Jakie nicienie są wrogami naturalnymi opuchlaków?
Aby pozbyć się opuchlaków, warto od marca do listopada posłużyć się biologicznymi metodami zwalczania w postaci nicieni entomopatogenicznych (tzn. owadobójczych).
Steinernema kraussei są najbardziej efektywne, gdy gleba ma od 5 do 20°C, a nieco bardziej wrażliwe Heterorhabditis megidis sprawdzą się najlepiej w 12–20°C. Oba gatunki potrzebują gleby lub podłoża dobrze przepuszczającego wodę.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak zapobiegać pojawianiu się larw opuchlaków?
- Sprawdzaj, czy nie ma ich pod doniczkami lub półkami w szklarni. W ciągu dnia dorosłe chrząszcze chowają się do cienia.
- Rozłóż płachty juty, stare płytki, czarną folię, związane nitką albo gumką recepturką luźno zwinięte rolki z tektury. Zadziałają jak pułapki, na których zbiorą się szkodniki.
- Ściółkuj doniczki żwirem i podłóż pod otwory drenażowe włókninę, aby powstrzymać samice przed składaniem jaj. Na krawędziach doniczek i wokół półek w szklarni możesz również zastosować wazelinę czy lepy.
- Zachęć drapieżniki – rudziki, żaby, ryjówki, jeże, chrząszcze biegaczowate – do przebywania w ogrodzie. Niektóre rośliny mogą przetrwać, mając tylko kilka korzeni, jeśli oczyścisz je z larw i przesadzisz.