Jak dbać o psa?
W Polsce tzw. prawa "braci mniejszych" reguluje Ustawa o Ochronie Zwierząt oraz rozporządzenia, dotyczące m.in. transportu, postępowania z bezdomnymi zwierzętami czy zasad obowiązujących w ubojniach. Problem w respektowaniu prawa wynika z braku egzekucji obowiązujących przepisów. Kary i grzywny są zdecydowanie niewspółmierne do krzywd, jakich niekiedy doświadczają zwierzęta.
"[…] świadomość wśród osób, które mają zwierzęta lub chcą je mieć, jest coraz większa. W związku z tym osoby te traktują je coraz lepiej. Właściciele chodzą ze swoimi zwierzętami na szkolenia i korzystają z porad behawiorysty. W związku z tym uważam, że jest coraz lepiej.
Wyjątki oczywiście się zdarzają, dlatego zwierzęta trafiają do schronisk. W przypadku chociażby psów powodem może być nieodpowiedni dobór rasy, złe podejście do nich czy fakt, że przerosły oczekiwania człowieka." – mówi Katarzyna Bargiełowskia, behawiorystka z Akademii 4 Łapy.
Fot. Michal Jarmoluk/Pixabay |
Uczmy się psa, tak jak pies uczy się nas
Jest wielu ludzi, którzy kochają zwierzęta i mają na względzie ich dobro. Niestety – osoby te nie zawsze wiedzą, jak należy się nimi zajmować.
"[…] w naszym społeczeństwie popełnia się błędy w żywieniu zwierząt domowych. Jednym z nich jest dieta oparta na gotowanym jedzeniu. Robiąc tak nie dostarczymy naszemu zwierzęciu wszystkich potrzebnych składników.
Karmy powinny zawierać odpowiednią ilość witamin, mikroelementów i dodatków, które wpływają na komfort ich życia. Produktów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom, jest cała lista. Uważajmy na to, co im podajemy do jedzenia, bo dieta warunkuje ich życie. W zależności od tego, w jaki sposób są karmione, taki będą miały komfort na starość.” – poucza Milena Wysocka z firmy Doctor Dog.
Posiadanie psa wiąże się z licznymi obowiązkami. I nieważne, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, o zwierzęta zawsze należy dbać tak samo. Nie można tłumaczyć się słabymi warunkami mieszkaniowymi czy brakiem czasu.
Niektórzy opiekunowie zdają sobie sprawę, że zwierzęta potrzebują się uczyć, dlatego uczęszczają na szkolenia wraz ze swoimi pupilami. Ponadto zwierzę potrzebuje kontaktu z przyrodą. Nie wszyscy ludzie wiedzą, że psy muszą nie tylko spacerować, ale też eksplorować otoczenie i mają potrzebę kontaktu z innymi osobnikami.
Każdy, kto decyduje się na posiadanie zwierzęcia, bierze na siebie wielką odpowiedzialność za drugą, żywą istotę. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy sobie radę, sprawdźmy to – porozmawiajmy z ludźmi, którzy mają wiedzę i oceńmy siebie surowo, bo jeśli popełnimy tutaj błąd, cierpieć będzie niewinna istota.
Tekst: źródło – media.net.pl, zdjęcie tytułowe: Karen Arnold/Pixabay