Logo
Logo

ABC pielęgnacja trawnika | Co robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni?

Dowiedz się, jak pielęgnować trawnik. Opisujemy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które musisz przeprowadzić – tj. nawożenie, podlewanie, koszenie, wapnowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, dosiewanie i zwalczanie chwastów. Przeczytaj nasz poradnik pielęgnacji trawnika.

Spis treści
Jak pielęgnować trawnik przez cały sezon? Jakie zabiegi wykonywac w różnych miesiącach? Nawożenie Podlewanie Koszenie Wapnowanie Wałowanie Wertykulacja Aeracja Piaskowanie Dosiewanie nasion, uzupełnianie ubytków Zwalczanie chwastów

Jak pielęgnować trawnik przez cały sezon?

Trawnik może być prawdziwym zielonym dywanem i piękną ozdobą ogrodu tylko wtedy gdy jest regularnie i troskliwie pielęgnowany. Jeśli nie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na jego pielęgnację to najlepiej w ogóle zrezygnujmy z zakładania trawnika i wyłóżmy całą posesję kostką brukową – wtedy piękny trawnik będziemy mogli oglądać u sąsiada.

Trawnik bez naszej pomocy szybko zamieni się w chwastowisko! Trawy w krótkim czasie zostaną całkowicie zdominowane przez szybkorosnące chwasty. Aby utrzymać nasz trawnik w dobrej kondycji wystarczy przeczytać nasz poradnik brać się do roboty! Murawa wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które szczegółowo opisujemy podając także miesiące w których te czynności należy wykonać.

Kalendarz pielęgnacji trawnika

Zabieg i miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Nawożenie                        
Podlewanie                        
Koszenie                        
Wapnowanie                        
Wałowanie                        
Wertykulacja                        
Aeracja                        
Piaskowane                        
Dosiewanie                        
Zwalczanie chwastów                        

Nawożenie

Trawnik wymaga regularnego nawożenia – jest ono niezbędne aby murawa była soczyście zielona i prawidłowo rosła. W sezonie trawnik nawozimy 3-4 krotnie. Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne nawozy do trawników.

Kolejne nawożenia trawnika najlepiej wykonywać w maju i w czerwcu (najpóźniej do połowy lipca) – do tego celu najlepiej zastosować uniwersalne nawozy do trawników. W połowie sierpnia ostatni raz nawozimy trawnik stosując tzw. nawozy jesienne.

Podlewanie

Podlewanie trawnika to jeden z najprostszych i zarazem najczęściej niewłaściwie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewając trawę należy kierować się jedną główną zasadą – lepiej podlewać rzadziej, a więcej niż często, a mało – t.j. trawnik podlewamy co 2-3 dni ale intensywnie (8–12 litrów wody na 1 m2), a nie codziennie lekko zwilżając powierzchnię ziemi. Dzięki intensywnemu podlewaniu woda przenika do głębszych warstw gleby, a trawa przyzwyczajona do rzadszego podlewania rozbudowuje swój system korzeniowy.

Jeśli podlewamy często, a bardzo mało, to wilgoć gromadzi się jedynie w wierzchniej warstwie (trawy nie rozbudowują systemu korzeniowego). Taki trawnik jest znacznie bardziej wrażliwy na upały i suszę. Trawnik podlewamy wczesnym rankiem, aby woda mogła swobodnie przenikać do głębszych warstw ziemi.

Pielęgnacja trawnika Fot. Gardena
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Koszenie

W ciągu sezonu trawnik kosimy regularnie co 7-10 dni. Pierwsze wiosenne koszenie trawnika przeprowadzamy zwykle na przełomie marca i kwietnia, jednak termin ten uzależniony jest od wiosennej pogody! Powinniśmy obserwować trawę i gdy źdźbła osiągną 8 cm przeprowadzić koszenie. W sezonie utrzymujemy trawnik na wysokości około 4 cm. Ostatnie jesienne koszenie trawnika wykonujemy zwykle w połowie października. Czasem zabieg ten można wykonać trochę później jeśli ciepła pogoda sprzyja wzrostowi trawy. Trawę kosimy na wysokość około 4 cm, wyższa będzie się załamywać i może gnić pod śniegiem.

Kosiarka jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym, jeśli mamy nawet niewielki przydomowy trawnik. Zależnie od jego wielkości, kształtu i sposobu użytkowania, powinniśmy dobrać optymalny rodzaj urządzenia, które zapewni wygodne i szybkie przycinanie trawy. Wybór jest ogromny – zaczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym, po samobieżne maszyny o dużej wydajności koszenia. Przy pielęgnacji trawników przydadzą się również niewielkie podkaszarki, umożliwiające koszenie w trudno dostępnych miejscach.

Pielęgnacja trawnika przez cały rok
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Wapnowanie

Raz na 2-3 lata warto sprawdzić pH podłoża. Można to zrobić przy pomocy specjalnego urządzenia – pH metru lub oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie przy pH 6,0-6,5. Jeśli pH gleby jest niższe (zbyt kwaśne) odkwaszamy glebę granulowanym wapnem do odkwaszania trawników, natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 (zbyt zasadowych) stosujemy nawozy zakwaszające, np. siarczan amonu. Do odkwaszania trawnika można także stosować dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy) jednak ze względu na formę pylista jest on trudny w stosowaniu. Zabieg najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną (koniec lutego, marzec) lub jesienią (październik, listopad), ze względu na fakt, że proces przyswajania wapnia przez glebę jest procesem powolnym, wymagającym wysokiej wilgotności podłoża

Wałowanie

Wałowanie trawnika ma na celu wyrównanie powierzchni, dociśnięcie korzeni murawy do gleby i pobudzenie traw do wzrostu. Zabieg wykonujemy walcem ogrodowym (ciężar do 75 kg). Wałowanie przeprowadzamy wczesną wiosną oraz 2-3 dni przed i po pierwszym koszeniu.

Wertykulacja

Wertykulację wykonuje się poprzez „wyczesywanie trawnika” oraz „nacinanie” – pionowe cięcie darni na głębokość około 5-7 cm. Celem zabiegu jest usunięcie obumarłych części roślin i nadmiaru filcu który utrudnia dostęp do wody, powietrza i nawozów oraz przewietrzenie strefy krzewienia. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuniemy chwasty i mech. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana co raz w roku – najlepiej wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu trawy. Wertykulację przeprowadza się specjalnym urządzeniem – wertykulatorem lub podobnym do grabi – skaryfikatorem.

Aeracja

Tuż po wertykulacji wykonujemy aerację – czyli napowietrzanie trawnika i rozluźnienie gleby (poprawienie jej struktury). Termin aeracja pochodzi o angielskiego słowa aero – powietrze. Zabieg ten pobudza trawę do wzrostu gdyż w napowietrzonej glebie znacznie lepiej rozwijają się jej korzenie. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość około 10 cm. Można to zrobić przy pomocy wideł lub specjalnego urządzenia – aeratora. Po aeracji warto wykonać piaskowanie (patrz niżej).

Piaskowanie

Piaskowanie powinno być wykonywane po wertykulacji i aeracji trawnika (patrz wyżej). Zabieg ten polega na rozrzucaniu piasku na murawę trawnika. Piaskowanie trawnika przyczynia się do powstawania nowych korzeni, rozłogów i pędów trawy. Piasek poprawia także przepuszczalność gleby i poprawia jej strukturę. Dzięki piaskowaniu trawnik staje się bardziej elastyczny. Piasek uzupełnia również nierówności w murawie.

Trawnik po wertykulacji
Fot. Svajcr/Wikimedia Commons

Trawnik po wertykulacji, aeracji i piaskowaniu.

Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

Dosiewanie nasion, uzupełnianie ubytków

Jeśli na naszym trawniku powstaną gołe (łyse) płaty gdzie nie rośnie trawa będziemy musieli dosiać nasiona. Pamiętajmy aby przed wysiewem nasion dobrze przekopać i rozgrabić glebę. Najlepiej kupić tą samą mieszankę traw, z której był zakładany trawnik. Nie zawsze jednak jest to możliwe gdyż szybko zapominamy jej nazwę. Możemy kupić tzn. mieszanki regeneracyjne (renowacyjne) jednak trawa, która wykiełkuje może się różnić od naszego trawnika kolorem i tempem wzrostu. Często w takim wypadku w miejscu łysych plam mamy ciemnozielone kępy. Dzieje się tak gdyż mieszanki renowacyjne złożone są głównie z rajgrasu angielskiego (życicy trwałej) – gatunku trawy, charakteryzującej się szybkim wzrostem.

Zwalczanie chwastów

Chwasty są prawdziwym utrapieniem na trawniku i niestety wiele z nich bardzo trudno jest zwalczyć. Batalię z chwastami będziemy prowadzić tak długo, jak długo będziemy mieli trawnik! Wiele chwastów niszczymy podczas regularnego koszenia jednak niektóre z nich (zwłaszcza chwasty tworzące niską rozetę liści są bardzo trudne do zwalczenia! Chwasty dwuliścienne (np. mniszek, koniczyna, babka, stokrotka, powój, gwiazdnica) możemy usunąć herbicydem do chwastów dwuliściennych – np. Mniszek, Bofix, Chwastox, Starane i inne. Znacznie większy problem będziemy mieli z perzem, chwastnicą i innymi trawami gdyż nie ma skutecznego preparatu do ich zwalczania, bezpiecznego dla trawnika! Chwasty jednoliścienne (trawy) musimy usuwać ręcznie.

Film: Jak ocenić stan i pielęgnować trawnik?

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Stefan Körber / Fotolia

Autor
ABC pielęgnacja trawnika | Co robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni?
ABC pielęgnacja trawnika | Co robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)