Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus)
To pospolicie spotykany chrząszcz atakuje wiele gatunków roślin przez cały rok. Jesienią i zimą larwy wygryzają sobie drogę przez korzenie, a wiosną i latem dorosłe osobniki żerują na liściach.
Dorosłe samice składają jaja zazwyczaj w sierpniu i we wrześniu. Larwy wylęgają się po 2 tygodniach. Centymetrowe larwy żerują na roślinach, gdy tylko się wylęgną. Najbardziej aktywne są jesienią i zimą, później przepoczwarzają się i zimują w gruncie (mogą żerować już w kilku stopniach powyżej 0°C). Dorosłe osobniki pojawiają się późną wiosną lub na początku lata – i tym samym cykl zaczyna się od nowa.
Objawy żerowania opuchlaków
Chrząszcze aktywne są tylko w nocy, w dzień chowają się w ziemi. Wygryzają dziury w brzegach liści, a jako że nie potrafią latać, największe szkody powodują w dolnych partiach roślin. Dużo większe spustoszenie czynią jednak ich larwy. Zjadają korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co powoduje znaczną utratę wigoru, a często nawet śmierć rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Łatwo jest je także wyrwać z korzeniami.
Dorosłe chrząszcze często wyrządzają szkody na hortensjach, trzmielinach, bergeniach i różanecznikach; larwy sieją największe spustoszenie wśród roślin uprawianych w pojemnikach, jednak szczególnie upodobały sobie pierwiosnki, begonie, żurawki, rozchodniki i cyklameny.
Zwalczanie opuchlaków
Uważnie sprawdź nowe rośliny, które przynosisz do ogrodu. Do sadzenia w pojemnikach zawsze używaj świeżego podłoża – wykorzystywane wielokrotnie często staje się przechowalnikiem tego szkodnika. Donice stawiaj na nóżkach lub podkładkach, a pod nie podłóż kuwetę z wodą.
Jeśli zauważysz owady lub uszkodzenia na roślinach podlej podłoże roztworem zawierającym nicienie (Larvanem lub Nemasys). Ta metoda jest wyjątkowo skuteczna dla roślin rosnących w podłożu, a nieco mniej dla tych rosnących w ciężkiej glebie. Podłoże musi mieć temperaturę powyżej 5˚C i być stale wilgotne.
Doniczkowe rośliny ozdobne możesz opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym (np. Fastac lub Mospilan). Zabije to żyjące w podłożu larwy, jeszcze przed przepoczwarzeniem.
Zdjęcie: SusaZoom/Fotolia