Logo
Logo

10 najgorszych problemów z trawnikiem. Jak im zaradzić? Co działa szybko i skutecznie?

Pielęgnacja trawnika może być pełna wyzwań. Od mchu i chwastów, przez choroby, do problemów z wzrostem - każdy ogrodnik spotkał się z co najmniej jednym z tych problemów. W naszym artykule prezentujemy 10 najczęściej występujących problemów z trawnikiem, a także skuteczne sposoby na ich rozwiązanie. Dowiesz się, jakie produkty wykorzystać, aby zachować trawnik w najlepszym stanie. Sprawdź, co robić krok po kroku, by cieszyć się jego pięknem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, ale utrzymanie go w dobrej kondycji nie zawsze jest łatwe. Wśród najczęściej spotykanych problemów z trawnikiem są: zbyt intensywny wzrost trawy, jej żółknięcie, występowanie mchu, chwastów, grzybów, szkodników, a także przesuszenie i zacienienie. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie tych problemów, a wybór odpowiednich produktów może znacznie ułatwić pielęgnację trawnika. Przy zbyt intensywnym wzroście trawy pomocne mogą okazać się koszenie i nawożenie, natomiast żółknięcie trawy zwykle jest wynikiem niedoboru składników odżywczych lub niewłaściwego pH gleby. W takim przypadku warto zastosować nawozy z mikroelementami lub wapno. Problem mchu można rozwiązać poprzez jego mechaniczne usuwanie i odpowiednie nawadnianie, natomiast chwasty najlepiej jest zwalczać za pomocą specjalistycznych herbicydów. W przypadku grzybów i szkodników konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Przesuszenie trawnika można zapobiec poprzez regularne podlewanie, a problem zacienienia rozwiązać poprzez przycinanie drzew i krzewów. Wszystkie te działania powinny przyczynić się do utrzymania trawnika w doskonałej kondycji.
Spis treści
Jak pozbyć się kreta z trawnika? Dlaczego na trawniku rośnie mech? Dlaczego trawnik żółknie i wysycha? Dlaczego na trawniku powstaje zbita warstwa martwej trawy? Dlaczego trawnik ma górki i nierówności? Dlaczego na trawniku są puste miejsca, gdzie nie rośnie trawa? Dlaczego na trawniku rosną chwasty? Dlaczego końce źdźbeł trawy zasychają i odbarwiają się? Dlaczego trawnik jest podeptany i pognieciony? Dlaczego trawa słabo rośnie?

Problemy z trawnikiem? Zobacz, co robić, by szybko zniknęły

„Trawa sama urośnie”, „posiej trawnik to nie będziesz miał dużo pracy w ogrodzie”, „trawnik wystarczy tylko kosić” – to powielane mity, który mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę trawa ma duże wymagania i aby stworzyła gęsty trawnik, wymaga regularnej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania powodują problemy i wpływają na jej estetykę i zdrowotność.

Poniższe problemy występują na trawniku najczęściej. Trzeba nauczyć się im zapobiegać, a w razie wystąpienia skutecznie rozwiązywać. Podpowiadamy, co zrobić, by sobie z nimi poradzić.

1. Krety niszczą trawnik

Kret jest niemile widzianym ogrodowym gościem, zwłaszcza jeśli posiada się dekoracyjny, duży trawnik. Ssak w szybkim czasie może doprowadzić do zniszczenia takiego miejsca, drążąc rozbudowane tunele i tworząc liczne kopce. Co prawda przy okazji likwiduje szkodniki roślin, np. turkucie, pędraki i drutowce, ale bilans „zysków i strat” jest wciąż dla właściciela działki niekorzystny.

► Co robić?

Kreta trzeba przegonić z ogrodu, np. stosując kretołap czy świece dymne. Najlepiej korzystać z kilku sposobów jednocześnie, gdyż poszczególne metody bywają zawodne. Nie ma jednego złotego środka. W dodatku kret może po jakimś czasie wrócić. Dlatego najlepszym sposobem jest po prostu zabezpieczenie trawnika na etapie zakładania. Stosuje się specjalne siatki przeciw kretom, które rozkłada na wyrównanym terenie, a następnie przesypuje ok. 10 cm warstwą żyznego podłoża. To wiąże się z dodatkową inwestycją, ale ostatecznie opłaca się. W przypadku starego trawnika, który jest regularnie niszczony, warto przemyśleć zebranie darni, założenie siatki i wysiew nowej trawy. Kopce usuwa się, wyrównuje teren, a tych miejscach wysiewa nową trawę (do dosiewu lub taką samą mieszankę, jaka była wcześniej użyta).

