Logo
Logo

Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?

Ściółkowanie gleby wokół roślin jest bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, a przynosi wiele korzyści. Pozwala ograniczyć rozwój chwastów, zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża, wzbogaca glebę w dodatkowe substancje odżywcze (ściółki naturalne) oraz chroni korzenie roślin przed wahaniami temperatury.

Streszczenie artykułu
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie to proces, który przynosi wiele korzyści. Ściółka, czyli warstwa organicznego lub nieorganicznego materiału na powierzchni gleby, pomaga utrzymać wilgotność, zabezpiecza przed erozją i zimnem, a także zasila glebę składnikami odżywczymi. Można ją stosować w trakcie całego roku, ale najważniejsze jest ściółkowanie wiosenne i jesiennie. Materiały do ściółkowania to m.in. kora drzewna, gałęzie, liście, słoma, trociny czy kompost. Wybór zależy od celu - do ochrony przed chłodem i utrzymania wilgotności najlepsza jest kora drzewna, natomiast do poprawy struktury gleby - kompost lub obornik. Ściółkowanie jest szczególnie polecane dla roślin wymagających, takich jak różaneczniki, hortensje czy rododendrony. Jednak nie wszystkie rośliny lubią ściółkę - np. lawenda, tymianek czy rozmaryn wolą glebę suchą. Warto pamiętać, że ściółka nie zastępuje nawożenia, ale jest jego uzupełnieniem. W przypadku ściółki organicznej, po jej rozłożeniu powinno się zastosować dodatkowe nawożenie azotem.
Spis treści
Materiały organiczne do ściółkowania Materiały syntetyczne do ściółkowania

Czym najlepiej ściółkować glebę i rośliny w ogrodzie?

Do ściółkowania możemy wykorzystać materiały syntetyczne lub organiczne, ale zawsze musimy dobrać je do rodzaju uprawy.

Ściółkowanie gleby wokół roślin pozwala ograniczyć rozwój chwastów, zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża, wzbogaca glebę w substancje odżywcze.

Materiały organiczne do ściółkowania

Do materiałów organicznych zaliczyć możemy np. kompost, trociny, zmieloną korę, ściętą trawę, chipsy kokosowe, naturalne maty (np. z sizalu lub kokosa, słoma), a nawet pokrzywę. Doskonale sprawdzają się jako ściółka i dodatkowo, gdy się rozłożą – wzbogacają podłoże w cenne substancje odżywcze, ale nie wszystkie nadają się dla każdej rośliny.

  • Kwaśna kora sosnowa – obniża odczyn pH podłoża, dlatego sprawdza się w uprawie roślin iglastych oraz kwasolubnych (np. wrzosowatych), nie jest jednak odpowiednia dla gatunków preferujących zasadowy odczyn gleby.

kora sosnowa ściółka fot. Monsterkoi - Pixabay
Fot. Monsterkoi/Pixabay

Kora sosnowa to najczęściej spotykana w ogrodach forma ściółki, która pomaga w zatrzymywaniu wody w glebie, ogranicza rozwój chwastów, a zimą pełni rolę ochrony przed mrozem.

  • Ścięta pokrzywa (bez nasion) – to wspaniałe źródło potasu i innych związków mineralnych, ale na rabacie ozdobnej nie będzie prezentować się zbyt dobrze, dlatego lepiej przeznaczyć ją dla roślin warzywnych lub sadowniczych.
  • Ścięta trawa – to materiał sprawdzający się w większości upraw, o ile jej warstwa nie jest zbyt gruba, bo w przeciwnym razie szybko zgnije. Do celów dekoracyjnych warto natomiast wybrać chipsy kokosowe oraz naturalnie barwione zrębki drewniane, które na rabacie będą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie.

  • Słoma (wolno rozkładająca się) – to z kolei doskonały materiał ściółkujący dla truskawek. Nie tylko ogrzewa glebę i ochroni ją przed chwastami, ale też zabezpiecza owoce przed zabrudzeniem i chorobami grzybowymi.

 

Materiały syntetyczne do ściółkowania

Do ściółkowania podłoża możemy też wybrać materiały syntetyczne (np. agrowłókniny, plecione maty foliowe czy folie ściółkujące), które są praktyczne i wygodne. Ze względu na ich właściwości, najczęściej wykorzystuje się je w uprawie warzyw i owoców, ale mogą być też stosowane na rabatach ozdobnych. Ściółka syntetyczna nie rozkłada się, a więc nie wymaga częstej wymiany. Poza tym dobrze zabezpiecza podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, a jeśli jest w ciemnym kolorze, przyspiesza też ogrzewanie gleby, co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym.

  • Cienka włóknina – rozłożona na zagonach warzywnych wczesną wiosną, chroni siewki przed przymrozkami, a niektóre rośliny także przed szkodnikami (np. marchew przed połyśnicą, rzodkiewkę przed śmietką), których masowy wylot przypada na miesiące wiosenne.

ściółka syntetyczna fot. jannol - Fotolia
Fot. jannol/Fotolia

Cienka włóknina pod którą widać drobne korzenie roślin.

  • Ciemne maty foliowe i włókniny – znakomicie nadają się natomiast do ściółkowania truskawek oraz ciepłolubnych ogórków, fasolki szparagowej i pomidorów.

  • Folie ściółkujące – możemy także wykorzystać do okrycia gleby przed rozłożeniem na rabacie kory lub ozdobnego żwiru. Folia zabezpieczy korę przed zbyt szybką biodegradacją i ochroni podłoże przed wpływem substancji wypłukiwanych z ozdobnego grysu czy żwiru (mogą zmieniać odczyn podłoża).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: mary_smn/Depositphotos, Mark Herreid/Fotolia

Źródło: Bricomarché Po Sąsiedzku

Autor
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl