową pomoc do architekta krajobrazu i jego ekipy wykonawczej. Ta decyzja wiąże się z całym szeregiem czynności na drodze do stworzenia wymarzonego ogrodu, począwszy od projektu, aż po prace ziemne czy wykończeniowe.

Należy pamiętać, że fachowa pomoc oprócz niezbędnej wiedzy, posiada profesjonalne narzędzia i sprzęt, którego zwyczajnie nie posiadamy. Oprócz samego projektu czy wykonania grupa specjalistów dopilnuje, aby wszystko było zgodne z projektem, a przy tym piękne i zgrane z otoczeniem – nie zabraknie również udzielenia cennych rad. Oddanie tego zadania specjalistom zagwarantuje Wam przede wszystkim estetyczny efekt końcowy, zaoszczędzi czasu oraz nerwów.  

Kto jednak zdecyduje się sam zająć się własnym ogrodem od początku do końca, musi dobrze przeanalizować kilka aspektów tj.: właściwie oszacowana ilość i rodzaj materiałów, dobrze dobrane gatunki roślin w odpowiedniej ilości, niezbędny sprzęt – wypożyczenie czy jego kupno. Choć pozornie z tą decyzją wiążemy zaoszczędzenie pieniędzy, nie zawsze jednak jest tak – decyzja należy do Was. 

Dowiedz się więcej

Ogród bezobsługowy – jak go zaprojektować i co w nim posadzić?
Jak zaprojektować ogród? 10 wskazówek architekta krajobrazu
Wnętrza ogrodowe – jak podzielić ogród na strefy?

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

3. Zaplanowanie stref – układ funkcjonalno-przestrzenny 

Na początku projektowania, mając przed sobą pusty, niezagospodarowany obszar koniecznie należy przemyśleć podział ogrodu, zaraz po jego dokładnym zinwentaryzowaniu. Wydzielenie konkretnych stref w ogrodzie w prosty sposób określi ich funkcje, a dzięki temu pomoże zachować w nim porządek i wykorzystać cały potencjał danego obszaru. Ponadto wydzielenie wnętrz ogrodowych uatrakcyjni przestrzeń, nada jej wyjątkowego charakteru i pozytywnie wpłynie na jego ogólne postrzeganie, choćby pod względem wielkości. 

Ogrodolandia / YouTube


Przy tworzeniu układu funkcjonalno-przestrzennego warto wyodrębnić strefę reprezentacyjną, wypoczynkową, rekreacyjną czy gospodarczą. Możliwości jednak jest znacznie więcej, wszystko zależy od potrzeb właścicieli. Podobnie wielkość oraz zagospodarowanie każdej ze stref to kwestia indywidualna, jednak przy ich projektowaniu należy pamiętać o spójności z pozostałymi częściami ogrodu, a także kubaturą i wykończeniem domu czy pobliskim otoczeniem.

Podczas tego kroku oprócz wydzielenia konkretnych stref, należy przemyśleć kwestie wytyczenia niezbędnych ciągów komunikacyjnych, miejsc dla małej architektury tj. trwałe konstrukcje pod huśtawkę, trejaż czy pergola, obszar paleniska, drewutnia, domek do zabawy dla najmłodszych czy ten narzędziowy, a także linia rabat pod przyszłe nasadzenia roślin w ogrodzie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

4. Analizowanie istniejących warunków

Zanim przejdziemy do szczegółowego projektowania, należy sprawdzić istniejące warunki obszaru, objętego opracowaniem, a mianowicie określić rodzaj i odczyn gleby, wilgotność czy rodzaj stanowiska, pod kątem dopasowania odpowiedniego doboru roślin. 

Warto zorientować się także czy pod powierzchnią gruntu nie przebiegają ważne przyłącza, które mogą nam zakłócić przebieg prac ziemnych. Jeśli jednak ich nie ma na istniejącym terenie, warto pomyśleć o instalacji elektrycznej i zwykłym gniazdku. Przed posadzeniem roślinności warto rozważyć kwestie automatycznego nawodnienia, które zadba o nasze rośliny, zaoszczędzi przy okazji wodę i nasz cenny czas. 

Dowiedz się więcej

Idealne rośliny do naszego ogrodu – najłatwiejsze, mało wymagające i odporne!
Jakich błędów unikać podczas urządzania ogrodu? Podpowiadamy!
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program!

5. Wybranie roślin oraz niezbędnego wyposażenia i dodatków

Czas na najprzyjemniejszy moment podczas realizowania projektu. Mowa o wybraniu głównych elementów, które wypełnią cały ogród i stworzą jego niepowtarzalny klimat. Warto zacząć od ogółu, którą będzie stanowić roślinność. 

Planując nasadzenia pamiętajmy, aby spełniały one nasze wytyczne, a przy tym dobrze się komponowały z istniejącą bryłą budynku i jego elewacją. Gatunki roślin wybierajmy spośród trzech głównych grup tj. drzewa i krzewy, które stworzą szkielet ogrodu oraz byliny, które uzupełnią estetycznie poszczególne strefy. Przemyślany dobór gatunkowy zapewni nam sezonową ciągłość i atrakcyjność przez większą część roku. Oprócz aspektów wymienionych wcześniej, warto zadać sobie pytanie – jak bardzo wymagające rośliny chcemy mieć w ogrodzie i ile czasu, jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnacje poszczególnych gatunków czy też całego ogrodu. 

Jednym z ostatnich kroków w planowaniu ogrodu jest także dobór mebli i dodatków. Przy doborze mebli, pamiętaj aby wszystkie elementy wyposażenia pasowały do zaplanowanego stylu ogrodu, a także były wygodne, praktyczne i spełniały wymagania użytkowników ogrodu. Kwestia dodatków to natomiast sprawa indywidualna i zależna od potrzeb. Jednak niezawodnymi elementami tutaj będą tekstylia i oświetlenie, które sprawią że dane wnętrze ogrodowe będzie bardziej przytulne czy nastrojowe.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez inż. arch. kraj. Anna Kuchta (@ann_projektuje)


6. Przygotowanie terenu i realizacja 

Po ewentualnym rozprowadzeniu okablowania możemy przejść do przygotowania terenu, a następnie samej realizacji projektu. Czas na wyznaczenie stref, w tym linii rabat i wprowadzenie trwałych elementów tj. nawierzchnia, schody czy murki oporowe, a także większe konstrukcje małej architektury. Po przeprowadzeniu większych prac, na samych początku, możemy przystąpić do uzupełnienia rabat odpowiednim podłożem i posadzeniem roślin.

Sadzenie roślin przeprowadza się na samym końcu, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia świeżo posadzonej roślinności. Wypełnione rabaty, uzupełni założenie trawnika, które w zależności od potrzeb możemy uzyskać poprzez wysianie nasion lub znacznie szybszy proces zakładania trawnika z rolki. Trawa rolowana to rozwiązanie dla niecierpliwych, tych którzy oczekują natychmiastowego efektu.

Zdjęcie tytułowe: Tomasz Zajda / Adobe Stock

Autor
Aranżacja ogrodu od zera | Od czego zacząć i jak pięknie wykończyć?
Aranżacja ogrodu od zera | Od czego zacząć i jak pięknie wykończyć?
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl