Logo
Logo

Dlaczego trawa ma białe, postrzępione końcówki?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój trawnik po koszeniu ma białe, postrzępione końcówki źdźbeł? Przyczynę i rozwiązanie tego problemu znajdziesz w swojej kosiarce... i tym krótkim artykule.

Spis treści
Dlaczego końcówki trawy są białe i postrzępione? Co zrobić z postrzępionymi końcówkami?

Dlaczego końcówki trawy są białe i postrzępione?

Białe i postrzępione końcówki to efekt przejazdu kosiarki z tępym lub źle przykręconym nożem. Ostrze w wyniku bardzo szybkich obrotów nie odcina gładko źdźbeł, ale je szarpie i rozrywa. Te białe końcówki (frędzle) to pozostałości po włóknach źdźbeł trawy.Początkowo są białe, ale szybko zaczynają zasychać, żółknąć i brązowieć.

Kolejną przyczyną poszarpanych może być zbytnia wysokość źdźbeł, które się pokładają i są trudne do uchwycenia przez kosiarkę. Ryzyko strzępienia wzrasta także, gdy trawnik jest mokry.

Tępe ostrze rwie i szarpie źdźbła, zamiast równo je przycinać. Poszarpane tkanki (rany) są groźne dla trawnika, gdyż są "wrotami infekcji" dla grzybów chorobotwórczych oraz powodują nadmierną transpirację (utratę wody), wysychanie i utratę dekoracyjności.

 
 

Co dalej zrobić z postrzępionymi końcówkami?

Aby trawnik nie przypominał siwej czupryny staruszka i znowu wyglądał jak zielony dywan trzeba go ponownie skosić.

  • Zaczekaj kilka dni, by trawa trochę urosła. W tym czasie zadbaj o regularne podlewanie.
  • Sprawdź ostrze i w razie potrzeby wymień na nowe lub naostrz (możesz to zrobić samodzielnie lub oddać ostrze do najbliższego serwisu).
  • Skoś trawnik na tę samą wysokość, ale dopiero wtedy, kiedy będzie suchy.
  • Następnie zastosuj nawóz (wieloskładnikowy – od kwietnia do lipca, jesienny – od sierpnia do października) i obficie podlej trawnik.

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Autor
Dlaczego trawa ma białe, postrzępione końcówki?
Dlaczego trawa ma białe, postrzępione końcówki?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI