Logo
Logo

Jak podlewać rośliny w okresie upałów?

Wydawać się może, że podlewanie roślin to najprostszy zabieg pielęgnacyjny. W rzeczywistości okazuje się, że nie do końca jest to zgodne z prawdą. Nawet tutaj można popełnić rażące błędy. Niektóre powodują zamieranie roślin lub stres fizjologiczny, inne wiążą się z niepotrzebną stratą wody. Jak więc prawidłowo nawadniać zieleń w czasie upałów (i nie tylko)?

Rośliny w czasie upałów wymagają szczególnej uwagi – niedobór wody szybko poskutkuje stratami. W przypadku roślin uprawianych w pojemnikach już kilkudniowe przesuszenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, rośliny uprawiane w gruncie wytrzymają nieco dłużej. Wciąż jednak nie powinno się narażać ich na stres fizjologiczny.

Kiedy podlewać rośliny?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy nawadnianiu jest wybór nieodpowiedniej pory dnia. Wiele osób podlewa rośliny w najkorzystniejszej dla siebie chwili, np. po południu po pracy. Jeszcze gorzej jeśli jest to południe.

 • Rośliny mogą negatywnie reagować na dużą różnicę temperatur pomiędzy otrzymywaną wodą (np. z kranu lub studni), a temperaturą otoczenia (powietrza gleby).
 • W przypadku moczenia nadziemnych części dochodzi kolejne ryzyko – poparzenia. Krople wody utrzymujące się na liściach działają jak soczewki. Skupiają światło, przez co dochodzi do pojawiania się plam oparzeniowych.
 • Dodatkowy aspekt – ekologiczny – to strata wody. Woda szybko nadmiernie szybko wyparowuje. Rośliny nie pobierają jej tyle, ile potrzebują. Zabieg jest więc skuteczny tylko połowicznie. W tym układzie każdy traci.

Optymalnie rośliny podlewa się o poranku. Wtedy woda wolniej wyparowuje, rośliny mogą ją pobrać w większej ilości, a jednocześnie nie zalega w podłożu tak długo (latem szybko robi się ciepło), by wpływać na powstawanie infekcji. Nie każdy lubi poranki, dlatego opcjonalnie zabieg można wykonywać wieczorem. Trzeba pamiętać, że wtedy woda dłużej utrzymuje się w glebie. To dobre rozwiązanie w przypadku roślin wilgociolubnych.

Jak często podlewać rośliny?

Błędy właścicieli ogrodów często związane są z niewłaściwą częstotliwością podlewania. Rośliny uprawiane w gruncie wolą nieco rzadsze, ale obfite podlewanie. To jednocześnie pomaga im wytworzyć wydajniejszy, głębszy system korzeniowy.

 • Rośliny w gruncie należy podlewać obficie. W szczególności dotyczy to drzew i krzewów, które mają głęboki system korzeniowy. Rośliny jednoroczne, byliny czy warzywa podlewa się średnio co 2-3 dni, krzewy i drzewa rzadziej. Zabieg częściej wykonuje się na podłożach lekkich, piaszczystych, gdyż woda szybko wsiąka do głębszych warstw, niedostępnych dla korzeni.
 • Odwrotna zasada obowiązuje u roślin doniczkowych, np. ustawionych na tarasie lub przy drzwiach wejściowych do domu. Nadmiar wody szkodzi (trzeba wylewać ją z podstawek lub osłonek). W czasie upałów zieleń podlewa się bardzo często, nawet codziennie. W szczególności dotyczy to roślin uprawianych w małych donicach, u których bryła korzeniowa bardzo szybko wysycha.

Jak i czym podlewać rośliny?

Sposób podlewania wpływa na kondycję roślin, ale także oszczędzanie wody.

 • Ważna u roślin jest technika podlewania, m.in. unikanie częstego moczenia nadziemnych części.
 • Najefektywniejsza jest instalacja automatycznych systemów nawadniania. Na trawniku warto zainstalować zraszacze, w warzywniaku i pod żywopłotem system nawadniania kropelkowego. Producenci podają różne liczby dotyczące procentów oszczędzonej wody. Faktem jest, że w skali roku różnica w rachunkach jest odczuwalna.
 • Do podlewania ogrodu często używa się zraszacza z końcówką. Warto nastawić go na możliwie najbardziej rozproszony tryb. Wtedy nie uszkodzi się wrażliwych organów roślin, np. kwiatów.
 • W przypadku uprawy pod uprawami, np. w szklarni lub tunelu, nigdy nie wolno używać zimnej wody. Najlepiej pojemniki z wodą trzymać wewnątrz, aby woda uzyskała temperaturę otoczenia. Stres fizjologiczny wynikający z podlewania zimną wodą może objawić się m.in. gubieniem i żółknięciem liści (np. u ogórka).

 • Optymalna jest woda ze studni, poza tym warto zbierać wodę z deszczówki. Woda wodociągowa jest zimna, zawiera chlor, a często jest zbyt twarda. Niestety nie zawsze jest możliwość uniezależnienia się od niej. Rośliny w pojemnikach warto podlewać wodą przegotowaną (najlepsza) lub przynajmniej odstaną.
 • Do pielęgnacji roślin kwasolubnych warto używać zakwaszonej wody. Można dodać do niej trochę torfu lub soku z cytryny (np. kilka kropel na 1l). Rośliny wrzosowate słabo pobierają wodę (mają mało włośników na korzeniach). Aby uskutecznić proces, warto zaaplikować im szczepionkę mikoryzową.

Właściwe podlewanie sprawia, że rośliny skuteczniej pobierają wodę i tym samym mają lepszą kondycję. W ten sposób jednocześnie ogranicza się straty wody, o której coraz częściej mówi się, że jest „na wagę złota”.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Almani Ghizq/Unsplash

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu