Logo
Logo

Trawnik bez nawożenia? Naturalnie – to możliwe | Trawa z mikrokoniczyną rośnie bez nawozu!

Zielony, soczysty, gęsty i wytrzymały trawnik to marzenie każdego jego posiadacza ogrodu. Twoje zapewne też! Wiele osób niestety rezygnuje jednak z tego marzenia, ze względu na ilość pracy, którą trzeba włożyć w to, by doprowadzić trawę do "zielonego dywanu", a potem ten stan utrzymać. Mamy jednak dobrą wiadomość! Można mieć wspaniałą murawę przy naprawdę minimalnym wysiłku. W jaki sposób? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Target Zadbany Ogród / YouTube


Jak to możliwe, że trawnik jest zdrowy, zielony i wytrzymały... bez nawożenia?

Do niedawna posiadanie soczyście zielonej, zdrowej i wytrzymałej murawy wiązało się z regularnymi i czasochłonnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Niedawno pojawiła się nowa opcja dla wielbicieli trawników, zyskująca coraz większe grono fanów i szturmem zdobywająca zainteresowanie i coraz większe uznanie u ogrodników. Mowa o mieszance trawnikowej z dodatkiem mikrokoniczyny – znanej na rynkach Europy Zachodniej już od ponad 10 lat, a obecnie zyskująca popularność także i w Polsce. 

Soczyście zielony trawnik z mikrokoniczyną
Fot. SHOTPRIME STUDIO / Adobe Stock
Czym charakteryzuje się ta rewolucyjna kompozycja trawnikowa? Dodatkiem mikrokoniczyny białej drobnolistnej (Trifolium repens). Ta specjalna odmiana koniczyny dorasta do zaledwie 10 cm wysokości. Mocno się krzewi i rozgałęzia, szybko nadając trawnikowi zwartą formę i soczysty zielony kolor. 
Trawnik, który sam się nawozi? Tak, to możliwe! Wysiej mieszankę nasion trawy i mikrokoniczyny i zapomnij o stosowaniu nawozów.

Dlaczego warto zasiać trawnik z mikrokoniczyną? Zalet jest całkiem sporo:

  • koniczyna rozrasta się szybciej, dzięki czemu trawnik z jej domieszką jest gęsty i zielony znacznie szybciej niż tradycyjna murawa. Zazielenia się już wczesną wiosną i pozostaje dekoracyjny do późnej jesieni,
  • zwarta okrywa mikrokoniczyny chroni glebę przed wysychaniem, dzięki czemu trawnika nie trzeba często podlewać,
  • dzięki gęstym splotom mikrokoniczyny wyeliminowany jest problem chwastów, które nie mają możliwości i miejsca by urosnąć,
  • trawniki z mikrokoniczyną są wyjątkowo odporne na deptanie i uszkodzenia, dlatego świetnie sprawdzają się zarówno jako przestrzenie rekreacyjne, jak i sportowe – na zachodzie coraz częściej można spotkać je jako pokrycie pól golfowych, boisk, a nawet torów wyścigów konnych,
  • ewentualnie powstałe ubytki są uzupełniane znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego trawnika,
  • dodatek mikrokoniczyny zwiększa bioróżnorodność trawnika. 


Powyższe zalety to duży plus, jednak mieszanka z mikrokoniczyną ma jeszcze jedną, szczególną właściwość, która sprawia, że jest to wręcz najlepszy pomysł na przydomowy trawnik. Otóż taki trawnik z mikrokoniczyną zupełnie nie wymaga nawożenia. Dlaczego? Wszystko za sprawą bakterii azotowych, których naturalnym środowiskiem są korzenie roślin motylkowych – takich jak właśnie koniczyna. 

Bakterie azotowe mają niezwykłą umiejętność wiązania azotu, którym odżywiają się następnie rośliny motylkowe. Ale nie tylko. Nadmiar azotu uwalniany jest do gleby w postaci łatwo przyswajalnych, bezpiecznych związków, przez co również rośliny rosnące po sąsiedzku są dobrze nawiezione i odżywione. 

Trawnik samonawożący - jak wygląda pudełko
Trawy z mikrokoniczyną dostępne są w dwóch rodzajach opakowań – 1 kg pudełku oraz w papierowych (4 i 10 kg). Na odwrocie opakowania znajdziesz opis działania oraz instrukcję zakładania i pielęgnacji trawnika.
Nasiona traw Vegano
Z boku opakowania są specjalne otwory, dzięki którym wygodnie wysiejesz nasiona bez otwierania całego pudełka.

Dodatkowym atutem bytujących w korzeniach mikrokoniczyny bakterii azotowych jest fakt, że są one w stanie przyswoić każdą ilość azotu – również jego nadmiar w postaci amoniaku i mocznika występujących w psim moczu. Dla właścicieli czworonogów to wspaniała wiadomość, oznacza bowiem koniec wypalonych, żółtych plan, wynikających z sanitarnych wizyt pupili na trawniku! 

Zielony dywan i kwietna łąka – jak mieć jedno i drugie?

Trawnik z mikrokoniczyną to idealne rozwiązanie nie tylko do przydomowych ogrodów, ale również wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości regularnej pielęgnacji roślin. Sprawdzi się na ogródkach działkowych, wokół sporadycznie odwiedzanych domków letniskowych, w miejskich parkach i na skwerach. Ponieważ nie potrzebuje on regularnego podlewania ani nawożenia, świetnie poradzi sobie nawet całkiem bez opieki. Niekoszony zakwitnie, pokrywając się niewielkimi białymi i bladoróżowymi kwiatami, jednak wystarczy jedno koszenie, by przywrócić go do stanu gładkiej, niezakłócenie zielonej murawy. 

Trawnik samonawożący - nasiona
Trawnik samonawożący
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jaką mieszankę wybrać i gdzie ją kupić? 

Wśród dostępnych na rynku mieszanek szczególnie polecamy Trawnik Samonawożący Vegano marki Target. To mieszanka trawnikowa dające bardzo zwartą, ciemnozieloną murawę o wysokiej odporności na deptanie. Szybko się rozrasta, a proces zakładania trawnika nie odbiega zbytnio od standardowych działań, które podejmuje się w przypadku zwykłych mieszanek. 3% zawartości koniczyny w mieszance gwarantuje idealnie zielony trawnik przez cały rok – bez czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: SHOTPRIME STUDIO / Adobe Stock

Autor
Trawnik bez nawożenia? Naturalnie – to możliwe | Trawa z mikrokoniczyną rośnie bez nawozu!
Trawnik bez nawożenia? Naturalnie – to możliwe | Trawa z mikrokoniczyną rośnie bez nawozu!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI