Logo
Logo

Pies vs trawnik | Jak uniknąć żółtych plam na trawie od psiego moczu? Jaka trawa będzie odporna?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – w tym powiedzeniu jest sama prawda, ale utrzymanie pięknego trawnika przy futrzastym przyjacielu może być nie lada wyzwaniem. W takim przypadku wszystkie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mogą być niewystarczające. Zasikane miejsca mogą żółknąć i usychać, a wykopane dołki oszpecać nawet najlepiej utrzymany trawnik. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć trawnik przed psem? Co zrobić, żeby pies nie niszczył trawnika? Jaką trawę wybrać przy psie?

Dlaczego pies zjada trawę? Dlaczego sika? Dlaczego kopie doły?   

Pies, który ma dostęp do trawnika, a nie ma odpowiedniej ilości bodźców, będzie zaspokajał swoje potrzeby w ogrodzie. Naturalne jest więc, że będzie tam sikał, jeśli nie zostanie wyprowadzony na porządny spacer. Dodatkowo pies znaczy teren, komunikując się w ten sposób z innymi psami, co jest strategią na uniknięcie różnego rodzaju konfliktów. Zjadanie trawy przez psa również jest zupełnie naturalne, o ile nie są to duże ilości.

Trawa pomaga psu oczyścić żołądek i usunąć zalegające treści pokarmowe z żołądka i jelit. Nie oznacza to jednak, że psu coś dolega. Z kolei kopanie dołków to sposób na nudę lub redukcję stresu. Dla psiaka kopanie jest świetną zabawą, zwłaszcza jeśli wywęszy jakieś podziemne zwierzę lub „ukryte skarby”. Oczywiście nie każdy zwierzak będzie kopał doły – uwielbiają to robić przede wszystkim labradory, teriery i jamniki, czyli przede wszystkim rady psów myśliwskich. U innych psów również może się zdarzyć potrzeba kopania dołów, ale zazwyczaj nie jest ona tak nasilona, co ułatwia oduczenia psa tej formy zabawy. Warto jednak pamiętać, że kopanie dołków jest dla psa bardzo korzystne latem to sposób na schłodzenie, ale kopanie jest również świetną zabawą węchową, sposobem na redukcję nadmiaru stresu, czy zabicie nudy. Część psów kopie również po to, aby schować swoje zabawki lub pokarm, co ma na celu ochronę zasobów.   

egzotycznie / YouTube


 
 

Co zrobić, by pies nie niszczył trawy?   

Podstawą ochrony trawy przed psem jest zaspokojenie jego potrzeb w inny sposób. Trzy spacery dziennie zdecydowanie ograniczą zniszczenia – pies załatwi się poza ogrodem, a więc mniej moczu znajdzie się na trawniku i uprawianych roślinach. Dodatkowo pozwoli to psu spożytkować część energii i dostarczy różnych bodźców np. zapachowych.

Innym sposobem jest przygotowanie psu miejsca, w którym może się załatwiać. Wystarczy wysypać w ustronnym miejscu nieco piasku i chwalić psa za każdym razem, gdy widzimy, ze się tam załatwia, a upominać, gdy robi to w innym miejscu.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednia zabawa dopasowana do psiaka: aportowanie piłki, zabawki-gryzaki, zabawy węchowe lub szkolenia sportowe skutecznie zapobiegną nudzie i pozwolą się wyżyć psiakowi w akceptowalny sposób. Jednocześnie warto oduczać psa kopania dołków, czy załatwiania się na posesji – wprowadzając szkolenie psa i odpowiednie komendy. Nie mając czasu na wystarczającą ilość zabaw, można wprowadzić psu różnego rodzaju zabawki np. automatyczna wyrzutnia piłek dla psa, sznury i szarpaki, maty węchowe, czy zabawki interaktywne.   

Żółta plama na trawniku powstała bo pies oddał mocz
Fot. teamjackson / Adobe Stock
 
 

Jak uratować trawę po obsikaniu przez psa?   

Zdarza się, że nawet niewielka ilość moczu sprawia, że trawa zostaje wypalona. W takiej sytuacji warto zadbać, aby pies pił więcej wody (mocz nie będzie tak skoncentrowany). Bezpośrednio po tym, jak zwierzak nasika na trawę, można ją podlać, usuwać toksyczne związki. Wypalonych miejsc nie należy nawozić, gdyż dodatkowo nasili to problem. Zamiast tego należy je dość często i obficie podlewać – w ogrodach z psem doskonale sprawdzają się zraszacze. Dzięki temu po kilku tygodniach trawa odżyje i znów nabierze wspaniałego koloru.   

Trawnik odporny na psa - nasiona traw Vegano
Trawnik odporny na psa
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zabezpieczyć trawnik przed psem?   

Właściciele psów powinni przynajmniej częściowo dostosować projekt ogrodu do psa tak, aby zminimalizować szkody. Posiadając zwierzaka, który biega wzdłuż płotu, warto pozostawić tam wolną przestrzeń i zrezygnować z nasadzeń, które pies mógłby zniszczyć. Kupując nowe krzewy lepiej wybierać większe osobniki, które są bardziej odporne na szkodliwe czynniki np. mocz psa. Natomiast najcenniejsze okazy, czy ogród warzywny można zaplanować w miejscu, do którego pies nie będzie miał dostępu.

Trzeba też pamiętać, że krzewy iglaste najgorzej znoszą psi mocz i często pod wpływem regularnego obsikiwania brunatnieją i zasychają. Pnie drzew można zabezpieczyć specjalną siatką, a grządki i rabaty umieszczać na podwyższeniu, co zniechęci psa przed ich rozkopywaniem. Natomiast wszelkie nasadzenia i wysiew nowych roślin najlepiej wykonywać, gdy psa nie ma w ogrodzie.   

Vegano - nasiona traw odpornych na psi mocz
Na odwrocie opakowania znajdziesz opis działania oraz instrukcję zakładania i pielęgnacji trawnika.

Jaką trawą obsiać ogród, jeśli przebywa w nim też pies?

Wybór odpowiedniej trawy do ogrodu, w którym przebywa pies, jest kluczowy dla utrzymania pięknego trawnika. Szczególnie polecana jest mieszanka traw odpornych na psa Vegano. Dlaczego to najlepszy wybór? To specjalna mieszanka różnych gatunków traw, która została wzbogacona w nasiona mikrokoniczyny o wyjątkowych właściwościach. Przede wszystkim jest dużo bardziej odporna na psi mocz, a dodatkowo azot mocznikowy zawarty w moczu zostaje przekształcony w azot przyswajalny dla roślin. Dzięki temu mocz w pewnym stopniu staje się swoistym nawozem dla trawy, a to oznacza, że trawnik szybciej się regeneruje i lepiej wygląda.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andrea Miller / Adobe Stock

Autor
Pies vs trawnik | Jak uniknąć żółtych plam na trawie od psiego moczu? Jaka trawa będzie odporna?
Pies vs trawnik | Jak uniknąć żółtych plam na trawie od psiego moczu? Jaka trawa będzie odporna?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI