Guniak czerwczyk – jak zwalczać szkodnika?

Guniak czerwczyk Amphimallon assimile - mały chrabąszcz

Guniak czerwczyk to mały kuzyn chrabąszcza majowego. Jak wskazuje jego nazwa – pojawia się w czerwcu. Czasem liczebność guniaków jest tak duża, że mamy do czynienia z "inwazją". Czy te "małe chrabąszcze" są groźne? Dowiedz się, jakie szkody mogą wyrządzić w ogrodzie i jakie są skuteczne sposoby ich zwalczania!

Posłuchaj
00:00
43
Spis treści
Jak wygląda guniak czerwcowy? Czy jest groźny? Czy guniak czerwczyk jest szkodnikiem? Jak się go pozbyć?

Jak wygląda guniak czerwcowy?

Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale) to kuzyn popularnego chrabąszcza majowego. Guniak jest jednak od niego mniejszy (ma 14-18 mm długości) i pojawia się później (zwykle od połowy czerwca).

Od chrabąszcza różni się także czułkami złożonymi z dziewięciu członów, z których tylko trzy tworzą blaszki buławki. Barwa ciała miodowa, żółtobrunatna bądź brunatna. Głowa pokryta owłosieniem i nieregularnym punktowaniem. Przedplecze gęsto owłosione, przy czym krótsze włosy są wełniste i mają srebrzysty kolor. U samca owłosienie przedplecza jest bardziej wełniste i nieco dłuższe niż u samicy. Tarczka wełnisto owłosiona. Na pokrywach występują podłużne żeberka usztywniające i rzadko rozmieszczone, sterczące włosy. Pygidium pokryte bardzo długimi włosami. Golenie przednich nóg u samców z 1-2 zębami u samic z 3 zębami, ułatwiającymi grzebanie w ziemi. (źródło opisu: Wikipedia

Guniak czerwczyk fot. Udo Schmidt
Fot. Udo Shmidt

Inwazja małego chrabąszcza. Czy jest groźny?

Media w całej Polsce od kilku tygodni (lipiec 2021) rozpisują się o inwazji guniaka czerwczyka. Larwy owada żyją w ziemi i są niewidoczne, osiągają 30 mm długości. Od innych gatunków pędraków żukowatych można je odróżnić po układzie włosków na środkowej części, dolnej strony ostatniego segmentu. 

Uskrzydlone owady dorosłe są szczególnie aktywne w powietrzu w godzinach wieczornych. Czasem w czasie "godów" liczba chrząszczy jest tak duża, że mamy do czynienia z gradacją (wzrostem liczebności), która chętnie nazywana jest przez media "inwazją"!

Cykl rozwojowy guniaka trwa 2-3 lata, więc owady dorosłe, które obserwujemy w tym roku złożą niebawem jaja. Larwy, które się z nich wylęgną będą potrzebowały kilkudziesięciu miesięcy w ziemi, by urosnąć, zmienić się w postać dorosłą... i rozpocząć kolejną "inwazję".

Guniak czerwcowy, jak nazwa wskazuje, pojawia się w czerwcu, jednak w tym roku jego lot obserwujemy w lipcu, ponieważ mieliśmy chłodną wiosnę, pory roku nieco się przesunęły i w rozwoju roślin i zwierząt obserwujemy również opóźnienie o mniej więcej miesiąc - przyznał prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w rozmowie z Gazetą Wyborczą.


Czy guniak czerwczyk jest szkodnikiem?

Guniak czerwczyk, podobnie jak spokrewniona z nim ogrodnica niszczylistka i chrabąszcz majowy, to szkodniki roślin! Dorosłe owady powodują uszkodzenia na nadziemnych częściach roślin – żerują na kwiatach i liściach, jednak uszkodzenia nie są znaczne! znacznie bardziej groźne są pędraki (larwy) żyją w ziemi i podgryzają korzenie roślin (trawnika, roślin ozdobnych i uprawnych). Gdy występują licznie, prowadzą do zahamowania wzrostu i osłabienia roślin, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci rośliny. Najbardziej narażone są młode rośliny, które mają jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy oraz młode trawniki!

P-DRAKOL zwalcza pędraki i nicienie
P-DRAKOL – na pędraki, nicienie
Likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych. Ma postać koncentratu do rozpuszczania w wodzie. Posiada najwyższe stężenie pożytecznych bakterii na rynku.
Kup online

Skuteczne zwalczanie pędraków jest bardzo trudne i czasochłonne. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik, aby uniknąć tego problemu oraz co zrobić by się go pozbyć!


Jak zwalczać guniaka czerwczyka?

Zwalczanie owadów dorosłych guniaka czerwczyka jest bardzo trudne, gdyż nie ma żadnych zarejestrowanych preparatów. Ograniczanie liczebności szkodnika jest możliwe jedynie poprzez zwalczanie pędraków znajdujących się w ziemi. Polecane produkty to NEMASYS (zawierający pasożytnicze nicienie) oraz P-DRAKOL (zawierający pożyteczne bakterie glebowe).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: divotomezove/Pixabay, zdjęcie w tekście: "Amphimallon solstitiale (Linné, 1758) Male"/urjsa/CC BY-SA 2.0

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

WiktoriaMaria
06-09-2024 12:34
Moje pytanie, a miał ktoś styczność z takim chrabąszczem tak tutaj https://belchatow24.pl/chrabaszcz-czerwcowy-amphimallon-solstitiale/ ? Bo cos podobnego mam w ogrodzie.
Gość Emililia
10-06-2022 09:23
W tym roku (2022) też jest wysyp. Zastanawiam się, jakich ptaków brakuje i co znikło z gleby, że guniaki się tak rozpanoszyły? Nie wiem, czy to pomogło, ale w maju podlewałam obficie wszystkie miejsca, gdzie znajdowałam pędraki gnojówką z pokrzywy... Ciekawe czy choć trochę pomogło XD
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści