Logo
Logo

Pieskie życie: jak być odpowiedzialnym opiekunem psa?

Podejście ludzi do zwierząt jest różne. Są osoby, które traktują swojego pupila jak członka rodziny i dbają o to, żeby był szczęśliwy. Zapewniają mu doskonałe warunki i pozwalają na swobodę potrzebną każdemu czworonogowi. Są jednak i tacy, których obowiązki względem zwierzęcia ograniczają się do uzupełnienia pokarmu w misce. I to nie zawsze.

Przypomnijmy sobie trochę podstaw o posiadaniu psa. Zastanówmy się głęboko nad przyjaźnią, która istnieje na świecie od tysięcy lat – pies to w końcu nasz towarzysz od zarania dziejów.

Jak dbać o psa?

W Polsce tzw. prawa "braci mniejszych" reguluje Ustawa o Ochronie Zwierząt oraz rozporządzenia, dotyczące m.in. transportu, postępowania z bezdomnymi zwierzętami czy zasad obowiązujących w ubojniach. Problem w respektowaniu prawa wynika z braku egzekucji obowiązujących przepisów. Kary i grzywny są zdecydowanie niewspółmierne do krzywd, jakich niekiedy doświadczają zwierzęta.

Decydując się na zwierzę, bierzemy na siebie powinność opieki nad nim.

"[…] świadomość wśród osób, które mają zwierzęta lub chcą je mieć, jest coraz większa. W związku z tym osoby te traktują je coraz lepiej. Właściciele chodzą ze swoimi zwierzętami na szkolenia i korzystają z porad behawiorysty. W związku z tym uważam, że jest coraz lepiej.

Wyjątki oczywiście się zdarzają, dlatego zwierzęta trafiają do schronisk. W przypadku chociażby psów powodem może być nieodpowiedni dobór rasy, złe podejście do nich czy fakt, że przerosły oczekiwania człowieka." – mówi Katarzyna Bargiełowskia, behawiorystka z Akademii 4 Łapy.

jak opiekować się psem fot. Michal Jarmoluk - Pixabay.com
Fot. Michal Jarmoluk/Pixabay

Uczmy się psa, tak jak pies uczy się nas

Jest wielu ludzi, którzy kochają zwierzęta i mają na względzie ich dobro. Niestety – osoby te nie zawsze wiedzą, jak należy się nimi zajmować.

"[…] w naszym społeczeństwie popełnia się błędy w żywieniu zwierząt domowych. Jednym z nich jest dieta oparta na gotowanym jedzeniu. Robiąc tak nie dostarczymy naszemu zwierzęciu wszystkich potrzebnych składników.

Karmy powinny zawierać odpowiednią ilość witamin, mikroelementów i dodatków, które wpływają na komfort ich życia. Produktów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom, jest cała lista. Uważajmy na to, co im podajemy do jedzenia, bo dieta warunkuje ich życie. W zależności od tego, w jaki sposób są karmione, taki będą miały komfort na starość.” – poucza Milena Wysocka z firmy Doctor Dog.

Posiadanie psa wiąże się z licznymi obowiązkami. I nieważne, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, o zwierzęta zawsze należy dbać tak samo. Nie można tłumaczyć się słabymi warunkami mieszkaniowymi czy brakiem czasu.

Niektórzy opiekunowie zdają sobie sprawę, że zwierzęta potrzebują się uczyć, dlatego uczęszczają na szkolenia wraz ze swoimi pupilami. Ponadto zwierzę potrzebuje kontaktu z przyrodą. Nie wszyscy ludzie wiedzą, że psy muszą nie tylko spacerować, ale też eksplorować otoczenie i mają potrzebę kontaktu z innymi osobnikami.

Każdy, kto decyduje się na posiadanie zwierzęcia, bierze na siebie wielką odpowiedzialność za drugą, żywą istotę. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy sobie radę, sprawdźmy to – porozmawiajmy z ludźmi, którzy mają wiedzę i oceńmy siebie surowo, bo jeśli popełnimy tutaj błąd, cierpieć będzie niewinna istota.

Tekst: źródło – media.net.pl, zdjęcie tytułowe: Karen Arnold/Pixabay

Autor
Pieskie życie: jak być odpowiedzialnym opiekunem psa?
Pieskie życie: jak być odpowiedzialnym opiekunem psa?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)