Logo
Logo

Ogród bezobsługowy – jak go zaprojektować i co w nim posadzić?

Pojęcie „bezobsługowy” w świecie ogrodów tak naprawdę nie istnieje. Każdy dobrze zaprojektowany ogród, uwzględniający wszelkie wymagania środowiska, jak i inwestora wymaga minimalnego nakładu pracy. Zatem co zrobić, aby ogród był wizytówką domu a nie zwykłym pożeraczem czasu?

Spis treści
Jakie rośliny najlepiej nadają się do ogrodu bezobsługowego? Jak zaplanować trawnik? Dlaczego warto mieć system automatycznego podlewania ogrodu? Co zrobić, by nie trzeba było walczyć z chwastami? Jakie wybrać nawierzchnie, małą architekturę i meble?

Ogród bezobsługowy – czy jest to możliwe?

Ogród to bez wątpienia przedłużenie naszego salonu oraz miejsce, gdzie w otoczeniu ciszy i spokoju możemy się zrelaksować lub aktywnie spędzić czas. Każdy pragnie go mieć, jednak po chwili namysłu przychodzi przerażenie na temat ilości obowiązków i czasu, jaki musimy mu poświęcić. Takie myślenie, często niestety kończy się całkowitą rezygnacją z ogrodu lub podstawową aranżacją ogrodu, poprzez jedynie posadzenie wokół posesji krzewów, które mają na celu osłonić nas od innych. Pozostała garstka, która zdecyduje się na zatrudnienie profesjonalnego architekta krajobrazu wymaga ogrodu bezobsługowego. Podczas większości rozmów projektantów z potencjalnymi klientami słyszymy – poproszę projekt ogrodu, w którym nic nie trzeba będzie robić 🙂

Co zatem uwzględnić, przy projektowaniu aby nasz ogród nie wymagał tylko ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych, a w dalszym ciągu zachwycał swoim wyglądem? Uwzględnij kilka niezbędnych wskazówek, które zaoszczędzą cenny czas – efekt murowany! 

Wybierz odpowiednie gatunki roślin

Dobrą bazę będą stanowić drzewa i krzewy iglaste, które są zimozielone – dzięki temu unikniemy dodatkowego grabienia liści. Ciekawy pokrój czy barwa igieł sprawi, że każdy znajdzie gatunek dla siebie, który niezależnie pory roku będzie zdobił ogród. Jeśli jednak pragniemy na swojej posesji mieć rośliny liściaste, wybierzmy taki gatunek drzewa, żeby jego korona nie wymagała dodatkowego cięcia, podobnie postępujemy z krzewami.

W przypadku nasadzeń bylinowych wybierajmy gatunki, które nawet po przekwitnięciu mogą zdobić przestrzeń swoimi zasuszonymi kwiatostanami. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku również trawy ozdobne

Przykłady zastosowania roślin zimozielonych na rabatach ozdobnych ▼

Minimalizuj powierzchnię trawnika 

Decydując się na założenie trawnika w ogrodzie, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie on wymagać regularnej pielęgnacji. Jednak, ze względu na zapracowany tryb życia nie mamy, wystarczająco czasu, aby zadbać o zielony dywan. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup robota koszącego, który precyzyjnie zadba o długość naszej murawy, a także oszczędzi mnóstwo czasu. Wystarczy odpowiednio go zaprogramować i po problemie. 

Warto wspomnieć, że wolna powierzchnia, nie zawsze musi być zagospodarowana pod trawnik. Oprócz murawy, pomyślmy nad ciekawą aranżacją z kamienia, żwiru czy drewna. Takie rozwiązanie nie tylko minimalizuje powierzchnię trawnika, ale także urozmaici cały projekt ogrodu.  

Przykłady nawierzchni, z wykorzystaniem kilku materiałów, w tym murawy ▼

Zainstaluj automatyczne nawodnienie ogrodu

Odpowiednie nawadnianie roślin, jest niezbędnym elementem dla ich prawidłowego rozwoju i utrzymania ich w dobrej kondycji. Przy wysokich temperaturach czy okresie suszy podczas wegetacji rośliny potrzebują więcej niż jednorazowego podlewania w ciągu dnia. Rozwiązaniem, kiedy często nie mamy na to wystarczająco czasu lub ochoty jest zamontowanie automatycznego systemy nawodnienia.

System ten pozwoli szczegółowo zaplanować tą czynność, a dzięki wbudowanym specjalnym czujnikom opadów deszczu, zadba o dostosowanie ilości wody do aktualnych warunków pogodowych. Co najważniejsze montaż zautomatyzowanego nawadniania to niewątpliwa oszczędność czasu, energii, a przede wszystkim wody – szacuje się, że system ten pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. 

Uniknij uciążliwego pielenia chwastów

Przy zakładaniu ozdobnych nasadzeń, już od samego początku pamiętaj o tym, żeby zadbać o właściwe ściółkowanie. Czynność ta nie tylko uchroni nas przed nadmiernym przerastaniem chwastów, ale także sprawi, że nasze rabaty będą uporządkowane, estetycznie wykończone, a przy tym mniej narażone na parowanie wody czy degradację w wyniku działania słońca i wiatru.

Sposobów na ściółkowanie jest wiele, zatem czym wykańczać rabaty? Z ściółki organicznej dobrze sprawdzi się kora drzew iglastych czy wióry, zrębki i trociny drewniane, a także skoszona trawa, słoma czy kompost. Dobrze sprawdzi się również kruszywo w postaci grysu, żwiru, kamieni, łupku a nawet tłuczonego szkła. Sprawdzonym od lat sposobem przeciw przerastaniu chwastom jest agrowłóknina – jednak coraz częściej odchodzi się już od tego sposobu, ze względu na zaburzenie warunków powietrznych w glebie, które w następnie prowadzą do pleśnienia i rozwoju chorób grzybowych na korzeniach roślin. 

Innym zaś rozwiązaniem, w zależności od miejsca może być wprowadzenie zimozielonych roślin zadarniających, które po kilku sezonach utworzą efekt zwartej darni. Dobrze w takim przypadku sprawdzi się barwinek, bluszcz czy runianka.

Stosuj trwałe materiały, nie wymagające częstej konserwacji 

Zadbaj o materiały, które nie wymagają pielęgnacji. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów, które sprostają wymaganiom bezobsługowego ogrodu, dlatego już przy planowaniu ogrodu, warto przemyśleć z czego tak naprawdę mają być wykonane konkretne elementy w naszym ogrodzie. Im wcześniej tym lepiej. 

W przypadku tarasu, aby uniknąć częstych obowiązków związanych z jego utrzymaniem, warto zdecydować się na zakup desek kompozytowych, które wizualnie przypominają drewno, ale są pozbawione większości jego wad. To trwały i praktyczny materiał, który powstaje z połączenia mączki drzewnej, tworzyw syntetycznych i dodatków uszlachetniających. Dzięki temu deski nie pęcznieją, nie rozwarstwiają się, a co najważniejsze są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, bakterii, grzybów i owadów. Z biegiem czasu wystarczy odnowić ich wierzchnią warstwę za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego, aby usunąć niechciane rysy czy uszkodzenia. Natomiast w przypadku pozostałych nawierzchni, świetnie sprawdzą się trwałe materiały z kamienia (tj. bazalt granit, kwarcyt, łupek) czy betonowe, które są trwałe i dobrze komponują się z innymi materiałami. 

Wyposażając ogród w różnego rodzaju tekstylia, warto pomyśleć o odpowiednim materiale obiciowym, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Tkaniny zewnętrzne są w pełni wodoszczelne, a także odporne na silne słońce i promieniowanie UV. Dzięki najwyższej jakości, już nie musimy się martwić, że poduszki z mebli ogrodowych nam zmokną. 

W sytuacji, kiedy naprawdę nie masz czasu, by zadbać o swój ogród, pomyśl o wynajęciu profesjonalnej firmy, która zaoferuje szeroki wybór zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdjęcie tytułowe: Tina7si / Adobe Stock

Autor
Ogród bezobsługowy – jak go zaprojektować i co w nim posadzić?
Ogród bezobsługowy – jak go zaprojektować i co w nim posadzić?
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl