Logo
Logo

Buda dla psa na zimę | Jak zapewnić ciepło i komfort naszemu pupilowi?

Czy Twój pies jest gotowy na nadchodzące mrozy? Zima to wyzwanie nie tylko dla nas, ludzi, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nawet jeśli Twój pupil uwielbia biegać po śniegu, potrzebuje ciepłego i bezpiecznego miejsca do odpoczynku. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować budę dla psa na zimę, jakie materiały wybrać i jak zapewnić mu komfort w najchłodniejsze dni. Nie pozwól, by zimno zaskoczyło Twojego psa - zadbaj o jego komfort już dziś!

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, w tym także dla naszych czworonogów. Chociaż wiele ras psów jest przystosowanych do niskich temperatur, większość z nich potrzebuje ciepłego i przytulnego schronienia przed mroźnym powietrzem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zapewnili naszym pupilom odpowiednie warunki, które pozwolą im przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przygotować budę dla psa na zimę, jakie materiały wybrać, a także odpowiedzi na wiele innych pytań, które mogą się pojawić w głowie każdego troskliwego właściciela psa.

Czy zgodnie z prawem pies może mieszkać w budzie zimą? 

Kwestia, czy pies może mieszkać w budzie zimą, zależy od przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju lub regionie. W wielu krajach istnieją konkretne przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami domowymi, które określają warunki, w jakich zwierzęta powinny być trzymane.

W Polsce, na przykład, Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że zwierzęta muszą być chronione przed warunkami atmosferycznymi, które mogą im zaszkodzić, a ich miejsce pobytu musi być odpowiednio dostosowane do ich potrzeb fizjologicznych. To oznacza, że właściciel psa, który trzyma go na zewnątrz w budzie, musi zapewnić, że buda jest odpowiednio ocieplona i chroni psa przed mrozem, wiatrem i wilgocią.

Podczas szczególnie niskich temperatur, żaden pies, nawet ten z gęstym futrem, nie powinien być pozostawiony na zewnątrz w nocy! Jest to szczególnie ważne dla starszych i schorowanych psów. Uważa się, że temperatury od kilkunastu do dwudziestu stopni poniżej zera mogą stanowić zagrożenie dla większości psów.

Jeśli buda nie jest odpowiednio przygotowana na zimę i pies jest narażony na zimno, właściciel może narazić się na konsekwencje prawne związane z nieodpowiednią opieką nad zwierzęciem.

Pies w budzie zimą podczas opadów śniegu
Fot. Volodymyr Shevchuk / Adobe Stock
Wielu psów preferuje noclegi wewnątrz domu, a nie w budzie, a niektóre rasy ze względu na brak gęstego podszerstka nie nadają się do zamieszkania w budzie

Jakie rasy psów mogą mieszkać w budzie zimą?

Niektóre rasy psów są bardziej przystosowane do zimnych warunków niż inne dzięki swojemu gęstemu i izolującemu podszerstkowi oraz gęstemu okrywie włosowemu. Poniżej przedstawiam kilka ras, które zazwyczaj radzą sobie dobrze w chłodniejszych warunkach:

 1. Husky Syberyjski: Pochodzący z chłodnych regionów Syberii, husky ma gęste futro, które chroni go przed mroźnymi temperaturami.
 2. Alaskan Malamute: Podobnie jak husky, malamute został wyhodowany do pracy w surowych warunkach Alaski.
 3. Samoyed: Ta rasa jest znana z białego, puszystego futra, które izoluje ją od zimna.
 4. Bernardyn: Używany kiedyś do ratowania w Alpach, bernardyn ma gęste futro, które chroni go przed zimnem.
 5. Nowofundland: Znany również z gęstego futra, został wyhodowany do pracy w chłodnych wodach i radzi sobie dobrze w zimnych warunkach.
 6. Chow Chow: Pochodzący z chłodnych regionów Chin, chow chow ma gęste futro, które chroni go przed mrozem.
 7. Akita: Zarówno japońska, jak i amerykańska odmiana tej rasy mają gęste futro, które izoluje je od zimna.

SwG stolarnia w garażu / YouYube


Na co zwrócić uwagę budując budę dla psa?

Idealna buda dla psa powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów, które zapewnią zwierzęciu komfort, bezpieczeństwo oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Oto, jakie cechy powinna posiadać doskonała buda dla psa:

 1. Właściwy rozmiar: Buda powinna być dostosowana do wielkości psa. Pies powinien mieć możliwość swobodnego wejścia, obrócenia się wewnątrz oraz wygodnego leżenia. Ogólna zasada mówi, że wysokość budy powinna być około 5-10 cm wyższa niż wysokość psa w kłębie, a szerokość i długość powinny pozwalać na wygodne leżenie i obrót. Jednak buda nie powinna być zbyt przestronna, gdyż trudniej będzie w niej utrzymać ciepło.

 2. Solidne materiały: Drewno jest tradycyjnym materiałem do budowy bud dla psów, ponieważ jest trwałe i dobrze izoluje. Jednak ważne jest, aby było ono impregnowane i odporne na warunki atmosferyczne. Plastikowe budy są lżejsze i łatwe w utrzymaniu, ale mogą być mniej izolujące.

 3. Dobre ocieplenie: Ściany, podłoga i dach budy powinny być ocieplone, zwłaszcza jeśli pies ma spędzać w niej czas w chłodniejsze dni. Ocieplenie zapewnia komfort termiczny i chroni przed zimnem.

 4. Podniesiona podłoga: Podłoga budy powinna być podniesiona kilka centymetrów nad ziemią, aby chronić wnętrze przed wilgocią i zimnem z gruntu.

 5. Odpowiednia wentylacja: Zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza jest kluczowe dla zdrowia psa. Buda powinna mieć kilka małych otworów wentylacyjnych, które zapewnią przepływ świeżego powietrza.

 6. Zabezpieczenie przed wiatrem: Wejście do budy powinno być osłonięte lub skierowane w stronę przeciwną do dominujących wiatrów. Dodatkowo można zastosować klapę lub kotarę, która chroni przed wiatrem i śniegiem.

 7. Łatwość czyszczenia: Buda powinna być łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Wyjmowane podłogi czy dachy mogą ułatwić dostęp do wnętrza i umożliwić dokładne sprzątanie.

 8. Bezpieczeństwo: Buda powinna być stabilna i odporna na przewrócenie. Jeśli jesteś w rejonie, gdzie występują dzikie zwierzęta, warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami.

 9. Estetyka: Chociaż funkcjonalność jest najważniejsza, warto również zwrócić uwagę na wygląd budy. Może ona być estetycznym dodatkiem do ogrodu lub podwórka.

 10. Dodatkowe wyposażenie: W zależności od potrzeb, buda może być wyposażona w dodatkowe elementy, takie jak podkładki grzewcze, klapki wejściowe czy nawet małe okienka.


Pamiętając o tych kluczowych cechach i dostosowując budy do indywidualnych potrzeb swojego psa, zapewnisz mu komfortowe i bezpieczne miejsce na odpoczynek przez cały rok.

Czy pies nie marznie w budzie? 

Nawet jeśli buda jest odpowiednio ocieplona i przygotowana na zimę, nie ma gwarancji, że pies nie będzie marznąć. Wszystko zależy od rasy, wieku, kondycji zdrowotnej psa oraz od aktualnych warunków pogodowych. Psy o krótkiej i cienkiej sierści są bardziej narażone na zimno niż te o gęstym podszerstku. Dlatego ważne jest, aby regularnie obserwować swojego pupila i sprawdzać, czy nie drży z zimna, czy nie ma mokrej sierści. Jeśli zauważymy, że pies jest zmarznięty, warto wprowadzić dodatkowe środki, takie jak cieplejsze wyścielenie budy czy grzejniki.

Wielu psów preferuje sen w domu, a nie w budzie, a niektóre rasy ze względu na cienki podszerstek lub jego nieobecność nie są przystosowane do życia na zewnątrz. Jeśli zdecydowaliśmy, że nasz pies będzie mieszkał na dworze, musimy zadbać o to, by jego buda była dopasowana do jego wielkości, była szczelna oraz miała odpowiednie ocieplenie.

 

Jaki dach do budy?

Dach w budzie dla psa odgrywa kluczową rolę. Chociaż często stosuje się blachę jako pokrycie dachowe, latem może ona powodować nadmierne nagrzewanie się wnętrza i brak świeżego powietrza. Zimą blacha nie zatrzymuje ciepła, a jej powierzchnia jest zimna w dotyku. Alternatywą jest użycie papy lub gontu bitumicznego do pokrycia dachu, gdyż są to materiały o doskonałych właściwościach izolacyjnych, proste w instalacji i oferowane w rozsądnej cenie.

Czym wyścielić budę dla psa?

Wybór odpowiedniego materiału do wyścielenia budy jest kluczowy dla komfortu psa. Styropian to doskonały wybór, jeśli chodzi o zapewnienie ciepłej podłogi w budzie dla psa. Po wyłożeniu nim wnętrza, można dodać warstwę wykładziny dla dodatkowego komfortu. Alternatywą dla styropianu mogą być materiały takie jak deska, sklejka czy płyta OSB.

Słoma jest tradycyjnym i powszechnie stosowanym materiałem, ponieważ jest łatwo dostępna i zapewnia dobrą izolację. Jednak ważne jest, aby była ona sucha i regularnie wymieniana, ponieważ wilgotna słoma może sprzyjać rozwojowi grzybów. Kolejnym popularnym materiałem jest siano, które również zapewnia izolację, ale może być bardziej alergiczne dla niektórych psów. Niektórzy właściciele decydują się również na używanie starych ubrań czy kocy, chociaż nie zapewniają one tak dobrej izolacji, jak specjalistyczne materiały. Bez względu na wybór, ważne jest, aby materiał był suchy i czysty.

Jak ocieplić budę dla psa?

Ocieplenie budy dla psa jest niezwykle ważne, zwłaszcza w chłodniejszych klimatach. Wełna mineralna jest doskonałym materiałem izolacyjnym, który można umieścić między ściankami budy. Innym rozwiązaniem jest styropian, który jest lekki i łatwy do zastosowania. Oprócz tradycyjnych materiałów izolacyjnych, istnieje wiele innych, które mogą być równie skuteczne. Włókno kokosowe jest ekologicznym materiałem, który zapewnia doskonałą izolację i jednocześnie jest przyjazny dla środowiska. Wata z recyklingu to kolejna alternatywa, która jest zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna.

Aby zapewnić jeszcze lepszą izolację, warto zamontować dodatkowe ścianki wewnętrzne, które będą działać jako bariera termiczna. Ponadto, ważne jest, aby zabezpieczyć wejście do budy za pomocą klapy lub kotary, która chroni przed wiatrem i śniegiem, a jednocześnie pozwala na swobodny dostęp do wnętrza.

Co zrobić, żeby pies miał ciepło w budzie?

Oprócz odpowiedniego ocieplenia i wyścielenia budy, istnieje kilka innych metod, które pomogą utrzymać ciepło wewnątrz. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie grzejników elektrycznych dla psa lub podkładek grzewczych. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie przewody są odpowiednio zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia dla psa. Termostat umożliwi dostosowywanie mocy ogrzewania oraz uruchomienie go dopiero, gdy temperatura osiągnie określoną wartość.

Inne metody to np. umieszczenie budy w miejscu osłoniętym od wiatru czy dodatkowe zabezpieczenie wejścia przed wiatrem i śniegiem.

Jak wybrać posłanie dla psa?

Przy wyborze legowiska dla psa kluczowy jest materiał - powinien być wytrzymały, łatwy do prania i bezpieczny dla zwierzęcia. Wypełnienie powinno utrzymywać swój kształt i zapewniać wsparcie dla psiego ciała. Kształt legowiska zależy od indywidualnych upodobań psa; niektóre preferują wyższe ścianki, inne otwarte przestrzenie. Ważne jest regularne czyszczenie i pranie posłania. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, zmierz długość psa i dodaj około 10 cm, zapewniając mu miejsce do rozciągnięcia się.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Elena, sam / Adobe Stock

Autor
Buda dla psa na zimę | Jak zapewnić ciepło i komfort naszemu pupilowi?
Buda dla psa na zimę | Jak zapewnić ciepło i komfort naszemu pupilowi?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi