Logo
Logo

Zapobiegaj chorobom grzybowym roślin!

Choroby grzybowe nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą też stopniowo osłabiać rośliny, ograniczając ich zdolność do utrzymania zdrowych liści, wydawania kwiatów i zawiązywania owoców. Latem i jesienią grzybnia zaczyna dojrzewać i wytwarzać owocniki uwalniające zarodniki. Natychmiast przenoszą się one na kolejne rośliny lub spędzają zimę, ukryte w ziemi, a później wiosną i latem infekują rosnące młode i miękkie części roślin.

Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom roślin!

Spis treści
Co musisz wiedzieć o chorobach grzybowych roślin? Jak zapobiegać infekcjom grzybowym?

Choroby grzybowe roślin
Co warto wiedzieć?

  • Większość chorób grzybowych atakuje jeden lub wąskie grono gatunków roślin. Takie gatunki nazywamy gatunkami żywicielskimi dla konkretnych grzybów.

  • Warto wiedzieć, że niektóre objawy są takie same dla różnych chorób. Na przykład mączny nalot na liściach nie musi od razu oznaczać, że roślinę zaatakował mączniak prawdziwy (choć rzeczywiście ilość gatunków, które atakuje ten grzyb jest spora). Biały nalot jest objawem wielu różnych gatunków grzybów patogenicznych. Z tego powodu, gdy oceniamy, co mogło zaatakować nasze rośliny, zawsze należy wiedzieć, dla jakich grzybów są gatunkami żywicielskimi.

  • Wyjątków od reguły jest niewiele – wśród nich, główny to szara pleśń (Botrytis cinerea), która atakuje ogromną ilość roślin – może porażać najróżniejsze kwiaty, owoce, młode liście, rośliny domowe itd.

Większość grzybów infekuje wybrane gatunki roślin, więc będziesz w stanie rozpoznać grzyba, jeśli znasz jego żywiciela.

Zapobiegaj chorobom
Jak ograniczać pojawianie się grzybów?

Kluczem do utrzymania kontroli nad chorobami grzybowymi jest ogrodnicza higiena.

  • Zbierz opadłe liście i spal je lub wyrzuć do śmietnika, ponieważ grzybnia i zarodniki grzybów mogą w nich przezimować i w kolejnym roku ponownie zarazić rośliny.

  • Usuń osłabione chorobą rośliny – spal je lub wyrzuć do śmieci. Nie wymieniaj ich na nowe okazy tego samego gatunku, ponieważ one także mogą zostać zakażone.

  • Wytnij pędy, na których zauważysz oznaki czarnej plamistości, rdzy lub mączniaka. Te choroby grzybowe mogą przenosić się ze starych pędów na pąki, z których rozwiną się nowe, przyszłoroczne pędy.

  • Ściółkuj ziemię warstwą dobrze rozłożonego kompostu (5 cm) lub kamyków (2–3 cm). Zakryjesz i uwięzisz w ten sposób zarodniki grzybów, powstrzymując je przed przenoszeniem się w czasie deszczu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: HeungSoonm/Pixabay

Autor
Zapobiegaj chorobom grzybowym roślin!
Zapobiegaj chorobom grzybowym roślin!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość NiktWazny

13-08-2019 16:34

super

Gość AdrianP

13-08-2019 16:33

moj klon ma mączniaka. :(

Gość Anulka123

13-08-2019 16:32

Super artykuł!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl