Dlaczego trawnik żółknie? 6 najczęstszych powodów i rozwiązania problemów!

Dlaczego trawnik zolknie, fot. Lost_in_the_Midwest - Depositphotos

Trawnik to najważniejsze miejsce każdego ogrodu – jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale i jego wizytówką. Zadbany, zielony i gęsty świetnie wygląda, nadając ogrodowi odpowiedniego charakteru i wyglądu. Niestety istnieje wiele przyczyn, które mogą sprawić, że trawnik zżółknie i będzie wyglądał nieestetycznie – uschnięta trawa, łyse placki i pożółkła darń nie tylko sprawia, że trawnik źle wygląda, ale może być objawem poważnych problemów. Dlaczego trawnik żółknie? Co zrobić, gdy trawnik żółknie? Jakie są najczęstsze powody obumierania trawy?

Posłuchaj
00:00
64

Dlaczego Twoja trawa żółknie?
6 powodów żółknięcia i obumierania trawy

Niewłaściwa pielęgnacja i nawożenie

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to podstawa, aby murawa była gęsta, zielona, mocna i odporna na czynniki zewnętrzne. Należy dbać o prawidłowe podlewanie, odchwaszczanie i usuwanie mchu. Preparaty na mech pomogą go usunąć, dzięki czemu trawa będzie mogła swobodnie wzrastać. Jednak najważniejsze jest prawidłowe nawożenie – ważne, aby stosować nawozy do trawnika, które mają odpowiednio zbilansowany skład, dostarczający roślinom wszystkich niezbędnych minerałów. Nawozy należy stosować zgodnie z opisem producenta, gdyż przenawożenie jest równie niebezpieczne, co brak składników pokarmowych. Zbyt duża ilość nawozu może doprowadzić do spalenia trawy i pojawienia się żółtych plam.

▶ Dowiedz się, jak prawidłowo nawozić trawnik

Nieprawidłowe nawadnianie

Dużym problemem może być właściwe podlewanie trawnika, szczególnie podczas gorącego, suchego lata. W tym czasie warto rzadziej kosić trawę, gdyż wyższa roślinność ułatwia zachowanie wilgotności w glebie. Natomiast nawadnianie najlepiej przenieść na późny wieczór lub bardzo wczesny ranek, póki słońce jeszcze nie grzeje zbyt mocno, a trawa ma szanse wyschnąć. Zdecydowanie najlepszą porą jest początek dnia – trawa, która jest długotrwale wilgotna, jest bardziej narażona na rozwój chorób grzybowych. Dobrym rozwiązaniem są systemy nawadniające z możliwością ustawienia pory i czasu podlewania. Dzięki temu trawnik pozostanie odpowiednio nawodniony nawet podczas nieobecności właścicieli. Brak nawadniania spowoduje usychanie trawy i sprawi, że trawa będzie sucha i nieestetyczna.

▶ Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać trawnik

Zbyt niskie koszenie

Trawa zbyt krótko przycięta jest bardziej narażona na wysychanie, działanie promieni słonecznych i rozwój chorób. Dlatego nie należy jej kosić zbyt krótko, a długość źdźbła dopasować do gatunku zasianej trawy. Wysokość trawnika powinna odpowiadać około 1/3 wysokości źdźbła danego gatunku. Warto też stosować zasadę, że trawy klimatu chłodnego przycina się na długość od 6 do 10 mm, a klimatu ciepłego powinny być wyższe i mieć od 20 do 50 mm, aby zachowały dobrą kondycję i wspaniały wygląd.

▶ Dowiedz się, jak prawidłowo kosić trawnik

Choroby trawnika

Może się zdarzyć, że nawet na najbardziej zadbanym trawniku pojawią się żółte plamy, co zazwyczaj oznacza wystąpienie chorób. Choroby grzybowe występują najczęściej na zaniedbanych, silnie eksploatowanych trawnikach. Mogą świadczyć o niedoborach pierwiastków (głównie fosforu i potasu) lub nadmiernej wilgotności trawnika. Podstawą profilaktyki i leczenia są więc odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, a w szczególności:

  • właściwe nawodnienie;
  • prawidłowo stosowane nawozy do trawników;
  • zapobiegnie powstawaniu filcu i rozrostowi mchu przez wykonywanie werykulacji;
  • prawidłowe koszenie.

▶ Dowiedz się więcej o chorobach trawnika i jak z nimi walczyć

Szkodniki trawnika

Problem z trawnikiem może też wynikać z obecności pędraków w glebie, które żerują na korzeniach, stopniowo wyniszczając trawę. Jeśli trawę można łatwo wyrwać, a korzenie są krótkie i uszkodzone to można mieć pewność, że w glebie zadomowiły się larwy chrząszczy. W takim przypadku należy jak najszybciej zastosować środek na pędraki. Mogą to być zarówno naturalne środki ochrony roślin, które jednocześnie zwalczają szkodniki i wspomagają regenerację roślin, jak i chemiczne preparaty na szkodniki. Przed zastosowaniem preparatu należy wykonać wertykulację trawnika, a po jego użyciu trzeba dokładnie podlać trawę.

▶ Dowiedz się więcej o szkodnikach trawnika i jak z nimi walczyć

Inne powody żółknięcia trawnika

Żółte, wypalone plamy na trawniku mogą również wystąpić na skutek załatwiania się psa na trawnik. Dotyczy to przede wszystkim suczek i sytuacji, w których załatwiają się one stale w to samo miejsce. Taki trawnik należy obficie podlewać i zadbać, aby pies miał możliwość załatwiania swoich potrzeb poza ogrodem. Wystarczy wyprowadzać pupila 3 razy dziennie, zadbać o nawadnianie i nawożenie, a problem powinien zniknąć.

Przyczyną zniszczonego trawnika i pożółkłej trawy może być też jego nadmierna eksploatacja oraz tępe noże kosiarki. Zła kondycja trawy może wynikać również z nieodpowiedniego pH gleby – warto co jakiś czas użyć kwasomierza do gleby i sprawdzić odczyn podłoża. Jeśli pH jest zbyt wysokie (powyżej 7), to trzeba zastosować nawóz zakwaszający.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Lost_in_the_Midwest/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość sss
02-12-2022 12:41
Marek, czepiasz się
Gość Marek Engiel
07-11-2020 10:21
,,nakłuwanie widłami" to wertykulacja ? Bardzo dużo błędów merytorycznych, stylistycznych i ortograficznych.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści