Logo
Logo

Pies i ogród: czy można mieć jedno i drugie?

Właściciele psów i ogrodów często zastanawiają się - jak cieszyć się pięknym i zadbanym otoczeniem, kiedy mieszka z nimi pies? Czy to w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy jak ochronić ogród przed psem oraz jak stworzyć ogród idealny dla psa.

Spis treści
Co zrobić aby pies nie niszczył ogrodu?
Chcesz stworzyć idealny ogród dla psa? Oto nasze rady!
Co odstrasza psy w ogrodzie?
Co zrobić gdy pies sika na trawnik?

Jak cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem, kiedy mieszka z nami pies?

Można na to spojrzeć dwojako. Po pierwsze można spróbować nauczyć psa aby szanował Twój ogród i Twoją pracę jaką wkładasz w pielęgnację tego skrawka zieleni wokół domu, ale to raczej pole do popisu dla treserów i zaklinaczy czworonogów. Drugim wyjściem jest zaplanowanie i dostosowanie ogrodu w taki sposób, aby uwzględniał on również potrzeby twojego pupila.

Jak to zrobić? Należy przede wszystkim urządzić go w taki sposób, aby pies mógł się po nim poruszać swobodnie, nie niszcząc przy tym roślin.

Dostosowując ogród do potrzeb psa, należy zachować proporcje pomiędzy jego rozmiarem a ogrodem – im większy pies, tym więcej miejsca potrzebuje. Czasami jednak zdarza się tak, że w niewielkim ogrodzie znajduje się duży pies. Wówczas niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni w ogrodzie tylko dla niego, najlepiej część w której spędza najwięcej czasu.

Warto obserwować zwyczaje czworonoga, i próbować niwelować skutki jego niszczycielskich zachowań. Jeżeli pies lubi biegać pod płotem, i notorycznie wydeptuje tam wszystko, co tylko będzie w stanie wyrosnąć spod ziemi, nie ma co walczyć z wiatrakami, trzeba pójść na kompromis i w takim wypadku najlepiej stworzyć mu wzdłuż ogrodzenia pas o szerokości ok 60cm, utwardzając go żwirem, piaskiem lub korą, który można oddzielić od reszty ogrodu wyższą i zwartą roślinnością.

Magdalena Markiewicz / YouTube


8 zasad jak stworzyć ogród dla psa!

Oto kilka trików i prostych rad, które ułatwią Wam współistnienie w ogrodzie:

  1. Warto przeznaczyć jeden krzew lub drzewko na zagładę, nawet jeśli całkowicie obumrze nie wykopujmy go z ziemi – jeśli pozwolimy psu podlewać jedną wybraną roślinkę – będzie najszczęśliwszy na świecie!

  2. W dużym ogrodzie warto porozkładać wśród roślin większe kamienie. Pies chętniej zaznaczy kamień niż roślinę.

  3. Kiedy sadzimy nowe rośliny, a już w szczególności cebule, które mają rozkwitnąć na wiosnę, nie róbmy tego z ciekawskim spojrzeniem naszego pupila – gwarantuję Wam, że jak tylko zamkną się za nami drzwi do domu – pies natychmiast rozpocznie akcję poszukiwawczą i przekopie całą rabatkę.

  4. Przy zakładaniu trawnika – wybierz mieszankę traw odporną na zadeptywanie.

  5. Pnie drzew otocz siatką – jeśli Twój pies lubi drapać korę.

  6. W wolnych chwilach bawmy się z czworonogiem, i wychodźmy z nim na długie spacery poza ogród – Twój psiak nie niszczy roślin złośliwie, robi to bo chce zwrócić na siebie Twoją uwagę, nudzi mu się, lub po prostu nie wie, że robi coś złego.

  7. Podczas oprysku roślin nie należy trzymać psa w ogrodzie, ponieważ może to być dla niego trujące.

  8. Nie należy stosować roślin o trujących owocach (np. cis pospolity)- niektóre psy, a w szczególności szczenięta mogą zjeść takie szkodliwe dla nich owoce.

Pies vs ogród – jak odstraszyć psa od roślin?

Sadząc w ogrodzie nieco starsze egzemplarze roślin - mowa tu głównie o drzewach i krzewach można uniknąć ich drastycznego usychaniu spowodowanego moczem psa - młode rośliny oraz wszystkie iglaki są o wiele bardziej wrażliwe niż starsze ich odpowiedniki. Jeżeli jednak bardzo chcemy uprawiać w swoim ogrodzie również rośliny iglaste, możemy zastosować się do poniższych wskazówek.

Wokół wrażliwych roślin warto posadzić krzewy liściaste lub ogrodzić je płotkiem – co będzie stanowiło fizyczną barierę. Delikatne kwiaty lub iglaki można także uprawiać w pojemnikach, albo otoczyć roślinami, które działają na czworonogi swoim odstręczającym dla nich zapachem jak np. koleus (Coleus canina) lub bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum).

Stosowanie roślin o gęstych i twardych pędach (np. wrzos pospolity) lub posiadających kolce i ciernie (berberys, głóg, róże), może skutecznie odstraszyć psa od miejsc, w których rosną, ale to według mnie jest już ostateczność.

Poza takimi przeszkodami, dobrze jest wprowadzić różnicę terenu poprzez murki oporowe lub palisady, tworząc podniesione rabaty. Wyznaczy się w ten sposób drogę, którą może chodzić pies oraz strefę dla niego niedostępną.

pies i rośliny fot. David Mark Pixabay
Fot. David Mark/Pixabay
pies na trawniku fot. Goerge Santebanes Pixabay
Fot. Goerge Santebanes/Pixabay

Pies i ładny trawnik – czy to w ogóle możliwe?

Nieestetyczne, żółte plamy na trawniku - chyba każdy właściciel psa się z nimi spotkał. Psi mocz, w niewielkim stężeniu działa jak nawóz - dzięki zawartości azotu związanego w moczniku.

Zdarza się zatem, że w miejscu gdzie załatwił się nasz pupil trawa rośnie bujnie i jest dużo wyższa niż w innych częściach trawnika, natomiast w centrum tej bujnej kępy trawnik jest całkowicie wypalony – stężenie azotu było zbyt wysokie i po prostu zniszczyło dany fragment trawnika. W drastycznych przypadkach grozi to nawet częściową wymianą trawnika wraz z kilkunastocentymetrową warstwą podłoża.

Oprócz nauczenia psa załatwiania się poza ogrodem lub tylko w jednej wyznaczonej do takich celów jego części, jest jeszcze drugie wyjście – świetnie sprawdza się tu zastosowanie automatycznej instalacji zraszającej – woda rozpuszcza mocznik, dzięki czemu w mniejszym stopniu wpływa on na rośliny.

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: Alain Audet, Pixabay

Autor
Pies i ogród: czy można mieć jedno i drugie?
Pies i ogród: czy można mieć jedno i drugie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Tomek

04-03-2021 19:41

Zraszaczy nie da się uruchomić zimą, cały system jest wyłączony, woda wypchnięta z systemu z uwagi na możliwe uszkodzenia mrozowe, tymczasem pies sika cały rok, więc trawa ulega zniszczeniu w tym okresie najbardziej i na wiosnę trzeba się mocno napracować, żeby ją zregenerować. ...

Gość Koala

13-01-2021 09:14

Przede wszystkim musimy pamiętać, że pies to nie zabawka. Szczególnie młody pies, nie wie co jest dobre a co złe. To długi proces wychowywania. Możemy wspomóc to wyznaczając np specjalne miejsce do zabawy. Nagradzanie za posłuszeństwo. Np meble z metalowymi nogami - https://ogrodonline.pl/ ...

Gość maria z pod Lodzi

09-06-2020 10:25

czy częste oddawanie moczu przez psa śmierdzi na ogródku ? szczególnie pod samym domem choć to pies sąsiadów nikt tego nie pilnuje nie zawsze można zareagować proszę o komentarz

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl