Czym najlepiej ściółkować glebę i rośliny w ogrodzie?
Ściółkowanie gleby wokół roślin jest bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, a przynosi wiele korzyści. Pozwala ograniczyć rozwój chwastów, zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża, wzbogaca glebę w dodatkowe substancje odżywcze (ściółki naturalne) oraz chroni korzenie roślin przed wahaniami temperatury.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który materiał jest najlepszy do ściółkowania. Można wykorzystać specjalne materiały syntetyczne lub produkty organiczne, które mają inne zalety i wady. Zawsze sprawdzajmy zalecenia dotyczące wybranych roślin i dobierajmy do nich odpowiednie opcje.
Materiały organiczne do ściółkowania
Do materiałów organicznych zaliczyć możemy np. kompost, trociny, zmieloną korę, ściętą trawę, chipsy kokosowe, naturalne maty (np. z sizalu lub kokosa, słoma), a nawet pokrzywę. Doskonale sprawdzają się jako ściółka i dodatkowo, gdy się rozłożą – wzbogacają podłoże w cenne substancje odżywcze, ale nie wszystkie nadają się dla każdej rośliny.
Kora sosnowa
Kora sosnowa jest najpopularniejszym wyborem w ogrodach przydomowych dla roślin ozdobnych. Obniża odczyn pH podłoża, dlatego sprawdza się w uprawie roślin iglastych oraz kwasolubnych (np. wrzosowatych), nie jest jednak odpowiednia dla gatunków preferujących zasadowy odczyn gleby.
Słoma
Słoma to materiał wolno rozkładający się i chętnie wybierany do upraw w warzywniku, szczególnie jako ściółka dla truskawek. Nie tylko ogrzewa glebę i ochroni ją przed chwastami, ale też zabezpiecza owoce przed zabrudzeniem i chorobami grzybowymi.
Ścięta trawa
Ściółkowanie ściętą trawą to popularne rozwiązanie. To materiał sprawdzający się w większości upraw, o ile jej warstwa nie jest zbyt gruba, bo w przeciwnym razie szybko zgnije. Do celów dekoracyjnych warto natomiast wybrać chipsy kokosowe oraz naturalnie barwione zrębki drewniane, które na rabacie będą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie.
Kompost i obornik
Ściółkowanie kompostem i obornikiem ma inny cel niż pozostałe wymieniane w tym artykule metody, ponieważ głównym zadaniem tej ściółki jest organiczne nawożenie naszych roślin. Wszystkiego o tym dowiesz się z tych artykułów: Ściółka z kompostu: gdzie zastosować w ogrodzie? oraz Ściółkowanie obornikiem: jak i dlaczego warto to zrobić?
Materiały syntetyczne do ściółkowania
Do ściółkowania podłoża możemy też wybrać materiały syntetyczne (np. agrowłókniny, plecione maty foliowe czy folie ściółkujące), które są praktyczne i wygodne. Ze względu na ich właściwości, najczęściej wykorzystuje się je w uprawie warzyw i owoców, ale mogą być też stosowane na rabatach ozdobnych. Ściółka syntetyczna nie rozkłada się, a więc nie wymaga częstej wymiany. Poza tym dobrze zabezpiecza podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, a jeśli jest w ciemnym kolorze, przyspiesza też ogrzewanie gleby, co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym.
Włókniny ogrodowe
Włókniny wykorzystywane do ściółkowania nazywane są agrowłókninami. Pod rośliny ozdobne zwykle wybiera się te koloru czarnego. Bardzo często łączy się je z korą lub żwirem, które wysypuje się na wierzch, by całość estetycznie się prezentowała. Agrowłókniny mają również za zadanie zabezpieczyć korę przed zbyt szybką biodegradacją.
Folie ściółkujące
Maty z folii przez wielu są wybierane na grządki warzywne i owocowe. Amatorsko są używane najczęściej do ściółkowania truskawek oraz ciepłolubnych ogórków, fasolki szparagowej i pomidorów.
Cienkie włókniny
Cieknie włókniny rozłożone na zagonach warzywnych wczesną wiosną, mają za zadanie chronić siewki przed przymrozkami, a niektóre rośliny także przed szkodnikami (np. marchew przed połyśnicą, rzodkiewkę przed śmietką), których masowy wylot przypada na miesiące wiosenne.
Zdjęcia tytułowe: jpjariz, Lula4ever, Natalia Garidueva / AdobeStock; mary_smn / Depositphotos; Mark Herreid / Fotolia