Jak wyglądają pędraki? Gdzie żerują?
Z opisu wnioskuję, że Pani trawnik podgryzają pędraki. Te białe larwy to postaci młodociane chrząszczy – zwykle chrabąszcza majowego i guniaka czerwczyka (są do siebie bardzo podobne, różnią się rozmiarem). Ich cykl życiowy w zależności od gatunku może trwać nawet 4 lata, więc szybko nie opuszczą Pani ogrodu, a z roku na rok będą coraz większe i bardziej głodne!
P-DRAKOL
Jak usunąć pędraki z trawnika? Jaki preparat stosować?
Ich zwalczanie nie jest łatwe! Najlepiej byłoby głęboko przekopać cały trawnik, zostawić ziemię na kilka dni, by pędrakami zajęły się głodne ptaki, a później przekopać ziemię ponownie... i założyć trawnik od nowa. Wiąże się to jednak z ogromem pracy i nakładów finansowych. Zostaje więc nam systematyczne zwalczanie:
Mechaniczne
Podczas kopania, sadzenia roślin i zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku (aeracji i wertykulacji) warto wybierać pędraki i je zabijać. Niestety nawet regularne, ręczne usuwanie szkodników nie przyniesie widocznych efektów.
Naturalne
Można zastosować naturalny preparat zwalczający pędraki i opuchlaki – Larvanem. Zawiera on pasożytnicze nicienie Heterorhabditis bacteriophora, które niszczą larwy szkodników. Preparat trzeba jedynie rozcieńczyć w wodzie, a następnie opryskać dokładnie całą powierzchnię trawnika.
Innym naturalnym środkiem jest P-Drakol, w którego skład wchodzą wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii, zwalcza pędraki, drutowce i nicienie glebowe, występujące w trawniku.
Chemiczne
Tę metodę warto zastosować dopiero wtedy, kiedy dwie poprzednie nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Warto pamiętać, że chemiczne środki ochrony roślin zabijają nie tylko szkodniki, ale także wszystkie inne owady (także te pożyteczne). Środki takie jak: Basudin lub Diazinon należy stosować ściśle z zaleceniami producenta.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: lightsource / Depositphotos