Co powoduje dziury w liściach? Jak zwalczać opuchlaki? Skuteczne preparaty

opuchlaki to groźne szkodniki fot. SusaZoom - Fotolia

Opuchlaki na pierwszy rzut oka nie wyglądają groźnie, przypominają niewielkie żuki. Są jednak groźnymi szkodnikami roślin ogrodowych. Osobniki dorosłe wygryzają dziury w liściach, ale najgroźniejsze są ich larwy, które zjadają korzenie!

Posłuchaj
00:00
226
Spis treści
Jak wygląda opuchlak truskawkowiec? Jak długo żyje? Jakie uszkodznia na roślinach powodują opuchlaki? Jak zwalczyć opuchlaki? Jaki preparat będzie skuteczny?

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus)

Opuchlak truskawkowiec to pospolicie spotykany chrząszcz atakuje wiele gatunków roślin przez cały rok. Jesienią i zimą larwy wygryzają sobie drogę przez korzenie, a wiosną i latem dorosłe osobniki żerują na liściach.

Dorosłe samice składają jaja zazwyczaj w sierpniu i we wrześniu. Larwy wylęgają się po 2 tygodniach. Centymetrowe larwy żerują na roślinach, gdy tylko się wylęgną. Najbardziej aktywne są jesienią i zimą, później przepoczwarzają się i zimują w gruncie (mogą żerować już w kilku stopniach powyżej 0°C). Dorosłe osobniki pojawiają się późną wiosną lub na początku lata – i tym samym cykl zaczyna się od nowa.

Make Your Life Greener / YouTube


To się przyda
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 20 g
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 20 g
Deltam, koncentrat – 2x5 ml | Protect Garden
Deltam, koncentrat – 2x5 ml | Protect Garden
POLYSECT AL – Ultra Hobby – 750 ml | Substral
POLYSECT AL – Ultra Hobby – 750 ml | Substral

Objawy żerowania opuchlaków

Chrząszcze aktywne są tylko w nocy, w dzień chowają się w ziemi. Wygryzają dziury w brzegach liści, a jako że nie potrafią latać, największe szkody powodują w dolnych partiach roślin. Dużo większe spustoszenie czynią jednak ich larwy. Zjadają korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co powoduje znaczną utratę wigoru, a często nawet śmierć rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Łatwo jest je także wyrwać z korzeniami.

Dorosłe chrząszcze często wyrządzają szkody na hortensjach, trzmielinach, bergeniach i różanecznikach; larwy sieją największe spustoszenie wśród roślin uprawianych w pojemnikach, jednak szczególnie upodobały sobie pierwiosnki, begonie, żurawki, rozchodniki i cyklameny.

P-DRAKOL zwalcza pędraki i nicienie
P-DRAKOL
Likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych. Ma postać koncentratu do rozpuszczania w wodzie. Posiada najwyższe stężenie pożytecznych bakterii na rynku.
Kup online

Zwalczanie opuchlaków

Uważnie sprawdź nowe rośliny, które przynosisz do ogrodu. Do sadzenia w pojemnikach zawsze używaj świeżego podłoża – wykorzystywane wielokrotnie często staje się przechowalnikiem tego szkodnika. Donice stawiaj na nóżkach lub podkładkach, a pod nie podłóż kuwetę z wodą.

Jeśli zauważysz owady lub uszkodzenia na roślinach podlej podłoże roztworem zawierającym nicienie (Larvanem lub Nemasys). Ta metoda jest wyjątkowo skuteczna dla roślin rosnących w podłożu, a nieco mniej dla tych rosnących w ciężkiej glebie. Podłoże musi mieć temperaturę powyżej 5˚C i być stale wilgotne.

Doniczkowe rośliny ozdobne możesz opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym (np. Fastac lub Mospilan). Zabije to żyjące w podłożu larwy, jeszcze przed przepoczwarzeniem.


Zdjęcie: SusaZoom/Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Wrotycz Ekstrakt, na pędraki i inne szkodniki – 500 ml
Wrotycz Ekstrakt, na pędraki i inne szkodniki – 500 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekret bujnych roślin i zdrowej ziemi? Naturalnie – wystarczy Granuplant
To Cię zainteresuje
Komentarze

Gość Michaś
15-04-2021 15:28
Opuchlaki mogą stanowić naprawdę spory problem. Zwłaszcza, kiedy ogrodnik nie wie, z jakim szkodnikiem się zmaga. Doświadczy ogrodnik wie, co zastosować. Niedoświadczony szuka rady na takich portalach :) Ja jestem po środku i trafiłem tu przypadkiem. Fajna stronka. Super newslettery!
Gość Robert
12-04-2021 04:26
Naprawdę opuchlaki to pikuś i mospilan i ten drugi preparat bo germixil musi wejść na plan pierwszy
Gość Catalina
26-10-2020 17:25
Ja zwalczam larwy opuchlaka środkiem stosowanym na larwę kukurydzy. Środek nazywa się DURSBAN, 100ml rozcieńczam w 15l konewce i tym mlecznym roztworem podlewam w marcu i sierpniu cały trawnik, łącznie z kwiatkami. Po jednym sezonie zauważyłam niebagatelną różnice. Mam ich zdecydowanie ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści