Problemy z trawnikiem? Zobacz, co robić, by szybko zniknęły
„Trawa sama urośnie”, „posiej trawnik to nie będziesz miał dużo pracy w ogrodzie”, „trawnik wystarczy tylko kosić” – to powielane mity, który mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę trawa ma duże wymagania i aby stworzyła gęsty trawnik, wymaga regularnej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania powodują problemy i wpływają na jej estetykę i zdrowotność.
Poniższe problemy występują na trawniku najczęściej. Trzeba nauczyć się im zapobiegać, a w razie wystąpienia skutecznie rozwiązywać. Podpowiadamy, co zrobić, by sobie z nimi poradzić.
1. Krety niszczą trawnik
Kret jest niemile widzianym ogrodowym gościem, zwłaszcza jeśli posiada się dekoracyjny, duży trawnik. Ssak w szybkim czasie może doprowadzić do zniszczenia takiego miejsca, drążąc rozbudowane tunele i tworząc liczne kopce. Co prawda przy okazji likwiduje szkodniki roślin, np. turkucie, pędraki i drutowce, ale bilans „zysków i strat” jest wciąż dla właściciela działki niekorzystny.
► Co robić?
Kreta trzeba przegonić z ogrodu, np. stosując kretołap czy świece dymne. Najlepiej korzystać z kilku sposobów jednocześnie, gdyż poszczególne metody bywają zawodne. Nie ma jednego złotego środka. W dodatku kret może po jakimś czasie wrócić. Dlatego najlepszym sposobem jest po prostu zabezpieczenie trawnika na etapie zakładania. Stosuje się specjalne siatki przeciw kretom, które rozkłada na wyrównanym terenie, a następnie przesypuje ok. 10 cm warstwą żyznego podłoża. To wiąże się z dodatkową inwestycją, ale ostatecznie opłaca się. W przypadku starego trawnika, który jest regularnie niszczony, warto przemyśleć zebranie darni, założenie siatki i wysiew nowej trawy. Kopce usuwa się, wyrównuje teren, a tych miejscach wysiewa nową trawę (do dosiewu lub taką samą mieszankę, jaka była wcześniej użyta).
2. Na trawniku rośnie mech
Mech na trawniku psuje nieco estetykę i zwiększa wilgotność danego obszaru, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jednocześnie mech „informuje”, że coś jest nie w porządku z parametrami podłoża. Na pewno warunki są niewłaściwe dla prawidłowego rozwoju trawy. Najczęstszą przyczyną jest po prostu zbyt ciężkie podłoże, nadmiernie zatrzymujące wodę. Mchowi sprzyja także kwaśny odczyn pH.
► Co robić?
W przypadku mchu na trawniku działa się dwójnasób – zwalcza objawy, ale jednocześnie dociera do źródeł. Na trawniku warto przeprowadzić aerację i wertykulację. Aeracja (nakłuwanie darni) poprawi stosunki wodno-powietrzne i zwiększy przepuszczalność, a wertykulacja (intensywne grabienie) mechanicznie niszczy mech i pobudza trawę do wzrostu. To jednak nie wystarczy. Warto zakupić miernik pH i sprawdzić odczyn. Jeśli jest kwaśny, zaleca się zastosować bezpieczniejsze nawozy wapniowe, np. kredę nawozową. Bezpośrednio mech zwalcza się przez opryskiwanie siarczanem żelaza. Wiąże się to z czarnieniem trawy, ale objawy zanikają po kilku lub kilkunastu dniach. Ciężkie podłoże dodatkowo powinno się corocznie piaskować.
3. Trawnik wysycha
Trawa może schnąć całymi obszarami lub placowo. Winny jest najczęściej niedobór wody i upały, chociaż nie można wykluczyć innych czynników.
► Co robić?
Trawę należy regularnie nawadniać, najlepiej zainstalować automatyczny system nawadniania. Latem stosuje się nawozy zawierające dużo potasu, który m.in. poprawia odporność na suszę. Trawę latem warto kosić wyżej (przynajmniej o 0,5-1 cm) niż przez resztę sezonu. Dzięki temu jest mniej podatna na wysychanie (podłoże mniej nagrzewa się). W przypadku placowatych suchych miejsc trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to dzieło czworonoga. Mocz psa parzy trawę, prowadzi do miejscowego wysychania. Jeśli powyższe niekorzystne czynniki nie zaistniały, a trawa schnie pomimo tego, przyczyną mogą być szkodniki glebowe, np. pędraki i nicienie. Trzeba zastosować wtedy odpowiedni preparat, np. P-Drakol.
4. Martwa trawa tworzy zbitą warstwę
Na trawniku, zwłaszcza nieodpowiednio pielęgnowanym pojawia się filc, z obumarłych fragmentów. Z czasem tworzy grubą warstwę słabo przepuszczającą wodę. Podłoże „nie oddycha”. Pojawiają się choroby, trawnik jest porastany mchem. Trawa staje się rzadsza. Tymczasem problem łatwo można wyeliminować.
►Co robić?
Wystarczy corocznie wykonywać zabiegi regeneracyjne trawnika. To przede wszystkim wertykulacja i aeracja. Wertykulacja bezpośrednio radzi sobie z filcem, zaś aeracja zwalcza skutki tworzenia grubej, nieprzepuszczalnej warstwy. Zabieg można ponowić pod koniec sezonu. Dowiedz się więcej
5. Trawnik jest nierówny
Zdarza się, że trawniku po pewnym czasie powstają spiętrzenia, nierówności i pagórki. Po pierwsze – wygląda to nieestetycznie. Po drugie – prawdopodobnie powstają wtedy puste przestrzenie pomiędzy podłożem, a korzeniami trawy, co oczywiście jest dla roślin niekorzystne.
► Co robić?
Trzeba zadbać o wyrównanie terenu przy zakładaniu. Później – już podczas pielęgnacji – sporadycznie należy wykonać wałowanie.
6. Puste miejsca na trawniku
Puste miejsca w trawniku mogą być skutkiem wyschnięcia, chorób czy szkodników. Czasem ciężko znaleźć powód, natomiast trzeba zwalczyć „objawy”.
► Co robić?
W pustych miejscach teren należy spulchnić i wyrównać. Konieczne może okazać się dodanie żyznego podłoża. Następnie wykonuje się dosiewy. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną, pod koniec lata lub na początku jesieni. Puste miejsca mogą być także skutkiem zalegania zimą grubych warstw śniegu i lodu. Odśnieżając chodniki należy unikać usypywania kopców na trawniku.
7. Na trawniku rosną chwasty
Z chwastami na trawniku trzeba obrać jedną z dwóch dróg działania: należy je regularnie zwalczać lub trzeba je polubić. Nie wszystkie są groźne, chociaż oczywiście stanowią konkurencję dla trawy. Mniszek to cenny pożytek dla pszczół, koniczyna zwiększa zasobność podłoża w azot. W dodatku wiele z gatunków można wykorzystywać jako rośliny lecznicze. Oczywiście jeśli chce się posiadać jednorodny, zielony dywan, trzeba je usuwać.
► Co robić?
Zwalczanie chwastów powinno być regularne, systematyczne. Nie powinno się dopuszczać do zawiązywania owoców. Metody są różne, ale najlepiej korzystać z tych przyjaznych naturze. Jedno z najskuteczniejszych rozwiązań to używanie narzędzia – wyrywacza. Czasem chwasty wypala się palnikiem, jednakże trzeba to robić bardzo ostrożnie (by nie uszkodzić trawy), a w dodatku szybkość pracy jest mniejsza niż mogłoby się wydawać. Chemię, czyli w tym wypadku herbicydy selektywne, powinno się traktować jako ostateczność. Dowiedz się więcej
8. Końce źdźbeł trawy zasychają i odbarwiają się
Zaschnięte źdźbła trawy psują estetykę trawnika, gdyż w jakimś stopniu wpływają na wybarwienie. W dodatku w ten sposób ogranicza się zdolności asymilacyjne i regeneracyjne. Najczęstszą przyczyną jest po prostu... tępy nóż kosiarki, która powoduje nadmierne rany. Zamiast efektywnie ciąć rwie i kaleczy.
► Co robić?
Naostrzyć mechanizm tnący kosiarki – najlepiej oddając do profesjonalnego serwisu. Kosiarki powinno się regularnie konserwować.
9. Trawnik jest podeptany i pognieciony
Trawnik w przydomowym ogrodzie jest zazwyczaj umiarkowanie eksploatowany, służy do spacerów, zabawy z dziećmi lub czworonogiem czy gry w piłkę. Przy takim użytkowaniu należy unikać jedynie siewu mieszanek traw ozdobnych, które są mniej odporne na udeptywanie. Trawa uniwersalna poradzi sobie.
► Co robić?
W miejscach wybitnie eksploatowanych, np. do gry w piłkę czy na przedogródku (miejsce pomiędzy ogrodzeniem, a chodnikiem/jezdnią) warto wybierać mieszanki traw sportowych lub trawy samozagęszczające.
10. Trawa słabo rośnie
Słaby wzrost trawy może być spowodowany różnymi czynnikami. Często jest to niewłaściwy dobór mieszanki, słabo przygotowane podłoże lub niewystarczająca wilgotność. Niestety w tym wypadku błądzi się po omacku wykonując czynności do momentu dotarcia do źródła problemu.
► Co robić?
Mieszankę nasion traw trzeba dobrać do warunków. W miejscach całkowicie zacienionych jak również wybitnie nasłonecznionych warto rozważyć alternatywy: w pierwszym przypadku to rośliny okrywowe cienia, w drugim łąka kwietna. Trawę należy wysiewać w optymalnych terminach unikając siewu w czasie ciepłej i suchej pogody. Za słaby wzrost trawy może odpowiadać niedobór wody, a także składników pokarmowych. Zaleca się zastosować nawóz z wysoką zawartością potasu, który poprawi zagęszczenie trawy. Jednocześnie warto sprawdzić, czy na trawie nie występują jakieś niekorzystne objawy, np. plamistości, pleśń, odbarwienia, skupiska zarodników. To oznaki choroby grzybowej. W takim wypadku zaleca się zastosować odpowiedni fungicyd, np. Guard.
Zdjęcie tytułowe: o_lypa, Grzegorz, My Ocean studio, Pictofotius, maykal / AdobeStock, kolaż / Depositphotos