Kretołap - pułapka na kreta
Kretołap – pułapka na kreta
Kretołap to niezwykle skuteczny, ale nie można zapominać, że również biobójczy, sposób na zwalczenie kretów. Jest to pułapka pirotechniczna wielokrotnego użytku (na rynku dostępne są także uzupełniające komplety petard oraz zestaw naprawczy). Działanie kretołapa wykorzystuje charakterystyczne zachowanie kretów, które w ciągu 24-48 godzin powracają do odsłoniętych dziur w kretowiskach. To właśnie w nich umieszcza się urządzenie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

2. Na trawniku rośnie mech

Mech na trawniku psuje nieco estetykę i zwiększa wilgotność danego obszaru, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jednocześnie mech „informuje”, że coś jest nie w porządku z parametrami podłoża. Na pewno warunki są niewłaściwe dla prawidłowego rozwoju trawy. Najczęstszą przyczyną jest po prostu zbyt ciężkie podłoże, nadmiernie zatrzymujące wodę. Mchowi sprzyja także kwaśny odczyn pH.

► Co robić?

W przypadku mchu na trawniku działa się dwójnasób – zwalcza objawy, ale jednocześnie dociera do źródeł. Na trawniku warto przeprowadzić aerację i wertykulację. Aeracja (nakłuwanie darni) poprawi stosunki wodno-powietrzne i zwiększy przepuszczalność, a wertykulacja (intensywne grabienie) mechanicznie niszczy mech i pobudza trawę do wzrostu. To jednak nie wystarczy. Warto zakupić miernik pH i sprawdzić odczyn. Jeśli jest kwaśny, zaleca się zastosować bezpieczniejsze nawozy wapniowe, np. kredę nawozową. Bezpośrednio mech zwalcza się przez opryskiwanie siarczanem żelaza. Wiąże się to z czarnieniem trawy, ale objawy zanikają po kilku lub kilkunastu dniach. Ciężkie podłoże dodatkowo powinno się corocznie piaskować.

Buty do aeracji - napowietrzania trawnika
Nakładki na buty do aeracji trawnika
Kultywator/Aerator sandałowy do ogrodu umożliwia stworzenie optymalnych warunków rozwoju trawnika. 26 stalowych kolców (po 13 na każdy z butów) o optymalnym rozłożeniu zapewnia idealną penetrację gleby, dostarczając do korzeni trawy prawidłową ilość wody i tlenu.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Wertykulator Ręczny Na Kółkach Wolf-Garten
Wertykulator ręczny
ręczne narzędzie ogrodnicze do wertykulacji trawnika, które umożliwia usunięcie z jego powierzchni zalegających szczątek roślinnych oraz mchu. Dzięki zintegrowanym kółkom bocznym praca wertykulatorem ręcznym jest lekka i łatwa.
KUP W NASZYM SKLEPIE

3. Trawnik wysycha

Trawa może schnąć całymi obszarami lub placowo. Winny jest najczęściej niedobór wody i upały, chociaż nie można wykluczyć innych czynników.

► Co robić?

Trawę należy regularnie nawadniać, najlepiej zainstalować automatyczny system nawadniania. Latem stosuje się nawozy zawierające dużo potasu, który m.in. poprawia odporność na suszę. Trawę latem warto kosić wyżej (przynajmniej o 0,5-1 cm) niż przez resztę sezonu. Dzięki temu jest mniej podatna na wysychanie (podłoże mniej nagrzewa się). W przypadku placowatych suchych miejsc trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to dzieło czworonoga. Mocz psa parzy trawę, prowadzi do miejscowego wysychania. Jeśli powyższe niekorzystne czynniki nie zaistniały, a trawa schnie pomimo tego, przyczyną mogą być szkodniki glebowe, np. pędraki i nicienie. Trzeba zastosować wtedy odpowiedni preparat, np. P-Drakol.

P-DRAKOL - preparat do zwalczania pędraków w trawniku
Preparat do zwalczania pędraków w trawniku
P-DRAKOL likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych. Preparat działa m.in. zapobiegawczo przed powstawaniem ubytków w trawniku, poprawia rozwój systemu korzeniowego, zmniejsza ryzyko porażenia patogenami przenoszonymi przez nicienie, poprawia zdrowie, jakość i wygląd trawnika, ogranicza zużycie pestycydów, a co za tym idzie wpływa na zmniejszenie pozostałości szkodliwych pestycydów roślinach.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

4. Martwa trawa tworzy zbitą warstwę

Na trawniku, zwłaszcza nieodpowiednio pielęgnowanym pojawia się filc, z obumarłych fragmentów. Z czasem tworzy grubą warstwę słabo przepuszczającą wodę. Podłoże „nie oddycha”. Pojawiają się choroby, trawnik jest porastany mchem. Trawa staje się rzadsza. Tymczasem problem łatwo można wyeliminować.

►Co robić?

Wystarczy corocznie wykonywać zabiegi regeneracyjne trawnika. To przede wszystkim wertykulacja i aeracja. Wertykulacja bezpośrednio radzi sobie z filcem, zaś aeracja zwalcza skutki tworzenia grubej, nieprzepuszczalnej warstwy. Zabieg można ponowić pod koniec sezonu. Dowiedz się więcej

Aerator w płynie do trawników
Aerator w płynie do trawników
Aerator w płynie do trawników firmy Target to preparat, dzięki któremu w szybki sposób można napowietrzyć i zrewitalizować trawnik, by przywrócić mu zdrowy wygląd. Podlana preparatem gleba staje się natleniona, mniej zbita, a do korzeni szybciej dociera woda i składniki nawozowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

5. Trawnik jest nierówny

Zdarza się, że trawniku po pewnym czasie powstają spiętrzenia, nierówności i pagórki. Po pierwsze – wygląda to nieestetycznie. Po drugie – prawdopodobnie powstają wtedy puste przestrzenie pomiędzy podłożem, a korzeniami trawy, co oczywiście jest dla roślin niekorzystne.

► Co robić?

Trzeba zadbać o wyrównanie terenu przy zakładaniu. Później – już podczas pielęgnacji – sporadycznie należy wykonać wałowanie.

6. Puste miejsca na trawniku

Puste miejsca w trawniku mogą być skutkiem wyschnięcia, chorób czy szkodników. Czasem ciężko znaleźć powód, natomiast trzeba zwalczyć „objawy”.

► Co robić?

W pustych miejscach teren należy spulchnić i wyrównać. Konieczne może okazać się dodanie żyznego podłoża. Następnie wykonuje się dosiewy. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną, pod koniec lata lub na początku jesieni. Puste miejsca mogą być także skutkiem zalegania zimą grubych warstw śniegu i lodu. Odśnieżając chodniki należy unikać usypywania kopców na trawniku.

Mieszanka nasion do renowacji trawnika
Trawa renowacyjna
Specjalnie wyselekcjonowana odmiana Życicy Trwałej dzięki której otrzymujemy gęsty i odporny trawnik na wiele lat. Odmiana ta rozrastając się nie tworzy dużych kęp a w zamian wypuszcza kłącza, na których wyrastają kolejne małe kępki i następuje proces zagęszczania. Dzięki samo regeneracji kłączy trawa jest wyjątkowo odporna na intensywne użytkowanie.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami

7. Na trawniku rosną chwasty

Z chwastami na trawniku trzeba obrać jedną z dwóch dróg działania: należy je regularnie zwalczać lub trzeba je polubić. Nie wszystkie są groźne, chociaż oczywiście stanowią konkurencję dla trawy. Mniszek to cenny pożytek dla pszczół, koniczyna zwiększa zasobność podłoża w azot. W dodatku wiele z gatunków można wykorzystywać jako rośliny lecznicze. Oczywiście jeśli chce się posiadać jednorodny, zielony dywan, trzeba je usuwać.

► Co robić?

Zwalczanie chwastów powinno być regularne, systematyczne. Nie powinno się dopuszczać do zawiązywania owoców. Metody są różne, ale najlepiej korzystać z tych przyjaznych naturze. Jedno z najskuteczniejszych rozwiązań to używanie narzędzia – wyrywacza. Czasem chwasty wypala się palnikiem, jednakże trzeba to robić bardzo ostrożnie (by nie uszkodzić trawy), a w dodatku szybkość pracy jest mniejsza niż mogłoby się wydawać. Chemię, czyli w tym wypadku herbicydy selektywne, powinno się traktować jako ostateczność. Dowiedz się więcej

Wyrywacz do chwastów
Wyrywacz do chwastów
Chwasty mają tendencję do głębokiego rozrostu systemu korzeniowego przez co bardzo ciężko się ich pozbyć. Nowy wyrywacz do chwastów WOLF-Garten IW-A zapewnia łatwe i wygodne usuwanie chwastów, bez niepotrzebne zginania i siłowania się z chwastem.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat do zwalczania chwastów na trawnikach
Preparat do zwalczania chwastów na trawnikach
Środek chwastobójczy Substral Mniszek Ultra Hobby to bardzo skuteczny specyfik zwalczający takie chwasty jak koniczyny, babki i mlecze, nie zagrażając przy tym trawom. Możemy go stosować przez cały okres wegetacji roślin. Preparat jest wchłaniany przez zielone części chwastów i powoduje ich deformacje, hamuje wzrost a na końcu skutkuje ich zamieraniem. Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po kilku dniach a cały proces obumierania trwa przez około tydzień.
KUP W NASZYM SKLEPIE

8. Końce źdźbeł trawy zasychają i odbarwiają się

Zaschnięte źdźbła trawy psują estetykę trawnika, gdyż w jakimś stopniu wpływają na wybarwienie. W dodatku w ten sposób ogranicza się zdolności asymilacyjne i regeneracyjne. Najczęstszą przyczyną jest po prostu... tępy nóż kosiarki, która powoduje nadmierne rany. Zamiast efektywnie ciąć rwie i kaleczy.

► Co robić?

Naostrzyć mechanizm tnący kosiarki – najlepiej oddając do profesjonalnego serwisu. Kosiarki powinno się regularnie konserwować.

9. Trawnik jest podeptany i pognieciony

Trawnik w przydomowym ogrodzie jest zazwyczaj umiarkowanie eksploatowany, służy do spacerów, zabawy z dziećmi lub czworonogiem czy gry w piłkę. Przy takim użytkowaniu należy unikać jedynie siewu mieszanek traw ozdobnych, które są mniej odporne na udeptywanie. Trawa uniwersalna poradzi sobie.

► Co robić?

W miejscach wybitnie eksploatowanych, np. do gry w piłkę czy na przedogródku (miejsce pomiędzy ogrodzeniem, a chodnikiem/jezdnią) warto wybierać mieszanki traw sportowych lub trawy samozagęszczające.

10. Trawa słabo rośnie

Słaby wzrost trawy może być spowodowany różnymi czynnikami. Często jest to niewłaściwy dobór mieszanki, słabo przygotowane podłoże lub niewystarczająca wilgotność. Niestety w tym wypadku błądzi się po omacku wykonując czynności do momentu dotarcia do źródła problemu.

► Co robić?

Mieszankę nasion traw trzeba dobrać do warunków. W miejscach całkowicie zacienionych jak również wybitnie nasłonecznionych warto rozważyć alternatywy: w pierwszym przypadku to rośliny okrywowe cienia, w drugim łąka kwietna. Trawę należy wysiewać w optymalnych terminach unikając siewu w czasie ciepłej i suchej pogody. Za słaby wzrost trawy może odpowiadać niedobór wody, a także składników pokarmowych. Zaleca się zastosować nawóz z wysoką zawartością potasu, który poprawi zagęszczenie trawy. Jednocześnie warto sprawdzić, czy na trawie nie występują jakieś niekorzystne objawy, np. plamistości, pleśń, odbarwienia, skupiska zarodników. To oznaki choroby grzybowej. W takim wypadku zaleca się zastosować odpowiedni fungicyd, np. Guard.


Zdjęcie tytułowe: o_lypa, Grzegorz, My Ocean studio, Pictofotius, maykal / AdobeStock, kolaż / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak skutecznie pozbyć się kretów niszczących trawnik?

  Użyj kretołapów lub świec dymnych. W przypadku nowych trawników zastosuj specjalne siatki przeciw kretom.
 • Co zrobić, gdy na trawniku rośnie mech?

  Przeprowadź aerację i wertykulację, sprawdź pH gleby i zastosuj siarczan żelaza oraz nawozy wapniowe.
 • Jak zapobiec wysychaniu trawnika?

  Regularnie nawadniaj, użyj nawozów bogatych w potas i kos trawę nieco wyżej latem.
 • Jak wyrównać nierówny trawnik?

  Na etapie zakładania trawnika zadbać o wyrównanie terenu, a później sporadycznie wałować trawnik.
 • Jak naprawić puste miejsca na trawniku?

  Spulchnij i wyrównaj teren, dodaj żyzne podłoże i wykonaj dosiewy.
 • Co zrobić, gdy końce źdźbeł trawy zasychają i odbarwiają się?

  Problemem jest nóż kosiarki. Naostrz go, najlepiej w profesjonalnym serwisie.
 • Co zrobić, gdy trawa słabo rośnie?

  Dobierz odpowiednią mieszankę nasion traw do warunków, zadbaj o odpowiednią wilgotność i nawożenie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
10 najgorszych problemów z trawnikiem. Jak im zaradzić? Co działa szybko i skutecznie?
10 najgorszych problemów z trawnikiem. Jak im zaradzić? Co działa szybko i skutecznie?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość dorka

15-01-2023 22:21

U mnie największym problemem był kret. Jak tylko pojawiły się pierwsze kopce, wrzucałam tam kunagone na krety czyli odstraszacz zapachowy. Pomogło, a ja zregenerowałam trawnik.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl